Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 7 czerwca, 20.00
...
07.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas poinformował w poniedziałek, że wyśle do Gazy delegację na rozmowy w sprawie pojednania z radykalnym ugrupowaniem palestyńskim Hamas po izraelskim ataku na konwój z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy.
- Izraelscy żołnierze w poniedziałek o świcie ostrzelali u wybrzeży Strefy Gazy łódź zabijając co najmniej czterech Palestyńczyków. Według rzecznika izraelskiej armii mężczyźni byli ubrani w kombinezony do nurkowania i zamierzali przeprowadzić zamach terrorystyczny w Izraelu.
- Irański Czerwony Półksiężyc "pod koniec tygodnia" wyśle dwa statki z pomocą humanitarną do Strefy Gazy - poinformowała w poniedziałek agencja IRNA cytując przedstawiciela tej organizacji.
- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad wybiera się w tym tygodniu do Chin na rozmowy z przywódcami tego kraju poświęcone kwestii programu atomowego prowadzonego w jego kraju - poinformowała w poniedziałek irańska państwowa telewizja.
- Węgry nie zmienią przewidzianej wysokości deficytu budżetowego na ten rok, uzgodnionej z międzynarodowymi pożyczkodawcami - oświadczył w poniedziałek minister gospodarki Gyoergy Matolcsy.
- Dowództwo Wojsk Wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji zaprzeczyło w poniedziałek, jakoby żołnierze tej formacji okradli Andrzeja Przewoźnika, jedną z ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, wykorzystując jego karty kredytowe.
- Nowym premierem Korei Północnej został Czo Jong Rim, a ważne stanowisko wiceprzewodniczącego Narodowej Komisji Obrony objął szwagier przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila, Dzang Song Taek - poinformowały w poniedziałek media północnokoreańskie.
- Komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding zaatakowała hiszpańską prezydencję za to, że dba o partykularne interesy, forsując własną propozycję ws. Europejskiego Nakazu Ochrony, z którego miałyby korzystać ofiary przemocy rodzinnej w krajach UE.
- Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu wezwał w poniedziałek Izrael do wyrażenia zgody na międzynarodowe śledztwo w sprawie ataku na flotyllę z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy.
- W 265 miejscowościach na Węgrzech trwa walka z powodzią. Ewakuowano już 3800 osób, w tym około tysiąca dzieci - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo ds. Administracji Państwowej i Sprawiedliwości.
- Rebelianci dokonali ostrzału rakietowego bazy FOB (Forward Operating Base) Ghazni w Afganistanie. Lekko ranne zostały cztery osoby; ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, w najbliższym czasie powrócą do wykonywania obowiązków - podało wojsko.
- Popularność Nicolasa Sarkozy'ego w czerwcu jest najniższa od czasu wyborów prezydenckich w maju 2007 roku. Prezydenta Francji negatywnie ocenia 64 proc. ankietowanych - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek w dzienniku "Liberation".
- Wizyta prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Niemczech została przełożona na 14 czerwca, ze względu na "kwestie dostosowania terminów" - poinformował w poniedziałek Urząd Kanclerski w Berlinie.
- Francuski rząd domaga się pod presją Komisji Europejskiej, by telewizja arabska Al-Aksa przestała - jak to ujęto - "podżegać do nienawiści" - poinformowało w poniedziałek francuskie MSZ.
- Na Litwie w ciągu roku prawie o 50 proc. wzrosła liczba osób, które usprawiedliwiają przemyt papierosów, alkoholu i paliwa - wynika z ogłoszonego w poniedziałek sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Spinter Tyrima dla litewskiego Instytutu Wolnego Rynku.
- Kilkaset osób demonstrowało w poniedziałek w Bukareszcie przed rumuńskim parlamentem, gdzie premier Emil Boc przedstawił program oszczędnościowy rządu, polegający m.in. na drastycznych cięciach w wydatkach publicznych.
- Arabska deputowana do Knesetu (parlamentu Izraela), która uczestniczyła w udaremnionej przez komandosów izraelskich próbie dostarczenia pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, ma zostać ukarana.
- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen nie zgodził się w poniedziałek z głosami krytyki, zarzucającymi mu, że nie dość zdecydowanie zareagował na izraelską operację przeciwko tureckiemu statkowi z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy.
- Szefowie MSZ państw sprawujących rotacyjną prezydencję w UE mają zastępować obarczoną zbyt wieloma obowiązkami szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton zarówno w debatach w PE, jak i reprezentować ją na świecie - ujawniły w poniedziałek wysokie źródła UE.
- W Polsce, a także w Estonii, Włoszech, Słowacji i na Węgrzech brak jest istotnych działań politycznych na rzecz równouprawnienia płci w edukacji - poinformowała Komisja Europejska w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
- O co najmniej 20 mln osób do 2020 roku, czyli ze 120 do 100 mln ma być ograniczona liczba biednych w Unii Europejskiej - uzgodnili w poniedziałek ministrowie ds. społecznych "27". Taki cel zostanie zapisany w nowej unijnej strategii gospodarczej Europa 2020.
- Około 1500 pracowników niemieckich fabryk Opla demonstrowało w poniedziałek przed siedzibą giełdy we Frankfurcie nad Menem na rzecz przyznania ich zakładom pomocy państwowej w formie gwarancji kredytowych w wysokości 1,1 mld euro.
- Koncern motoryzacyjny Chrysler poinformował w poniedziałek o konieczności naprawy w Stanach Zjednoczonych około 600 tysięcy różnego typu samochodów z powodu potencjalnych kłopotów z hamulcami i instalacją elektryczną.
- Blisko 2,5 miliarda dolarów zarobią w tym roku linie lotnicze - poinformował w poniedziałek dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Giovanni Bisignani.
- Lekarze, którzy uczestniczyli w przesłuchaniach podejrzanych o terroryzm prowadzili badania ich wytrzymałości na brutalne metody przesłuchań, czym naruszyli zasady etyki i normy prawa - twierdzi organizacja obrony praw człowieka Physicians for Human Rights.
- Prawie 600 osób zginęło w maju w walkach plemiennych oraz walkach z rebeliantami w Darfurze na zachodzie Sudanu - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele ONZ w tym kraju. Jest to najkrwawszy miesiąc w tym regionie od ponad dwóch lat.
- Kierujący akcją usuwania skutków katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej emerytowany admirał Thad Allen poinformował, że udaje się ściągać coraz więcej ropy naftowej z uszkodzonej głowicy odwiertu naftowego na dnie zatoki.
(PAP)
zdz/ asa/