Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota - niedziela, 17‑18 kwietnia, 19.00
...
18.04.2010 | aktual.: 19.04.2010 07:08
18.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
Flagi przy budynkach niemieckich instytucji państwowych i krajów związkowych zostały w sobotę opuszczone do połowy masztu na znak solidarności z Polakami, którzy oddają w tym dniu hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Kilkaset osób uczestniczyło w nabożeństwie ekumenicznym ku czci ofiar katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, które odbyło się w sobotę wieczorem w protestanckim Kościele Francuskim w Berlinie.
W dniu pogrzebu prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego na budynkach państwowych we Francji opuszczono flagi narodowe do połowy masztu. Prezydent Nicolas Sarkozy zapewnił polskie władze w niedzielę, że cały naród francuski łączy się z Polską.
Do połowy masztu opuszczono w sobotę rano flagę na budynku węgierskiego parlamentu na znak żałoby narodowej w hołdzie tragicznie zmarłemu prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym 95 ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia.
Minutą ciszy uczczono w Czechach pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.
W foyer parlamentu Irlandii Północnej odbyła się w sobotę żałobna ceremonia ekumeniczna ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Po raz pierwszy w taki sposób uhonorowano tam głowę obcego państwa i katolika.
Uroczystości żałobne w intencji zabitych w katastrofie polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem odbyły się w sobotę pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Niles, na przedmieściach Chicago. Na pokładzie feralnego Tu-154 zginął również autor i inicjator powstania monumentu Wojciech Seweryn.
Decyzją bułgarskiego rządu niedziela została ogłoszona dniem żałoby narodowej po katastrofie pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński.
W Chorwacji ogłoszono żałobę narodową w niedzielę, w dniu pogrzebu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Flagi opuszczono do połowy masztów, zmieniono programy w radiu i telewizji, odwołano imprezy rozrywkowe - powiedział PAP ambasador w Zagrzebiu Wiesław Tarka.
Na Litwie w niedzielę od godz. 7 rano obowiązuje żałoba narodowa. Na mocy decyzji litewskiego rządu w związku z katastrofą samolotową pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński, w kraju żałoba trwała też od poniedziałku do środy.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka uczcił w niedzielę pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w archikatedrze Najświętszej Marii Panny w Mińsku, w towarzystwie kardynała Kazimierza Świątka.
Słowacja, zgodnie z zapowiedzią, ogłosiła żałobę narodową w niedzielę, w dniu pogrzebu prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Bezpośrednią transmisję z Krakowa przekazuje telewizja państwowa STV.
Naczelny dowódca sił NATO w Europie, amerykański admirał James Stavridis przekazał Polakom kondolencje po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, m.in. w związku ze śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego i gen. Franciszka Gągora.
Ponad 5 tys. osób przyszło w niedzielę w Dublinie pożegnać prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i wszystkich tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
W Bykowni pod Kijowem, gdzie pochowani są polscy oficerowie z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej, uczczono w niedzielę pamięć ofiar katastrofy polskiego samolotu, w której 10 kwietnia zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.
Około 7 tys. Polaków szczelnie wypełniło w niedzielę londyński Trafalgar Square, żeby obejrzeć na telebimie transmisję z uroczystości pogrzebowych prezydenckiej pary w Krakowie.
W Eczmiadzynie, Świętej Stolicy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, odbyło się w sobotę nabożeństwo żałobne za tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii oraz członków towarzyszącej im delegacji państwowej.
Stosunki między Polską i nową Rosją są niełatwe, jednak szczery żal i braterskie współczucie znów zbliżyły nasze dwa narody - pisze w swym najnowszym wydaniu "Niezawisimoje Wojennoje Obozrenje", cotygdniowy dodatek do "Niezawisimej Gaziety".
Były prezydent Lech Wałęsa nie wykluczył w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Focus" swojego powrotu do polityki. "Jeśli ojczyzna mnie potrzebuje i rodacy sobie tego życzą, jestem gotów w każdej chwili" - oświadczył.
Prezydent USA Barack Obama odwołał podróż do Polski na pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego z powodu zagrożenia, jakie dla lotnictwa stanowi wulkaniczny pył nad Europą - powiedział w sobotę wieczorem czasu polskiego rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwołała swój udział w pogrzebie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki w Krakowie z powodu ogromnych ograniczeń w ruchu lotniczym - poinformowała w sobotę wieczorem rzeczniczka niemieckiego rządu Sabine Heimbach.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która z powodu chmury pyłu wulkanicznego miała problemy z powrotem z wizyty w USA, dojechała w niedzielę po południu do Berlina - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.
Przebywający na Malcie Benedykt XVI odprawił mszę w mieście Floriana dla 40 tysięcy wiernych. W homilii papież mówił, że nie wszystko, co świat proponuje, warte jest przyjęcia. Apelował, by nie ulegać głosom, że ludzie nie potrzebują Boga ani Kościoła.
Papież Benedykt XVI spotkał się w niedzielę na Malcie z ośmioma ofiarami księży-pedofilów - podały włoskie media. Do spotkania doszło w siedzibie nuncjatury apostolskiej po mszy odprawionej przez papieża.
Kraje europejskie przesuwały w niedzielę okres zamknięcia przestrzeni powietrznej, często co najmniej do poniedziałku. Tymczasem wulkan na Islandii, którego erupcja sparaliżowała komunikację lotniczą w Europie, jest wciąż aktywny.
Dotychczasowe loty testowe, dokonane przez niemieckie i holenderskie linie lotnicze, nie wykazały uszkodzeń samolotów - poinformowano w nocy z soboty na niedzielę. Celem testów było zbadanie wpływu unoszącego się w atmosferze pyłu wulkanicznego na bezpieczeństwo lotów i funkcjonowanie systemów maszyn.
Zdecydowana większość mieszkańców Niemiec - 84 proc. - życzyłoby sobie, aby stosunki polsko-niemieckie były tak dobre, jak francusko-niemieckie - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę przez tygodnik "Welt am Sonntag".
Do 1706 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które w ubiegłym tygodniu nawiedziło prowincję Qinghai na Wyżynie Tybetańskiej w północno zachodnich Chinach. W niedzielę do rejonu kataklizmu przybył prezydent Chin Hu Jintao.
Użycie broni nuklearnej jest "zakazane przez islam" - powiedział w sobotę przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei w przesłaniu na międzynarodową konferencję na temat rozbrojenia nuklearnego, która rozpoczęła się tego dnia w Teheranie.
Podczas dorocznej parady wojskowej w Teheranie prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad wychwalał w niedzielę potęgę irańskich sił zbrojnych. Według niego, jest ona tak duża, że nikt nie ośmieli się zaatakować Iranu.
Hiszpański śmigłowiec wojskowy rozbił się w piątek rano w górzystym rejonie Haiti, w pobliżu granicy z Dominikaną; zginęły cztery osoby - poinformował w piątek wieczorem rzecznik misji ONZ na Haiti.
Zwolennicy odsuniętego od władzy prezydenta Kirgistanu Kurmanbeka Bakijewa wdarli się w sobotę do biura władz regionalnych w Dżalalabadzie na południu kraju. (PAP)
pam/