Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 11‑12 września, 20.00
...
12.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Mimo niedawnej fali tłumnych manifestacji izba niższa francuskiego parlamentu przyjęła w piątek wieczorem artykuł przewidujący podniesienie wieku emerytalnego z 60 do 62 lat. Głosowanie nad całą nowelizacją ustawy emerytalnej odbędzie się w środę.
- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła w sobotę nadzieję, że w rocznicę zamachów z 11 września nie dojdzie do spalenia Koranu, co zapowiadał wcześniej jeden z amerykańskich pastorów. Jego pomysł potem podchwycili inni.
- 14-osobowa grupa bułgarskich Romów przybyła z Francji w piątek wieczorem do Bułgarii - poinformowało bułgarskie radio publiczne. Jest to trzecia grupa romska, która od końca sierpnia dobrowolnie opuściła Francję.
- Pastor Terry Jones zapewnił w sobotę w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC, że "ani dzisiaj, ani nigdy" jego Kościół nie spali Koranu. Wcześniej zapowiadał, że zrobi to w sobotnią rocznicę zamachów z 11 września 2001 roku.
- Zapowiadając na przyszły tydzień pierwsze nominacje na stanowiska ambasadorów UE na świecie, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zastrzegła w sobotę, że to początek budowy służby dyplomatycznej UE i na razie nie zrealizuje postulatu równowagi geograficznej.
- Uroczyste obchody dziewiątej rocznicy zamachów terrorystycznych 11 września 2001 roku na USA rozpoczęły się w sobotę rano (czasu miejscowego) w Nowym Jorku. Rocznica ataków zostanie również upamiętniona w siedzibie Pentagonu w Waszyngtonie oraz w Pensylwanii.
- Tradycyjnymi już uroczystościami Ameryka uczciła w sobotę 9. rocznicę największego w jej historii ataku terrorystycznego, w którym zginęło ok. 3000 osób. Prezydent Barack Obama podkreślił na obchodach, że Amerykanie nigdy nie będą w stanie wojny z islamem.
- Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj w dziewiątą rocznicę zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku wydał oświadczenie, w którym wezwał NATO do unikania ofiar wśród cywilów. Stwierdził, że bunt talibów nie ma swoich źródeł w Afganistanie.
- Stany Zjednoczony utraciły szansę na zaprowadzenie pokoju w Afganistanie i nie mają innego wyjścia, jak tylko wycofać się stamtąd bezwarunkowo - oświadczyli w sobotę afgańscy talibowie w komunikacie opublikowanym z okazji 9. rocznicy zamachów na USA 11 września.
- Duńskie władze nieznacznie podwyższyły w sobotę stan gotowości antyterrorystycznej po piątkowej eksplozji w hotelu w Kopenhadze. "Pewne okoliczności wskazują, że był to nieudany atak terrorystyczny" - poinformował szef wywiadu Jakob Scharf.
- Iran jest gotów zwolnić za kaucją Amerykankę Sarah Shroud, którą aresztowano ponad rok temu wraz z dwoma jej rodakami - poinformowała w niedzielę irańska angielskojęzyczna telewizja Press, cytując teherańskiego prokuratora.
- W Turcji zakończyło się głosowanie w referendum w sprawie reformy konstytucji, postrzeganym jako sprawdzian poparcia dla konserwatywnego rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku.
- 61 proc. wyborców uczestniczących w niedzielnym referendum w Turcji opowiedziało się za zmianami w konstytucji - poinformowała turecka telewizja NTV po przeliczeniu 67 proc. głosów. Jest to wystarczące dla zaakceptowania nowelizacji ustawy zasadniczej.
- 58,5 proc. Turków, uczestniczących w niedzielnym referendum, opowiedziało się za zmianami w konstytucji - poinformowała turecka telewizja państwowa TRT po przeliczeniu 92 proc. głosów. Jest to wystarczające dla zaakceptowania nowelizacji ustawy zasadniczej.
- Turcja nigdy nie zaakceptuje innej alternatywy niż negocjacje członkowskie z Unią Europejską - podkreślił w sobotę szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu w Brukseli na spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych z UE.
- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział tygodnikowi "Sunday Telegraph", że ma pełne poparcie Waszyngtonu w sprawie budowy nowej tarczy antyrakietowej i spodziewa się, iż plany jej budowy zostaną zaaprobowane na listopadowym szczycie Sojuszu.
- Premier niemieckiej Bawarii Horst Seehofer zapewnił w sobotę w Berlinie o poparciu bawarskich chadeków dla Związku Wypędzonych i jego przewodniczącej Eriki Steinbach. "Nie zostawimy was samych" - powiedział podczas obchodów Dnia Stron Ojczystych.
- Przewodnicząca Związku Wypędzonych i polityk niemieckiej chadecji Erika Steinbach przyznała w rozmowie z gazetą "Welt am Sonntag", że jest "bardzo rozczarowana" swoją partią CDU.
- Po awanturze w niemieckiej chadecji wokół szefowej Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach komentatorzy spekulują na temat możliwości powstania nowej partii prawicowej, która skupiłaby konserwatystów, rozczarowanych CDU.
- Każdy w Niemczech wie, że Hitler wywołał II wojnę światową, jednak jedno barbarzyństwo nie może służyć za usprawiedliwienie dla innego barbarzyństwa - powiedziała w sobotę w Berlinie szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach.
- Iran odwołał zapowiadane uwolnienie więzionej Amerykanki Sarah Shourd - poinformowała w piątek agencja prasowa ILNA, cytując prokuratora Abbasa Dżafari Dolatabadiego. Zdaniem prokuratora, kobieta nie zostanie na razie uwolniona dlatego, że procedura prawna w jej sprawie nie została zakończona.
- Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi nazwał "gestem szaleństwa" plan spalenia Koranu w rocznicę zamachów w USA, z którym wystąpił pastor małego kościoła z Florydy. Pastor Terry Jones porzucił swój zamiar, ale dyskusja na ten temat nie mija.
- Korea Północna zaproponowała Korei Południowej rozmowy o łączeniu rodzin rozdzielonych od czasu wojny z lat 1950-53 - poinformowała w sobotę północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Stosunki obu państw uległy ostatnio zamrożeniu - po zatonięciu okrętu z Południa. Seul oskarża Phenian o jego zatopienie.
- Przetrzymywanie przez Japonię kapitana chińskiego statku, uwikłanego w kolizję z okrętami japońskimi na Morzu Wschodniochińskim spowodowało, że Pekin odwołał planowane rozmowy z Tokio w sprawie sporu o podmorskie złoża gazu ziemnego - podały w sobotę chińskie media.
- Australijska premier Julia Gillard przedstawiła w sobotę skład nowego rządu, w którym jej poprzednik na stanowisku zarówno szefa rządu, jak i przywódcy Partii Pracy Kevin Rudd objął tekę ministra spraw zagranicznych.
- Poważne kłopoty czekają w przyszłym tygodniu kierowców we Włoszech. Od wtorku wieczorem do soboty strajkować będą pracownicy stacji benzynowych w całym kraju. Powodem protestu jest brak zadowalającego zdaniem tej branży postępu w rozmowach z rządem.
- Jerzy Skolimowski otrzymał specjalną nagrodę jury na festiwalu filmowym w Wenecji za film "Essential killing". Członkowie jury na stojąco wyrazili uznanie dla polskiego reżysera.
- Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji otrzymał film "Somewhere" Amerykanki Sofii Coppoli. Nagrodę wręczył przewodniczący jury Quentin Tarantino.
- Jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego francuskiego kina, reżyser Claude Chabrol zmarł w wieku 80 lat - poinformowały w niedzielę władze miejskie Paryża.
- 25 osób zostało zabitych w ciągu jednego dnia w serii strzelanin wywołanych przez gangi narkotykowe w Juarez na północy Meksyku.
- 25-letni sierżant zostanie pierwszym żołnierzem od czasu wojny wietnamskiej, który za życia otrzyma najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe Medal Honoru (ang. Medal of Honor) za bohaterstwo, jakim wykazał się w Afganistanie - ogłosił w piątek Biały Dom. (PAP)
dan/