Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 25 czerwca, 20.00
...
25.06.2012 | aktual.: 25.06.2012 20:23
25.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Dług publiczny Niemiec, obejmujący zobowiązania finansowe rządu federalnego, rządów krajowych i jednostek komunalnych, wynosił na koniec I kwartału br. 2,042 bln euro - poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) w Wiesbaden.
- Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble odrzucił w poniedziałek wezwanie prezydenta USA Baracka Obamy, by UE szybciej przeciwdziałała skutkom kryzysu zadłużenia państw strefy euro. USA powinny zająć się własnym deficytem budżetowym - dodał Schaeuble.
- Za kilka lat w Niemczech może dojść do referendum nad nową konstytucją, aby umożliwić pogłębienie integracji europejskiej i przekazanie UE nowych kompetencji - bez oglądania się na Federalny Trybunał Konstytucyjny, który wyznacza wąskie granice tej integracji.
- Minister finansów Hiszpanii Luis de Guindos złożył w poniedziałek w imieniu rządu swego kraju oficjalną prośbę do strefy euro o zasilenie hiszpańskich banków funduszami pomocowymi. Prośbę złożono na ręce szefa eurogrupy Jean-Claude'a Junckera.
- Władze Cypru poinformowały w poniedziałek, że wystąpiły z oficjalnym wnioskiem o pomoc z unijnych funduszy ratunkowych EFSF lub EMS, aby ratować swe banki i zniwelować efekty greckiego kryzysu na swój sektor finansowy.
- Desygnowany na ministra finansów Grecji Wasilis Rapanos zrezygnował z tego urzędu z przyczyn zdrowotnych. Jego rezygnacja, którą złożył na piśmie, została przyjęta - poinformowała w poniedziałek kancelaria premiera Antonisa Samarasa.
- Premier Grecji Antonis Samaras, który przeszedł w sobotę operację okulistyczną, nie będzie mógł uczestniczyć w szczycie UE 28-29 bm. Zamiast niego do Brukseli uda się więc prezydent Karolos Papulias - poinformowała w poniedziałek grecka telewizja państwowa.
- Francuski minister finansów Pierre Moscovici poinformował w poniedziałek, że rząd premiera Jean-Marca Ayraulta obliczył, że potrzebuje 7-10 mld euro, aby zredukować deficyt budżetowy do 4,5 proc. PKB do końca tego roku.
- Do 10 lipca odroczył w poniedziałek sąd rejonowy w Charkowie proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która skazana w ubiegłym roku na siedem lat więzienia za nadużycie władzy oskarżona jest obecnie o malwersacje finansowe z lat 90.
- Ministrowie spraw zagranicznych państw UE potępili w poniedziałek zestrzelenie przez Syrię tureckiego myśliwca, ale wielu zastrzegało, że wyklucza ewentualną interwencję wojskową w Syrii. Ministrowie przyjęli też kolejny - 16. pakiet sankcji wobec Damaszku. Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton wezwała Turcję do powściągliwości.
- Zestrzelony w piątek przez obronę przeciwlotniczą Syrii turecki samolot wojskowy dokonał "jawnego naruszenia syryjskiej suwerenności" - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Damaszku rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Dżihad Makdissi.
- Brazylijski ekspert ONZ do spraw praw człowieka Paulo Pinheiro prowadzi w Damaszku rozmowy w władzami Syrii, co ma utorować drogę dla misji, badającej dokonywane tam masakry i inne akty przemocy - poinformowały w poniedziałek źródła ONZ i dyplomatyczne w Genewie.
- Zatrzymanie dziennikarza "Gazety Wyborczej" Andrzeja Poczobuta jest krokiem w stronę zwiększenia izolacji Białorusi - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Mińsku wiceprzewodniczący opozycyjnej partii Białoruski Front Narodowy (BNF) Alaksandr Stralcou.
- Umowa koncesyjna na budowę siłowni atomowej na Litwie z japońskim koncernem Hitachi nie zostanie podpisana do 28 czerwca, jak planowano wcześniej. Termin jej zawarcia wydłużono do końca br.
- Były brytyjski minister finansów, laburzystowski polityk Alistair Darling, Szkot z pochodzenia, zainaugurował w poniedziałek działalność ponadpartyjnej koalicji mającej na celu przekonanie Szkotów do pozostania w Zjednoczonym Królestwie.
- Islamista Mohamed Mursi, który został ogłoszony w niedzielę zwycięzcą wyborów prezydenckich w Egipcie, zapowiedział, że zamierza wzmocnić stosunki swego kraju z Iranem w celu stworzenia strategicznej równowagi w regionie.
- Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował w poniedziałek zwycięstwa w niedzielnych wyborach nowemu prezydentowi Egiptu Mohamedowi Mursiemu. Wyraził nadzieję na utrzymywanie konstruktywnych relacji Rosji z Egiptem.
- Izraelski premier Benjamin Netanjahu wyraził w poniedziałek nadzieję, że po objęciu urzędu prezydenta w Egipcie przez przedstawiciela Bractwa Muzułmańskiego współpraca z Egiptem "na podstawie układu pokojowego" będzie kontynuowana.
- W trzęsieniu ziemi o umiarkowanej sile 5,7 w skali Richtera, które nawiedziło w niedzielę rejon na granicy prowincji Yunnan i Syczuan na południowym zachodzie Chin, zginęły cztery osoby, a co najmniej sto zostało rannych - podała w poniedziałek agencja Xinhua.
- Założyciel demaskatorskiego portalu internetowego WikiLeaks Julian Assange zwrócił się w poniedziałek do Stanów Zjednoczonych o gwarancje dyplomatyczne, że nie będzie ścigany przez władze tego kraju za publikację poufnych dokumentów amerykańskich
- Sąd apelacyjny w tunezyjskim Al-Munastir podtrzymał w poniedziałek wyrok 7,5 lat więzienia dla młodego Tunezyjczyka, który umieścił na Facebooku karykatury proroka Mahometa - poinformowały źródła sądowe.
- Rząd Kuwejtu złożył w poniedziałek, kilka dni po unieważnieniu wyniku wyborów parlamentarnych, rezygnację na ręce emira Sabaha al-Ahmada al-Dżabira as-Sabaha - poinformowały źródła rządowe.
- Są obawy, że poniedziałkowe osunięcie się ziemi po stokach Mount Elgon we wschodniej Ugandzie spowodowało w zasypanych wioskach wiele ofiar śmiertelnych.(PAP)
pif/ ana/