Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 31 stycznia, 17.00
...
31.01.2011 | aktual.: 31.01.2011 17:23
31.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Polscy dziennikarze, którzy w poniedziałek zostali zatrzymani przez ochronę w hotelu w Hurghadzie, zostali przesłuchani przez policję i zwolnieni. Mają zakaz wykonywania zdjęć pod groźbą aresztu - poinformowała TVP Info.
- W Kairze zatrzymano około 50 mężczyzn, którzy próbowali włamać się do Muzeum Egipskiego - poinformowało w poniedziałek dowództwo egipskich sił zbrojnych. Na dachu muzeum rozmieszczono snajperów, a okolice patrolują dziesiątki żołnierzy.
- Egipskie linie lotnicze Egypt Air wstrzymały w poniedziałek do odwołania wszystkie loty między godz. 15 a 8 (między godz. 14 i 7 czasu polskiego), czyli na czas trwającej w Kairze, Suezie i Aleksandrii godziny policyjnej.
- Mimo wielkich demonstracji w Egipcie, nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia dla żeglugi przez Kanał Sueski - powiedział w poniedziałek agencji Reutera przedstawiciel Lloyd's Market Association, Neil Roberts.
- Prezentując sukcesy Polski w wykorzystaniu funduszy UE, Donald Tusk bronił w poniedziałek w Brukseli silnej polityki spójności, której zagrażają narodowe egoizmy. Apelował o utrzymanie obecnych zasad przyznawania funduszy, z naciskiem na biedne regiony.
- UE zdecydowała w poniedziałek wznowić zawieszone w 2008 r. sankcje wizowe wobec 158 przedstawicieli reżimu w Mińsku, w tym prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki i jego dwóch synów - powiedziały PAP źródła dyplomatyczne. Zamrożono również aktywa tych osób.
- Coraz więcej krajów przestrzega swych obywateli przed podróżami do Egiptu oraz organizuje ewakuację tych, którzy już tam są: turystów, pracowników, rodzin dyplomatów. Samoloty liniowe i czarterowe mają w poniedziałek zabrać z Kairu tysiące cudzoziemców.
- Wielka Brytania ostrzegła w poniedziałek Egipt, że tłumienie siłą protestów antyrządowych zakończy się źle, lecz wstrzymała się przed wezwaniem do ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka.
- Ok. 10 mln rubli przeznaczył rząd Rosji na przeprowadzenie ekspertyzy "obiektów biologicznych" znalezionych na miejscu katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem - powiadomiła w poniedziałek agencja ITAR-TASS, powołując się na rozporządzenie rządu.
- Prezydent Egiptu Hosni Mubarak zaprzysiągł w poniedziałek nowy rząd. Teki zachowali m.in. szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych, Mohammed Husejn Tantawi i Ahmed Ali Abul Gheit. Zmienił się minister spraw wewnętrznych. Demonstracje nie ustają.
- W Nigrze odbywają się w poniedziałek wybory prezydenckie i parlamentarne. Niecały rok po wojskowym zamachu stanu 6,7 mln uprawnionych do głosowania obywateli kraju, który jest jednym z największych eksporterów uranu na świecie, decyduje o swojej przyszłości.
- Po raz pierwszy od 22 lat w poniedziałek otwarto posiedzenie obu izb birmańskiego parlamentu w nowym kompleksie w stolicy kraju Najpjidaw.
- Rada Konstytucyjna Kazachstanu odrzuciła w poniedziałek plan przeprowadzenia referendum na temat wydłużenia do 2020 roku kadencji prezydenta Nursułtana Nazarbajewa - poinformował jej przewodniczący Igor Rogow.
- Izrael zwrócił się poufnie do Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich o wsparcie stabilności władzy prezydenta Hosniego Mubaraka w Egipcie, który zmaga się od tygodnia z falą antyrządowych protestów - podał w poniedziałek izraelski dziennik "Haarec".
- Czechy w ramach oszczędności wprowadzanych przez rząd Petra Neczasa, ograniczających budżety ministerstw o 10 proc., zamknęły w poniedziałek pięć ambasad - w stolicach Konga, Kenii, Wenezueli, Jemenu i Kostaryki oraz konsulat generalny w Bombaju.
- Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew opowiedział się w poniedziałek za przedterminowymi wyborami prezydenckimi, których konkretnej daty jednak nie określił. Wybory w Kazachstanie pierwotnie miały się odbyć w 2012 r.
- Niemiecka minister pracy Ursula von der Leyen chce ustawowo zobowiązać spółki giełdowe, by 30 procent kierowniczych stanowisk rezerwowały dla kobiet. Zarówno niemiecka koalicja rządząca, jak i przedsiębiorcy nie są jednak zgodni w sprawie kwoty dla kobiet.
- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko nie pojedzie do Brukseli, ponieważ istnieje podejrzenie, iż mogłaby pozostać za granicą, by uniknąć odpowiedzialności w związku z toczonymi przeciwko niej śledztwami - podała w poniedziałek Prokuratura Generalna Ukrainy.
- UE musi ukończyć budowę wewnętrznego rynku energii wraz z niezbędnymi, brakującymi dotąd połączeniami, aby żaden kraj nie był odizolowany od reszty Europy - oświadczył w poniedziałek po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem szef KE Jose Manuel Barroso.
- Maroko "prawdopodobnie nie będzie wyjątkiem" wśród krajów arabskich po rewolucji tunezyjskiej i antyrządowych manifestacjach w Egipcie - ocenił w poniedziałek kuzyn króla Maroka Mohammeda VI, książę Mulaj Hiszam.
- Główna partia opozycyjna Jordanii Front Akcji Islamskiej (FAI) podkreśliła w poniedziałek, że w odróżnieniu od Egiptu opozycja jordańska nie wzywa do zmiany reżimu, ale domaga się reform politycznych.
- Sąd w Tadżykistanie skazał na pięć lat więzienia imama ze wschodu kraju za wzywanie wiernych do świętej wojny (dżihadu) - poinformowały w poniedziałek źródła w Sądzie Najwyższym.
(PAP)
zdz/ asa/