Trwa ładowanie...
d21vtqk

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 3-4 lipca

...
Share
d21vtqk

04.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton ogłosiła podczas oficjalnej inauguracji konferencji z okazji 10-lecia W'spólnoty Demokracji powstanie funduszu mającego na celu wspieranie organizacji pozarządowych. Według niej, na ten cel administracja Baracka Obamy przeznaczy 2 mln dolarów.

- Generał David Petreus objął oficjalnie w niedzielę dowództwo wojsk międzynarodowych w Afganistanie. "Jesteśmy tu, aby zwyciężyć" - oświadczył podczas uroczystości w kwaterze NATO.

d21vtqk

- Kobieta-zamachowiec wysadziła się w powietrze w poczekalni siedziby gubernatora prowincji Anbar w mieście Ramadi. Zginęły cztery osoby, a rannych zostało 39. - Wiceprezydent USA Joe Biden nalegał w niedzielę na przywódców Iraku, by przełamali czteromiesięczny impas w tworzeniu rządu. W rozmowach z premierem Nurim al-Malikim i byłym premierem Ijadem Alawim podkreślił też poparcie USA dla irackiej demokracji.

- Porwanych w piątek w delcie Nigru 12 marynarzy z Europy Wschodniej zostało w niedzielę zwolnionych - oznajmił rzecznik nigeryjskiej marynarki David Nabaida, potwierdzając wcześniejsze doniesienia. Jak dodał, wydaje się, że stan wszystkich jest dobry.

- Wielki szyicki ajatollah Libanu Mohammed Hussein Fadlallah zmarł w niedzielę w szpitalu po długiej chorobie. Miał 75 lat.

-Benedykt XVI przybył w niedzielę do miasteczka Sulmona w Abruzji, by oddać hołd pochodzącemu z tamtych stron papieżowi Celestynowi V w 800. rocznicę jego urodzin. To jeden z trzech papieży w dziejach Kościoła, który ustąpił z urzędu.

d21vtqk

- Co najmniej cztery osoby zginęły w niedzielę rano, a 23 zostały ranne w wyniku samobójczego zamachu pod budynkiem siedziby gubernatora prowincji Anbar w Ramadi - poinformowało irackie MSW.

- Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew poprosił w niedzielę Waszyngton o pomoc w rozwiązaniu konfliktu "na zasadach prawa międzynarodowego" z Armenią w sprawie Górskiego Karabachu. Tego dnia w Baku przebywała sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

- Inicjator zamachu na izraelska ekipę olimpijską w 1972 r. Mohammed Oudeh zmarł w sobotę w syryjskim szpitalu. W zorganizowanej przez niego akcji organizacji terrorystycznej "Czarny Wrzesień" zginęło 11 sportowców - podaje wydanie internetowe BBC News.

- Kubański Komitet Praw Człowieka i Pojednania Narodowego (CCDHRN) oświadczył w sobotę, że jeśli umrze dysydent Guillermo Farinas, prowadzący od 130 dni strajk głodowy, cała odpowiedzialność spadnie na rząd.

- Szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton powiedziała w sobotę w Krakowie, że przystąpienie Polski do globalnej inicjatywy ws. wydobycia gazu łupkowego to znak wiodącej roli naszego kraju w światowym sektorze energetycznym. (PAP)

map/

d21vtqk

Podziel się opinią

Share
d21vtqk
d21vtqk