Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 25 listopada, 17.00

...

25.11.2009 | aktual.: 25.11.2009 17:30

25.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Wbrew oczekiwaniom organizacji działających na rzecz praw człowieka, administracja prezydenta USA Baracka Obamy podtrzymała decyzję poprzednich amerykańskich władz, aby nie przystępować do międzynarodowej konwencji zakazującej używania min przeciwpiechotnych.

- Prezydent USA Barack Obama uda się do Kopenhagi, by 9 grudnia wziąć udział w początkowej fazie konferencji w sprawie zmian klimatycznych - poinformowały w środę anonimowy przedstawiciel Białego Domu.

- Wraz z objęciem 1 grudnia przez brytyjską komisarz ds. handlu Catherine Ashton funkcji wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej UE, Austriaczka Benita Ferrero-Waldner przestanie być komisarzem ds. stosunków zewnętrznych. Przejmie od Ashton handel zagraniczny, zachowując jednak politykę sąsiedzką - dowiedziała się PAP ze źródeł w KE.

- Rząd w Pradze wyraził żal z powodu programu sterylizacji romskich kobiet, który prowadzony był na terenie Czechosłowacji do początku lat 90.; według niektórych doniesień takie przypadki zdarzały się w Czechach jeszcze kilka lat temu.

- Organizacja ekologiczna Greenpeace oskarżyła w środę prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę o chęć sabotażu światowego szczytu klimatycznego w Kopenhadze poprzez "brak woli politycznej".

- Bułgaria przystępuje do stopniowej wymiany rosyjskiego sprzętu wojskowego na natowski - poinformował w Sofii na dwudniowej konferencji poświęconej problemom bezpieczeństwa, modernizacji wojska i programom offsetowym szef gabinetu bułgarskiego ministra obrony, płk Walery Raczew.

- Sprawa umieszczonych obok tablic litewskich tablic z nazwami w języku polskim w rejonie solecznickim została przekazana komornikowi, którego zadaniem będzie wymuszenie na władzach rejonu usunięcia polskich tablic. Za niepodporządkowanie się żądaniom grozi grzywna.

- Były premier Belgii Yves Leterme wrócił w środę na stanowisko szefa rządu, zastępując Hermana Van Rompuya, który od 1 stycznia obejmie obowiązki pierwszego stałego przewodniczącego Rady Europejskiej.

- Rosja ma zamiar przestudiować propozycję dołączenia do projektów w ramach Partnerstwa Wschodniego - oświadczył w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow po posiedzeniu kolegiów resortów spraw zagranicznych Rosji i Białorusi.

- W środę dla setek tysięcy muzułmanów na świecie rozpoczął się hadż, pielgrzymka do świętego miasta w Mekki, którą przynajmniej raz w życiu ma obowiązek odbyć każdy wyznawca islamu. W tym roku wprowadzono środki ostrożności także w obawie przed epidemią grypy A/H1N1.

- Amerykański koncern General Motors zamierza utrzymać wszystkie cztery zakłady spółki Opel w Niemczech - poinformował w środę w Ruesselsheim prezes GM na Europę Nick Reilly.

- Ponad 70 proc. pracowników w Wielkiej Brytanii w wieku 55 lat i starszych nie stać na to, by przejść na emeryturę i musi nadal pracować. Przed dwoma laty, a więc przed obecnym kryzysem finansowym, w takim położeniu było 40 proc. tej kategorii pracowników.

- Setki tysięcy pracowników tureckich służb publicznych w całym kraju przerwały w środę pracę, by domagać się prawa do strajku i podwyżki zarobków. Salim Uslu - lider związków zawodowych Hak-Is - powiedział w środę, że rząd powinien znowelizować prawo pracy zgodnie ze standardami Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

- Poparcie dla Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) po raz pierwszy spadło poniżej 20 proc. Według najnowszego sondażu ośrodka Forsa na ugrupowanie to chciałoby głosować 19 proc. ankietowanych.

- Od 2012 r. nowe opony sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zaopatrzone w etykietki informujące o ich wpływie na zużycie paliwa, przyczepności do wilgotnego podłoża oraz hałasie.

- Polski Instytut Pamięci Narodowej i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wydały anglojęzyczną wersję wspólnej książki "Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933". Zaprezentował ją w środę w Kijowie prezes IPN Janusz Kurtyka.

- Najwyższy dowódca talibów mułła Mohammad Omar ponownie odrzucił ofertę pojednania złożoną przez afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja. W opublikowanym w środę przesłaniu z okazji muzułmańskiego Święta Ofiar (id al-adha) odrzucił samą ideę negocjacji.

- Po niedawnym głośnym upadku linii lotniczych Sky Europe, Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję wzywającą do zapewnienia odszkodowań dla pasażerów bankrutujących przewoźników. Obecne przepisy nie gwarantują prawa do rekompensat za wcześniej wykupione bilety.

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso rozpoczął w środę serię spotkań ze wskazanymi mu przez państwa członkowskie kandydatami na komisarzy. W czwartek spotka się przed południem z polskim kandydatem, europosłem Januszem Lewandowskim - dowiedziała się PAP w środę w KE.

- Ukraińskie władze rozszerzają listę osób, które w związku z niewypełnianiem zobowiązań finansowych mają sądowy zakaz opuszczania kraju. Po przedsiębiorcach zalegających z wypłatami wynagrodzeń dla pracowników zakaz wyjazdów za granicę objął osoby, które nie spłacają kredytów bankowych.

- Szwajcarski sąd zgodził się na zwolnienie Romana Polańskiego za kaucją w wysokości 4,5 mln franków (3 mln euro) - podało ministerstwo sprawiedliwości tego kraju. Szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że Roman Polański pozostanie w areszcie do czasu decyzji o ewentualnym zaskarżeniu orzeczenia Federalnego Trybunału Karnego o zwolnieniu reżysera za kaucją.(PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)