Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 23 listopada, 17.00
...
23.11.2009 | aktual.: 23.11.2009 17:30
23.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Polska, Luksemburg i Niemcy najlepiej opierają się w UE ogólnej tendencji spadku zatrudnienia. Od początku kryzysu w UE zlikwidowano ponad 4 mln miejsc pracy, głównie zatrudnionych w przemyśle mężczyzn i pracowników niskokwalifikowanych - wynika z przedstawionego w poniedziałek raportu Komisji Europejskiej.
- W Rumunii, która w niedzielę wybierała prezydenta, podano w poniedziałek częściowe oficjalne wyniki wyborów, które wskazują, że odbędzie się ich druga tura. Po przeliczeniu 48,41 proc. głosów nieznacznie prowadzi obecny prezydent Traian Basescu.
- Uzbekistan bez wyjaśnienia zamknął granicę z Kazachstanem. Przekroczyć ją mogą tylko obywatele obu krajów wracający do domów - podało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kazachstanu.
- Ministrowie obrony Korei Północnej i Chin, Kim Jong Dzun i Liang Guanglie (czyt. Liang Kuang-li), podczas wizyty chińskiego ministra w Phenianie zapewnili o wzmocnieniu sojuszu swoich krajów - podały w poniedziałek północnokoreańskie media.
- Pekin odrzucił w poniedziałek amerykański raport, zarzucający Chinom włamywanie się do amerykańskich sieci komputerowych i wykradanie stamtąd tajemnic, przydatnych dla chińskiej armii i dla rozwoju gospodarczego. W ocenie chińskiego MSZ raport jest "pełen uprzedzeń" i może zaszkodzić stosunkom między obu krajami.
- O zakończeniu działalności Zjednoczonych Sił Demokratycznych (ZSD), grupujących białoruską opozycję, powiadomiła jedna z należących do tej koalicji partii - Białoruski Front Narodowy (BNF). Informację podał w poniedziałek portal Telegraf.by.
- Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz i rosyjski Gazprom zamierzają podpisać dokumenty, zgodnie z którymi Rosja nie ukarze Ukrainy za nieodbieranie zakontraktowanych ilości gazu ziemnego i zgodzi się, by w przyszłym roku Kijów kupował od Moskwy mniej paliwa, niż planowano.
- Przedstawiciel Nord Stream (Gazociągu Północnego) Simon Bonnell poinformował, że rozpoczęło się rozminowywanie dna Bałtyku na trasie gazociągu - podały w poniedziałek rosyjskie media. (PAP)
mln/