Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela 9‑10 lipca
...
10.07.2011 | aktual.: 11.07.2011 07:08
10.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Przewodniczący parlamentu południowego Sudanu James Wani Igga formalnie ogłosił w sobotę niepodległość swego kraju, a następnie flaga państwa została wciągnięta na maszt podczas ceremonii w stolicy nowego kraju, Dżubie.
- USA, Wielka Brytania i Francja oficjalnie uznały w sobotę niepodległość Sudanu Południowego. Kraj ten ogłosił niepodległość o północy z piątku na sobotę - sześć miesięcy po referendum, w którym mieszkańcy Południa zagłosowali za oderwaniem się od Północy.
- Pochodzący z dużego sudańskiego ludu Dinka 60-letni Salva Kiir, rozpoznawalny z daleka po kowbojskim kapeluszu, z którym się nie rozstaje, został w sobotę oficjalnie pierwszym prezydentem niepodległego Sudanu Południowego.
- Polska z ogromnym zadowoleniem wita powstanie na kontynencie afrykańskim nowego, suwerennego państwa Republiki Sudanu Południowego - głosi oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazane w sobotę PAP.
- Po zatonięciu w niedzielę na Wołdze w rosyjskim Tatarstanie statku "Bułgaria" jedna osoba nie żyje. Napływają sprzeczne informacje o liczbie zaginionych. Władze poinformowały, że uratowano tylko 84 osoby, a nie - jak wcześniej podawano - 169.
- "Dziękujemy & Żegnajcie" - takie słowa ukazały się na tytułowej stronie ostatniego wydania brytyjskiego tabloidu "News of the World", który został zamknięty przez jego właściciela Ruperta Murdocha po ujawnieniu zataczającej coraz szersze kręgi afery podsłuchowej.
- Scotland Yard, prowadzący dochodzenie w sprawie afery podsłuchowej w tabloidzie "News of the World" (NotW), planuje aresztować 9 dziennikarzy gazety i 3 policjantów - twierdzi tygodnik "Sunday Times", powołując się na doniesienia policyjne.
- Trzęsienie ziemi o natężeniu 7 st. w skali Richtera nawiedziło w niedzielę rano, czasu lokalnego, północno wschodnią Japonię. Władze ogłosiły ostrzeżenie przed falami tsunami, które mogą - jak oceniają - osiągnąć wysokość ok. pół metra.
- Władze japońskie odwołały w niedzielę ostrzeżenie przed falami tsunami dla północno wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu, po ok. 2 godzinach od trzęsienia ziemi o sile 7 st. w skali Richtera, które nawiedziło ten rejon w niedzielę rano.
- Niemiecka kanclerz Angela Merkel potwierdziła w sobotę, że zamierza wystartować w wyborach parlamentarnych w 2013 r. i starać się o trzecią kadencję na stanowisku szefa rządu. Jednak według sondaży wyborcy chętniej widzieliby w fotelu kanclerza rywali Merkel.
- Co najmniej 31 osób zginęło, a ponad 100 odniosło obrażenia na skutek niedzielnej katastrofy kolejowej w północnych Indiach - poinformowały władze kraju. Przyczyna wypadku nie jest na razie znana.
- Turecki premier Recep Tayyip Erdogan zatrzasnął drzwi do pojednania z Izraelem - oświadczył w niedzielę szef izraelskiej dyplomacji Awigdor Lieberman. Była to reakcja na piątkowe wystąpienie Erdogana, który w parlamencie powtórzył żądania pod adresem Izraela.
- Syryjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w niedzielę ambasadorów USA i Francji, Roberta Forda i Erica Chevalliera, by zaprotestować przeciwko ich wizycie bez zezwolenia w zbuntowanym mieście Hama na zachodzie kraju - podała oficjalna agencja Sana.
- Szef kancelarii prezydenta USA potwierdził w niedzielę, że Waszyngton zawiesza wynoszącą 800 mln dolarów część pomocy militarnej dla Pakistanu. O tym posunięciu napisał dziennik "The New York Times", wskazując na problemy w stosunkach dwustronnych.
- Siedmiu z 28 afgańskich saperów z wyspecjalizowanej organizacji pozarządowej zostało zabitych - poinformował w niedzielę wiceszef policji prowincji Farah na zachodzie Afganistanu. Saperów porwano na początku lipca.
- Chorwacja prawdopodobnie podczas polskiej prezydencji podpisze traktat akcesyjny i za dwa lata przystąpi do wspólnoty - mówił w sobotę na konferencji "Szczyt Chorwacja 2011" szef chorwackiej dyplomacji Gordan Jandroković.
- Trzech żołnierzy NATO zostało zabitych w niedzielę na wschodzie i południu Afganistanu - poinformowały źródła w NATO.
- Policja malezyjska poinformowała w niedzielę, że zwolniono wszystkich - ponad 1 600 - manifestantów zatrzymanych w Kuala Lumpur
- Coraz mniej Meksykanów decyduje się przedostać nielegalnie do Stanów Zjednoczonych. W 2010 roku liczba osób przekraczających zieloną granicę była aż pięciokrotnie niższa niż w latach 2000-2004.
- Setki ludzi demonstrowały w sobotę podczas festiwalu teatralnego w Awinionie przeciw dalszemu korzystaniu przez Francję z energetyki jądrowej. Uczestnicy manifestacji utworzyli na głównej alei miasta ludzki łańcuch.
- Amerykański prom kosmiczny Atlantis połączył się w niedzielę z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). To ostatnia operacja dokowania amerykańskiego wahadłowca na orbicie wokół Ziemi. Do połączenia doszło 350 km nad Nową Zelandią.
- Izraelski dramat "Restoration" (oryg. "Boker Tov, Adon Fidelman") Yossiego Madmoniego uznano w sobotę za najlepszy film 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Polak, Marcin Koszałka, zdobył nagrodę za krótkometrażowy film dokumentalny.(PAP)
seb/