Trwa ładowanie...
d1d6sjf

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 29-30 maja

...
Share
d1d6sjf

30.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

Opublikowana w piątek Deklaracja Końcowa konferencji przeglądowej Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT) zawiera szczegółowy plan kolejnych posunięć na drodze do rozbrojenia nuklearnego, w tym kontrowersyjną propozycję stworzenia strefy wolnej od wszelkiej broni masowej zagłady na Bliskim Wschodzie.

Czeskie partie centroprawicowe, które wspólnie okazały się zwycięzcą piątkowo-sobotnich wyborów parlamentarnych (choć najwięcej głosów zdobyli socjaldemokraci), przystąpiły w niedzielę do rozmów w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Ostateczne wyniki wyborów, przekazane przez Czeski Urząd Statystyczny: Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) - 22,08 proc., Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) - 20,22 proc., TOP 09 (Tradycja, Odpowiedzialność, Prosperity) - 16,7 proc., komuniści - 11,27 proc. i partia Sprawy Publiczne (VV) - 10,88 proc. Piątkowo-sobotnie wybory parlamentarne w Czechach pokazały, że wyborcy odwrócili się od dużych partii.

d1d6sjf

Parlament Węgier zatwierdził w sobotę na nowego premiera kraju Viktora Orbana oraz jego centroprawicowy rząd. Jak pisze agencja Reutera, otwiera to drogę do planowanych kroków mających na celu ożywienie gospodarki kraju.

Szefowie parlamentów Polski - Bronisław Komorowski, Niemiec - Norbert Lammert i Francji - Bernard Accoyer spotkali się w sobotę w niemieckim Essen, by rozmawiać o pogłębieniu współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, ale także m.in. o kryzysie gospodarczym.

Prezydent Barack Obama obiecał w piątek potrojenie liczby osób walczących ze skutkami zanieczyszczenia ropą naftową wód i wybrzeży Zatoki Meksykańskiej i zapewnił mieszkańców rejonów skażonych, że "nie będą pozostawieni samym sobie". Prezydent zapewnił w sobotę, że władze podejmą wszelkie "odpowiedzialne" kroki w celu zatamowania wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej, powstałego po wybuchu na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia.

Koncern British Petroleum (BP) poinformował w sobotę, że porażką zakończyła się najnowsza próba zatamowania katastrofalnego wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej, powstałego po wybuchu na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia.

d1d6sjf

Do 118 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowej katastrofy kolejowej we wschodnich Indiach, do której spowodowania przyznała się grupa popierana przez maoistowskich rebeliantów - poinformowała w sobotę policja. Wcześniejszy bilans mówił o 90 zabitych.

Chiński premier Wen Jiabao oświadczył w niedzielę, że należy zrobić wszystko, by nie doszło do konfrontacji między Koreą Północna a Południową w związku z zatopieniem południowokoreańskiego okrętu wojennego, przypisywanym Phenianowi.

Do 145 wzrosła w niedzielę liczba ofiar śmiertelnych piątkowej katastrofy kolejowej we wschodnich Indiach, do której spowodowania przyznała się grupa popierana przez maoistowskich rebeliantów - poinformowała policja stanu Bengal Zachodni.

Szef Sztabu Generalnego armii Ukrainy gen. Iwan Swyda podał się do dymisji - poinformowało w sobotę Ministerstwo Obrony Narodowej w Kijowie. Swyda zasugerował, że powodem było to, iż nie zgadza się z polityką obronną prowadzoną przez prezydenta Wiktora Janukowycza.

d1d6sjf

Amerykański aktor i reżyser Dennis Hopper zmarł w sobotę w wieku 74 lat - poinformował przyjaciel rodziny zmarłego Alex Hitz. Hopper był autorem scenariusza, reżyserem i odtwórcą jednej z głównych ról w kultowym filmie "Swobodny jeździec" (Easy Rider) z 1969 r.

Światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy zaapelował o pomoc dla ofiar powodzi w Polsce, żegnając się z publicznością, która entuzjastycznie przyjęła jego występ w Royal Festival Hall w Londynie. (PAP)

morb/

d1d6sjf

Podziel się opinią

Share
d1d6sjf
d1d6sjf