Trwa ładowanie...
d2rldpl

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 19 maja, 20.00

...

d2rldpl
d2rldpl

19.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rosyjski Międzypaństwowy Komitet Lotnictwa (MAK) ogłosił w środę wstępny raport dotyczący katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. MAK ustalił m.in., że w kabinie pilotów znajdowały się dwie postronne osoby. Według źródeł PAP, jedną z nich był gen. Andrzej Błasik.

- Rzecznik Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej Rosji Władimir Markin powiedział w środę, że strona rosyjska oczekuje na informacje o rozmowach telefonicznych i SMS-ach z pokładu polskiego samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem.

- Edmund Klich, akredytowany przy rosyjskiej komisji badającej przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, powiedział, że po odsłuchaniu nagrań z kabiny pilotów nie odniósł wrażenia, by piloci działali pod wpływem presji.

d2rldpl

- Obecny kryzys wspólnej waluty europejskiej jest egzystencjalną próbą - powiedziała w środę w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel. "Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją również Europa" - ostrzegła.

- Obowiązujący w Niemczech od północy zakaz transakcji tzw. nagiej krótkiej sprzedaży obligacji państw strefy euro to sygnał, że Berlin gotów jest do działań na własną rękę w celu ukrócenia spekulacji - oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Polska aktywowała w środę nad ranem Europejski Mechanizm Obrony Cywilnej zwracając się o pomoc w związku z wielkimi powodziami na południu kraju - ogłosiła Komisja Europejska. Francja i Niemcy już zareagowały, zapowiadając przekazanie wysoko wydajnych pomp.

- Parlament Europejski chce otrzymać w tym roku z budżetu Unii Europejskiej dodatkowe 9,4 mln euro na zatrudnienie blisko 150 nowych pracowników oraz zwiększenie o 1,5 tys. euro (do 19 tys.) kwoty, jaką każdy poseł dostaje co miesiąc na asystentów.

d2rldpl

- Projekt rezolucji w sprawie czwartej rundy sankcji wobec Iranu, uzgodniony przez pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, spotkał się ze sprzeciwem niektórych rotacyjnych członków tego gremium, zwłaszcza Brazylii.

- Szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi powiedział w środę, że wielkie mocarstwa dyskredytują się, dążąc do sankcji przeciwko Iranowi mimo tego, że zaproponował on wymianę swego materiału nuklearnego na terenie Turcji.

- Tajskie wojsko, by rozproszyć antyrządowych demonstrantów przeprowadziło w środę szturm na ich obóz w centrum Bangkoku. Co najmniej pięć osób zginęło, a 50 zostało rannych. W wyniku tej operacji przywódcy "czerwonych koszul" postanowili zakończyć protest i poddać się.

d2rldpl

- Około 40 tysięcy pracowników sektora publicznego protestowało w środę w stolicy Rumunii, Bukareszcie, przeciwko mającym wejść w życie od czerwca drastycznym oszczędnościom w wydatkach publicznych. Związki zawodowe zagroziły strajkiem generalnym.

- Tymczasowy rząd Kirgistanu postanowił w środę powierzyć kierującej gabinetem Rozie Otunbajewej obowiązki prezydenta w okresie przejściowym do końca 2011 roku. Tym samym odwołano wybory, które miały się odbyć w październiku.

- Minister spraw zagranicznych Korei Południowej Ju Miung Hwan oświadczył w środę, iż jest "oczywiste", że południowokoreański okręt "Cheonan", który zatonął w marcu, został zatopiony przez Koreę Północną. Na pokładzie jednostki zginęło 46 marynarzy.

d2rldpl

- Komisja Europejska poinformowała w środę o nałożeniu na 10 firm branży elektronicznej, w tym Samsunga, grzywien w łącznej wysokości 331 mln euro za praktyki kartelowe .

- Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie mówił w środę o obchodzonej dzień wcześniej 90. rocznicy urodzin Jana Pawła II i o swej pielgrzymce do Portugalii. Przypomniał związki polskiego papieża z Fatimą i ocaleniem życia w zamachu w 1981 roku.

- W ogłoszonym w środę liście pasterskim episkopat Belgii poprosił o wybaczenie za wszystkie przypadki pedofilii, których dopuścili się przedstawiciele Kościoła, a także za milczenie i brak odpowiedniej reakcji ze strony hierarchii.

- Spotkanie Benedykta XVI i patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla jest teraz możliwe - taką opinię wyraził w środę metropolita Hilarion na konferencji prasowej w Rzymie w związku z inauguracją Dni Kultury i Duchowości Rosyjskiej w Watykanie.(PAP)

mln/

d2rldpl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rldpl