Trwa ładowanie...
d8omtni

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 15 grudnia, 20.00

...

Share
d8omtni

15.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Koszty reform emerytalnych, w tym wydatki na 2. filar (OFE)
będą brane pod uwagę w sytuacji budżetowej kraju, kiedy KE będzie decydować o otwarciu procedury nadmiernego deficytu - wynika z uzyskanego przez PAP raportu, który przyjmie czwartkowo-piątkowy szczyt.

- W rok po wejściu w życie nowego traktatu, szefowie państw i rządów UE mają uzgodnić na czwartkowo-piątkowym szczycie w Brukseli jego zmianę: wprowadzając dwuzdaniowy zapis, który będzie podstawą przyjęcia stałego mechanizmu ratowania krajów strefy euro w potrzebie.

- Parlament Irlandii zatwierdził w środę przyjęcie służącego stabilizacji finansów publicznych pakietu pomocowego Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w kwocie 85 mld euro.

d8omtni

- Unia Europejska uniknęła prowizorium budżetowego na przyszły rok. Po porażce negocjacji w listopadzie, Parlament Europejski przegłosował w środę przyjęty już przez reprezentującą rządy Radę UE nowy budżet w wysokości 126,5 mld euro.

- Do końca 2012 roku kraje UE powinny zakończyć ratyfikację planowanej nowelizacji Traktatu z Lizbony, prowadzącej do ustanowienia trwałego mechanizmu antykryzysowego dla państw strefy euro - oświadczyła w środę w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Na wniosek 50 posłów litewski parlament przyspieszył ostateczne głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy o oświacie, która pogarsza sytuację mniejszości narodowych. W środę Zarząd Sejmu zadecydował, że głosowanie odbędzie się w czwartek.

- Francja pragnie, aby za polskiej prezydencji w UE państwa "27" podjęły decyzje w sprawie wzmocnienia europejskiej obrony - podkreślił w środę rzecznik prasowy francuskiego MSZ Bernard Valero w czasie elektronicznego briefingu.

d8omtni

- Szef dyplomacji Luksemburga Jean Asselborn w opublikowanym w środę wywiadzie dla dziennika "Die Welt" ostrzegł Niemcy i Francję przed arogancją wobec innych państw UE oraz lekceważeniem zasady solidarności europejskiej w sporze o walkę z kryzysem euro.

- Niemiecki rząd przyjął w środę założenia do reformy sił zbrojnych, zakładające m.in. zawieszenie obowiązku służby wojskowej oraz zmniejszenie liczebności Bundeswehry z 240 tys. do 185 tys. żołnierzy.

- Ukraińska prokuratura generalna wszczęła postępowanie karne wobec byłej premier Julii Tymoszenko. Wiadomość o tym przekazała dziennikarzom ona sama po opuszczeniu prokuratury, dokąd wezwano ją na przesłuchanie.

- Kolejny strajk generalny paraliżuje w środę Grecję. Nie działa transport publiczny, przestrzeń powietrzna nad krajem zamknięta, nie są nadawane wiadomości. Grecy strajkują przeciwko oszczędnościom i zmianom w prawie pracy, przyjętym w nocy z wtorku na środę.

d8omtni

- W służbowych komputerach personelu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) zablokowano dostęp do stron internetowych, publikujących tajne rządowe materiały z Wikileaks - podał w środę "New York Times", cytując wtorkowe wypowiedzi przedstawicieli USAF.

- Ministerstwo Pracy USA przygotowało nowy raport, w którym dopisano kilkanaście krajów do listy państw, gdzie na porządku dziennym jest zatrudnianie dzieci, bądź zmuszanie ich do pracy - podała agencja Associated Press.

- Ukraina oczekuje, że polskie i węgierskie przewodnictwo w Unii Europejskiej w 2011 roku doprowadzi do wzmocnienia współpracy UE z państwami wschodniej Europy - oświadczył w środę szef ukraińskiego przedstawicielstwa przy UE Kostiantyn Jelisiejew.

- Co najmniej 38 osób zginęło a około 50 zostało rannych w środę w wyniku podwójnego zamachu samobójczego w pobliżu szyickiego meczetu na południowym wschodzie Iranu - poinformowały irańskie media powołując się na miejscowy Czerwony Półksiężyc.

d8omtni

- Ogłoszenie wyroku w drugim procesie byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa zostało przeniesione na 27 grudnia - podało radio Echo Moskwy.

- Niemcy przekażą 60 mln euro Fundacji Auschwitz-Birkenau - poinformowało w środę ministerstwo spraw zagranicznych w Berlinie. Kwota to zostanie udostępniona od 2011 r. w pięciu równych ratach rocznych.

- Parlament Serbii uchwalił w środę zniesienie obowiązkowej służby wojskowej. Jest to część prozachodnich reform, realizowanych w tym kraju. Serbia uczestniczy w NATO-wskim programie Partnerstwo dla Pokoju.

- Znalezienie podejrzanego pakunku spowodowało w środę zamknięcie na blisko półtorej godziny obsługującej ministerstwo obrony USA stacji Pentagon waszyngtońskiej kolei miejskiej - poinformowały władze.

d8omtni

- 3,4 proc. wyborców oddało swój głos we wtorek, w pierwszym dniu przedterminowego głosowania w wyborach prezydenckich na Białorusi - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza w Mińsku.

- Założyciel serwisu społecznościowego Facebook i jego dyrektor generalny Mark Zuckerberg został w środę ogłoszony Człowiekiem Roku 2010 amerykańskiego magazynu "Time".

- Intensywne opady śniegu poważnie zakłóciły w środę ruch samochodowy w Austrii, powodując przede wszystkim w jej wschodniej części lokalne blokady dróg - poinformowały austriackie automobilkluby.

(PAP)

osz/ asa/

d8omtni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8omtni
d8omtni