Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 6 sierpnia, 20.00
...
06.08.2012 | aktual.: 06.08.2012 20:23
06.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Biały Dom ocenił w poniedziałek przejście zdymisjonowanego premiera Syrii na stronę opozycjonistów jako oznakę, że "wewnętrzny pierścień" wokół prezydenta Syrii Baszara el-Asada traci spójność.
- Firma TEPCO, operator siłowni atomowej Fukushima, ujawniła w poniedziałek nagrania wideo z marca 2011 roku, gdy elektrownia uległa awarii po trzęsieniu ziemi i tsunami. TEPCO długo nie chciała udostępnić tych materiałów, ale ustąpiła pod presją rządu.
- Ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji nie publikowało na portalu Twitter żadnych komunikatów dotyczących stanu zdrowia prezydenta Syrii Baszara el-Asada, ani tym bardziej wiadomości o jego prawdopodobnej śmierci - poinformował resort w poniedziałek.
- Czołowy doradca prezydenta Baracka Obamy, David Plouffe, wygłaszał odczyty w firmie będącej filią koncernu robiącego interesy z Iranem - podał w poniedziałek "Washington Post". Biały Dom tłumaczy, że Plouffe nie zrobił nic złego.
- Wicepremier W. Brytanii, szef współrządzących Liberalnych Demokratów Nick Clegg oświadczył, że jego partia nie poprze lansowanej przez Partię Konserwatywną reformy okręgów wyborczych, gdyż wbrew umowie koalicyjnej nie poparła ona w zamian reformy Izby Lordów.
- Rosjanie masowo wykupują mąkę i kasze, to efekt m.in. informacji o suszy, która wystąpiła w wielu regionach świata - podały rosyjskie media. Dodano, że nadmierny popyt wywindował w Rosji ceny tych produktów.
- Najbardziej znany rosyjski więzień - były szef Jukosu Michaił Chodorkowski - powiedział w poniedziałek, że członkinie Pussy Riot zapewne posunęły się za daleko w swym proteście w soborze, lecz ich proces przypomina średniowieczną inkwizycję.
- Tylko Unia Europejska może pomóc Białorusi w modernizacji - oświadczył w poniedziałek lider opozycyjnego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz, zapowiadając, że w opracowywaniu programu gospodarczego będzie korzystać m.in. z polskich doświadczeń.
- Zdymisjonowany premier Syrii Rijad Hidżab, który ogłosił, że przechodzi na stronę rebeliantów, opuści Jordanię i uda się do Kataru - poinformował w poniedziałek jego rzecznik. To najwyższy funkcjonariusz reżimu, który zbiegł od początku konfliktu w marcu 2011.
- Zdymisjonowany premier Syrii Rijad Hidżab opuścił administrację prezydenta Baszara el-Asada i przeszedł na stronę przeciwników jego reżimu - poinformował w poniedziałek jego rzecznik w telewizji Al-Dżazira. Wraz z nim rząd opuściło podobno trzech ministrów.
- Premier Syrii Rijad Hidżab został zdymisjonowany - ogłosiła w poniedziałek syryjska TV państwowa. Źródła w Ammanie podały, że uciekł on wraz z rodziną do Jordanii. Opozycja również mówi o ucieczce premiera, choć według niektórych doniesień został zatrzymany.
- Iracki rząd centralny i władze autonomicznego irackiego Kurdystanu zgodziły się złagodzić napięcie na granicy z Syrią i wycofać siły zbrojne ze spornego rejonu w pobliżu granicy - poinformował w poniedziałek przedstawiciel kurdyjskich sił zbrojnych.
- Katar, Arabia Saudyjska i prawdopodobnie Libia dostarczają broń syryjskim rebeliantom - oświadczyła w poniedziałek w wywiadzie dla radia Europe 1 rzeczniczka Narodowej Rady Syryjskiej (NRS) Basma Kodmani.
- Niedzielnej masakry w sikhijskiej świątyni w Oak Creek w stanie Wisconsin dokonał były żołnierz Wade Michael Page, który miał powiązania z ugrupowaniami rasistowskimi - informują w poniedziałek amerykańskie stacje telewizyjne. Page zabił sześć osób, po czym sam zginął, zastrzelony przez policjanta.
- Majordomus papieża Benedykta XVI, który podejrzany jest o kradzież tajnych dokumentów stanie prawdopodobnie przed watykańskim Trybunałem Stanu - poinformował w poniedziałek jego adwokat Carlo Fusco. Oczekuje się, że decyzja zapadnie najwcześniej w czwartek.
- Amerykański automatyczny kołowy pojazd terenowy Curiosity (Ciekawość) pomyślnie wylądował w poniedziałek na Marsie, gdzie przez blisko dwa lata prowadzić ma badania, służące przygotowaniu przyszłych lotów załogowych na Czerwoną Planetę.
- Co najmniej trzy osoby zostały ranne w poniedziałek w zamachu bombowym na siedzibę radia i telewizji w Damaszku - podała agencja Associated Press. Syryjska telewizja państwowa nie przerwała nadawania.
- Minister spraw wewnętrznych Rumunii Ioan Rus ogłosił w poniedziałek, że "dla własnego honoru" podał się do dymisji z powodu wywieranych na niego nacisków. Bronił też sposobu, w jaki zorganizowano niedawne referendum ws. odwołania prezydenta Traiana Basescu.
- Niemieccy politycy skrytykowali w poniedziałek premiera Włoch Mario Montiego, który w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" zasugerował, że w sprawach unijnych rządy powinny działać bardziej niezależnie od parlamentów w swoich krajach.
- W reakcji na apel premiera Włoch Mario Montiego o szybkie działania rządów w obronie euro, nawet kosztem parlamentów, KE zapewnia o poszanowaniu kompetencji parlamentów. Ani Rzym, ani Madryt wciąż nie zwróciły się o interwencję EFSF na rynku obligacji.
- Uroczystości ku czci tysięcy ofiar amerykańskiej bomby atomowej, zrzuconej na Hiroszimę 67 lat temu odbyły się w tym japońskim mieście w poniedziałek z udziałem przedstawicieli 70 krajów.
- Na procesie członkiń zespołu punkrockowego Pussy Riot, sądzonych za chuligaństwo w cerkwi, w poniedziałek po raz kolejny odmówiono spełnienia prośby obrony o odsunięcie od sprawy prowadzącej ją sędzi, której podsądne i ich obrona zarzucają stronniczość.
- Białoruś rozpoczęła wyposażanie swych wojskowych śmigłowców Mi-8 w karabiny maszynowe do niszczenia niewielkich, nisko lecących celów - podała w poniedziałek niezależna agencja AFN. Wg niej jest to reakcja na zrzucenie nad Białorusią misiów z apelami o wolność słowa.
- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton w poniedziałek spotkała się z Nelsonem Mandelą, b. prezydentem RPA i legendarnym bojownikiem w walce z apartheidem, w jego rezydencji w wiosce Qunu. Clinton przebywa w RPA w ramach podróży po krajach Afryki.
- Grecka policja zatrzymała w weekend 6 tys. domniemanych nielegalnych imigrantów. 1 600 osób czeka na deportację w obozach przejściowych, reszta została zwolniona - informuje w poniedziałek agencja Associated Press.
- Premier Rumunii Victor Ponta ogłosił w poniedziałek reorganizację swojego rządu po dymisji szefa MSW Ioana Rusa. Ma to związek ze sporem wokół referendum w sprawie odwołania prezydenta Traiana Basescu.
- 58-letni generał francuskich sił powietrznych Jean-Paul Palomeros został nowym szefem dowództwa NATO do spraw transformacji w Norfolk w amerykańskim stanie Wirginia - poinformowała w poniedziałek kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
- Po serii sukcesów wyborczych minionego roku niemiecką Partię Piratów zaczynają trapić problemy finansowe, a jej notowania lekko spadają. Według najnowszego sondażu ośrodka Emnid, poparcie dla Piratów sięga 7 proc., co jest najgorszym wynikiem od marca.
- Amerykanie śpią coraz krócej i używają coraz więcej środków nasennych, co odbija się negatywnie m.in. na ich wydajności pracy - wynika z badań naukowych nad snem i skutkami niewyspania.
(PAP)
zdz/ asa/