Trwa ładowanie...
d390ibq

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 16-17 października

...

d390ibq
d390ibq

17.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie.

- Ewentualna wizyta papieża w Polsce, proces beatyfikacyjny Jana Pawła II oraz polsko-rosyjskie pojednanie to niektóre tematy rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z Benedyktem XVI w sobotę w Watykanie.

- Ponowna wizyta Benedykta XVI w Polsce jest mało prawdopodobna - tak źródła watykańskie nieoficjalnie zareagowały na informację o tym, że podczas sobotniej audiencji prezydent Bronisław Komorowski zaprosił papieża do Polski.

- Liderzy Unii Europejskiej, zebrani na konferencji w Marrakeszu, na południu Maroka, zaapelowali w sobotę do Europejczyków, by głębiej zintegrowali Unię i zjednoczyli się, aby UE mogła mieć wpływ na międzynarodowa politykę i sprawy wagi światowej.

d390ibq

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w sobotę, że próby stworzenia w Niemczech społeczeństwa wielokulturowego "zdecydowanie zawiodły" - podaje BBC News na swoich stronach internetowych.

- Niemiecka chadecka minister pracy Ursula von der Leyen opowiedziała się w sobotę za zwiększeniem imigracji, jako środkiem na grożący niedobór fachowej siły roboczej.

- O godzinie 14 w sobotę zakończyło się w Republice Czeskiej głosowanie w wyborach samorządowych i pierwszej turze wyborów jednej trzeciej składu Senatu. Z pierwszych doniesień wynika, że frekwencja była niska.

- Piątkowo-sobotnie wybory samorządowe w Czechach położyły kres władzy Obywatelskiej Partii Demokratycznej w Pradze - wskazują wstępne rezultaty głosowania. Jej miejsce zajmie partner z rządzącej koalicji - partia Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09).

d390ibq

- W całej Francji w sobotnich manifestacjach przeciw rządowej reformie emerytalnej wzięło udział - według różnych źródeł - od 825 tys. do blisko 3 mln osób. Była to już piąta tej jesieni ogólnokrajowa uliczna mobilizacja Francuzów w tej sprawie.

- Gigantyczna manifestacja członków włoskiego lewicowego związku zawodowego metalowców FIOM przeszła w sobotę ulicami Rzymu. Odbyła się ona pod hasłami obrony praw pracowniczych, demokracji i praworządności.

- Prezydent Wenezueli Hugo Chavez oświadczył w sobotę w Mińsku, że dostawy wenezuelskiej ropy naftowej na Białoruś będą długotrwałe i Białorusinom nie zabraknie tego surowca przez 200 lat.

d390ibq

- Nowy bilans ofiar sobotniej katastrofy w kopalni węgla w środkowych Chinach to 26 zabitych. W niedzielę rano ratownicy nadal usiłowali dotrzeć do 11 górników uwięzionych pod ziemią - głosi oficjalny komunikat chińskich władz. Pomoc zaoferował chilijski prezydent Sebastain Pinera.

- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział w niedzielę w Teheranie, że jest gotowy na ponowne podjęcie ze wspólnotą międzynarodową rozmów w sprawie irańskie programu nuklearnego. Nie powiedział, kiedy dokładnie miałoby to nastąpić.

- 164 miliony 600 tysięcy euro można wygrać w sobotnim losowaniu włoskiej gry liczbowej Superenalotto. Główna wygrana nie padła od lutego. Rekordowa kumulacja rośnie od 117 ciągnień.(PAP)

ana/

d390ibq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d390ibq