Trwa ładowanie...
d3t9b8u

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 18-19 września, 20.00

...

Share
d3t9b8u

19.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Benedykt XVI dwukrotnie spotkał się w piątek w Londynie z duchowym zwierzchnikiem anglikanów arcybiskupem Canterbury Rowanem Williamsem w jego prywatnej rezydencji i z okazji nieszporów ekumenicznych.

- Benedykt XVI z wyjątkową stanowczością i w poruszający sposób potępił skandal pedofilli w Kościele. W homilii w katedrze Westminsterskiej w sobotę papież porównał to, co przeszły ofiary, do cierpień męczenników.

- Papież Benedykt XVI spotkał się w sobotę z pięcioma osobami, które jako dzieci były molestowane przez księży i przeprosił je za to, czego doświadczyły. Spotkanie w nuncjaturze apostolskiej w Wimbledonie (dzielnica wielkiego Londynu) trwało około pół godziny.

d3t9b8u

- W obecności 9 kardynałów, 14 arcybiskupów i 80 tys. wiernych, Benedykt XVI beatyfikował w Birmingham Johna Henry'ego Newmana (1801-90) - wybitnego teologa, człowieka wieku talentów, anglikanina, który przeszedł na katolicyzm.

- Sześć osób zatrzymanych w piątek w Londynie i podejrzewanych o "akty terroryzmu" w związku z wizytą papieża w Wielkiej Brytanii zostało zwolnionych z aresztu. Nie postawiono im żadnych zarzutów - poinformował Scotland Yard w niedzielę rano.

- Policja zatrzymała w piątek samochód będący imitacją papieskiego papamobile gdy przejeżdżał przed Pałacem Buckingham, oficjalnej rezydencji Elżbiety II obecnie przebywającej na wakacjach w Szkocji.

- Ateiści, feministki, geje, zwolennicy wyświęcania kobiet i sztucznego przerywania ciąży, a także osoby protestujące przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu dzieci przez księży zorganizowali w sobotę marsz przeciwko wizycie Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii.

d3t9b8u

- Ekipy koncernu BP ostatecznie uszczelniły miejsce katastrofalnego wycieku ropy w szybie naftowym Macondo w Zatoce Meksykańskiej, uszkodzonym w wyniku eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia.

-ONZ zwróciła się w piątek z apelem do państw członkowskich o zgromadzenie 2 mld dolarów pomocy dla Pakistanu w przezwyciężeniu skutków katastrofalnych powodzi.

- Na stolicę Afganistanu - Kabul i położone na wschodzie tego kraju miasto Dżalalabad dokonano w sobotę nad ranem ataków rakietowych - poinformowały władze. Jedna rakieta eksplodowała na dziedzińcu budynku państwowej telewizji w Kabulu a trzy inne wystrzelono w kierunku bazy wojskowej na przedmieściach Dżalalabadu.

- W Afganistanie zakończyły się w sobotę po południu czasu polskiego wybory parlamentarne. Według wstępnych danych głos oddało około 3,6 mln, czyli 40 procent uprawnionych - poinformowała wieczorem Niezależna Komisja Wyborcza (IEC). Światowe agencje zwracają uwagę na ataki ze strony talibów, którzy starali się zakłócić głosowanie.

d3t9b8u

- Podczas sobotnich wyborów parlamentarnych w Afganistanie zanotowano więcej aktów przemocy w porównaniu z wyborami prezydenckimi w 2009 roku, lecz mniej było ofiar śmiertelnych - podało w niedzielę dowództwo NATO w tym kraju.

- Ahmed Zakajew na wolności będzie czekał na decyzję w sprawie swojej ekstradycji - wybiły w sobotę media w Rosji, informując o piątkowej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który oddalił wniosek prokuratury o aresztowanie szefa emigracyjnego rządu Czeczenii.

- Około 200 Romów protestowało w sobotę przed ambasadą Francji w Sofii przeciwko wydalaniu bułgarskich i rumuńskich Romów przez władze francuskie. Wiec był zorganizowany przez organizacje romskie i Bułgarski Komitet Helsiński.

- Irańska obrończyni praw człowieka Sziwa Nazar Ahari została skazana na sześć lat więzienia za "prowadzenie wojny przeciwko Bogu", agitowanie przeciwko systemowi rządów i przestępcze knowania - poinformowała w sobotę agencja ILNA.

- Żandarmeria wojskowa zatrzymała w niedzielę rano na lotnisku Schiphol w Amsterdamie Brytyjczyka somalijskiego pochodzenia, podejrzanego o powiązania z terroryzmem - poinformował rzecznik holenderskiej prokuratury Evert Boersma. (PAP)

pam/

d3t9b8u

Podziel się opinią

Share
d3t9b8u
d3t9b8u