Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 30 czerwca, 20.00

...

30.06.2010 | aktual.: 30.06.2010 20:23

30.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Aby zmusić kraje do większej dyscypliny budżetowej, Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe sankcje finansowe. KE chce zawieszać niesubordynowanym krajom fundusze rolne, z polityki rybołówstwa, a także regionalne.

- Światowa Organizacja Handlu (WTO) uznała w środę, że pewne dotacje z Unii Europejskiej dla konsorcjum Airbus są nielegalne oraz że Unia i niektóre z należących do niej państw mają zakończyć udzielanie te subwencje.

- Chorwacja otworzyła w środę ostatnie trzy rozdziały negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Zagrzeb ma nadzieję podpisać traktat akcesyjny w pierwszej połowie 2011 roku.

- Rząd Pakistanu proponuje ustawę, zakazującą relacjonowania przez stacje telewizyjne ataków, dokonywanych przez rebeliantów oraz nadawania programów "szkalujących organy państwa" - informuje w środę Reuters.

- Sztorm tropikalny Alex, szalejący po południowo-zachodniej części Zatoki Meksykańskiej, przybrał na sile i przekształcił się w huragan - pierwszy w sezonie 2010 roku nad Atlantykiem - poinformował w środę Państwowy Ośrodek ds. Huraganów (NHC) na Florydzie.

- Benigno Aquino, zwycięzca majowych wyborów prezydenckich na Filipinach, został w środę zaprzysiężony na 15. prezydenta tego kraju - poinformowały światowe agencje. Nowy szef państwa jest synem zmarłej w sierpniu 2009 roku byłej prezydent Filipin Corazon Aquino.

- Stany Zjednoczone zaakceptowały pomoc 12 krajów i organizacji międzynarodowych w związku z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej i oczyszczaniem tamtejszych wód - poinformował Departament Stanu USA.

- Specjalny prokurator Richard Peck uważa, że należy ponownie przeanalizować decyzję o umorzeniu śledztwa wobec policjantów, którzy przyczynili się do śmierci Polaka Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver.

- Ważna baza Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) w Dżalalabadzie, na wschodzie kraju, została w środę zaatakowana przez rebeliantów - podał rzecznik dowództwa NATO w Kabulu. Do operacji przeciwko bazie ISAF przyznali się talibowie.

- Pracownicy metra w Madrycie kontynuują w środę, już trzeci dzień, strajk przeciwko obniżkom płac. Związki zawodowe grożą, że protest może być bezterminowy. Nieczynne metro komplikuje codziennie życie dwóm milionom ludzi w stolicy Hiszpanii.

- Do 1,3 mln miejsc pracy może zniknąć w Wielkiej Brytanii do 2015 roku na skutek posunięć oszczędnościowych zapowiedzianych przez rząd Davida Camerona - pisze w środę dziennik "Guardian", powołując się na dane ministerstwa finansów.

- Trzęsienie ziemi o sile 6,5 w skali Richtera nawiedziło w środę nad ranem czasu lokalnego południowy Meksyk - poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne (USGS). W mieście Meksyk zatrzęsły się budynki.

- Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło w środę, ze zatrzymanie przez FBI grupy osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji nie będzie miało negatywnego wpływu na stosunki rosyjsko-amerykańskie - poinformowały rosyjskie agencje prasowe.

- Trzy partie czeskiej centroprawicowej koalicji parlamentarnej osiągnęły w nocy z wtorku na środę porozumienie w sprawie składu przyszłego rządu - poinformowały czeskie media.

- Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Niemczech nie przyniosła rozstrzygnięcia. Żaden kandydatów nie uzyskał w środę bezwzględnej większości głosów w Zgromadzeniu Federalnym.

- W centrum Moskwy wybuchł w środę przed południem pożar w sześciopiętrowym budynku, w którym mieści się biuro konstruktorskie koncernu zbrojeniowego Ałmaz-Antej. Koncern ten produkuje m.in. rakietowe systemy obrony powietrznej S-300.

- Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International zaapelowała do Kuby o uwolnienie więźniów politycznych i podjęcie innych kroków w celu położenia kresu "atmosferze strachu". Raport na ten temat opublikowała w środę.

- Fakt wieszania krzyży w szkołach we Włoszech był w środę przedmiotem ostrej debaty w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu, który w listopadzie wywołał burzę uznając krzyże we włoskich szkołach za zamach na wolność słowa.

- Niemieccy biskupi katoliccy opowiedzieli się w środę za dalszym zezwalaniem na wieszanie krzyży w szkołach, uznając, że stanowią one część tożsamości kulturowej Europy.

- Przewodnicząca litewskiego parlamentu Irena Degutiene proponuje ogłoszenie roku 2013 rokiem powstania styczniowego. W środę w sekretariacie Sejmu został zarejestrowany odpowiedni projekt uchwały.

- Komisja Europejska nałożyła w środę kary w łącznej wysokości 518 mld euro na 17 europejskich producentów stali zbrojeniowej z powodu nielegalnej zmowy cenowej, która funkcjonowała od 1984 do 2002 roku.

- W centrum stolicy Czeczenii - Groznego dokonano zamachu, zginęła jedna osoba, 10 jest rannych - podała w środę rosyjska agencja ITAR-TASS, powołując się na źródła w czeczeńskiej milicji. Zamachowiec-samobójca zdetonował w środę ładunek wybuchowy, ginąc na miejscu i raniąc siedem osób.

- Iran przestrzegł Unię Europejską przed "strasznymi konsekwencjami" sankcji przeciwko Teheranowi, związanych z jego programem nuklearnym - informuje w środę agencja Reutera.

- Dwie osoby sądzone za udział w spowodowaniu śmierci co najmniej trzech opozycjonistów, osadzonych latem zeszłego roku w więzieniu Kahrizak, zostały skazane na karę śmierci przez irański sąd wojskowy - podała w środę oficjalna irańska agencja IRNA.

- Amerykański Senat zatwierdził w środę gen. Davida Petraeusa na stanowisko dowódcy sił USA i NATO w Afganistanie. Zastąpi on gen. Stanleya McChrystala, którego rezygnację przyjął w zeszłym tygodniu prezydent Barack Obama.

- Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, które od tygodnia nękają Rumunię, wzrosła do 24. Straty w gospodarce osiągną co najmniej 0,6 proc. PKB - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych.

- Białoruski Biełtransgaz i rosyjski Gazprom podpiszą w czwartek aneks do umowy dotyczącej tranzytu gazu - oznajmił w środę premier rządu w Mińsku Uładzimir Siemaszko. Według niego Gazprom uznał, że jest winien Białorusi za tranzyt 32 mln dolarów.

- Prokuratura zażądała w środę maksymalnej kary - 10 lat pozbawienia wolności - dla byłego dyktatora Panamy Manuela Noriegi, oskarżonego o wypranie we Francji 2,3 mln euro pochodzących z handlu narkotykami. Jego proces rozpoczął się w poniedziałek w Paryżu.

- Komisja Europejska, w porozumieniu z unijnymi ministrami finansów, przedłużyła w środę do końca roku okres, w którym banki w Polsce, Holandii, Słowenii i Grecji mogą otrzymywać wsparcia państwa.

- Co najmniej 16 ludzi utonęło w rzece Ewros podczas próby nielegalnego przedostania się z Turcji do Grecji. Trwają poszukiwania trzech zaginionych - poinformowały w środę greckie władze. (PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)