Trwa ładowanie...
d3rr65d

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 6 października, 20.00

...

d3rr65d
d3rr65d

06.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Motorem wzrostu światowej gospodarki są obecnie kraje rozwijające się, ponieważ w najzamożniejszych krajach wzrost jest powolny - to konkluzja ogłoszonego w środę przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy raportu o perspektywach światowej gospodarki.

- Niemcy będą starały się nakłonić UE, by do 2016 roku uznała Chiny za kraj o gospodarce rynkowej, co gwarantuje Chinom - w świetle międzynarodowych przepisów handlowych - ochronę przed niektórymi zarzutami, np. o dumping - głosi oficjalny komunikat.

- Nasilenie ataków amerykańskich samolotów bezzałogowych (dronów) w Pakistanie mają związek z planowanymi przez Al-Kaidę atakami w Europie - powiedział w środę ambasador Pakistanu w USA.

d3rr65d

- Zgodnie z dekretem prezydenta, ogłoszonym w państwowej telewizji we wtorek, wielokrotnie odsuwana druga tura wyborów prezydenckich w Gwinei odbędzie się 24 października.

- Uzbrojeni napastnicy zabili kierowcę i podpalili w środę co najmniej 25 ciężarówek-cystern wiozących paliwo dla Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie - poinformowała lokalna policja.

- Co najmniej 26 osób zginęło, a 9 zaginęło w powodzi, która w tym tygodniu nawiedziła środkowy Wietnam - poinformowały wietnamskie władze. Śmigłowce zrzucały w środę żywność i wodę dla powodzian odciętych od świata.

- Do 68 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar powodzi, które nawiedziły wschodnią Indonezję - poinformowały indonezyjskie służby ratunkowe. Tysiące ludzi zostały bez dachu nad głową.

d3rr65d

- Trzech przechodniów zostało w środę rannych w ataku rakietowym na brytyjski samochód dyplomatyczny w stolicy Jemenu, Sanie - poinformowała jemeńska policja. Według brytyjskiej placówki, żaden z dyplomatów nie ucierpiał.

- Holenderski sąd odrzucił w środę wniosek ugrupowania z Moluków o aresztowanie prezydenta Indonezji Susilo Bambanga Yudhoyono pod zarzutem łamania praw człowieka.

- Unia Europejska i Korea Południowa podpisały w środę w Brukseli umowę o wolnym handlu, przewidującą zniesienie znacznej części obowiązujących dotąd ceł i wzajemne otwarcie rynków.

d3rr65d

- Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy odrzuciła w środę projekt uchwały w sprawie złożenia wniosku o członkostwo kraju w Unii Europejskiej. W głosowaniu projekt uzyskał poparcie zaledwie 61 spośród zarejestrowanych w sali posiedzeń 308 deputowanych.

- Ponad 70 dzieł Vincenta van Gogha będzie można od piątku zobaczyć na wielkiej wystawie w Vittoriano na Placu Weneckim w Rzymie, 22 lata po poprzedniej ekspozycji prac artysty w Wiecznym Mieście.

- Wrak polskiego Tu-154M, złożony na płycie lotniska Siewiernyj w Smoleńsku, został już ogrodzony wysokim na trzy metry metalowym płotem i przykryty brezentem - poinformowało w środę PAP źródło w tym mieście.

d3rr65d

- Niemieccy Zieloni po raz pierwszy wyprzedzili w sondażu Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD). Według opublikowanego w środę badania ośrodka Forsa cieszą się oni 24-procentowym poparciem.

- Ruch lotniczy nad Grecją będzie w czwartek utrudniony z powodu czterogodzinnego strajku kontrolerów lotu. Powodem strajku są posunięcia oszczędnościowe rządu. W Atenach i Salonikach odbędą się też demonstracje pracowników budżetówki.

- Trybunał Konstytucyjny w Bułgarii odrzucił skargę prezydenta i 60 posłów opozycyjnych na nowelizację Kodeksu Postępowania Karnego, zezwalającą na wydawanie wyroków na podstawie danych z podsłuchu i zeznań świadków o utajnionej tożsamości.

d3rr65d

- Zniszczone domy, utracone mienie, zanieczyszczona gleba - z takimi skutkami poniedziałkowego wycieku na zachodzie Węgier czerwonego szlamu, toksycznego opadu powstającego przy produkcji aluminium, borykają się w środę służby ratunkowe i mieszkańcy.

- Odbudowa miejscowości zniszczonych toksycznym czerwonym szlamem z huty aluminium na zachodzie Węgier może potrwać nawet rok - oświadczył w środę sekretarz stanu ds. środowiska Zoltan Illes.

- Litwini ponownie ruszyli do Polski na zakupy - informują w środę litewskie media. Turystykę zakupową wśród Litwinów spotęgował wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych w ich kraju.

d3rr65d

- Włoskie wojsko zostanie wysłane do ochrony budynków prokuratury w Reggio Calabria na południu Włoch - zapowiedziały w środę lokalne władze w Kalabrii. Decyzję tę podjęto w związku pogróżkami ze strony tamtejszej mafii - 'Ndranghety.

- Czeski rząd zatwierdził w środę przedstawiony przez ministerstwo obrony program zagranicznych misji wojskowych do 2013 roku, przewidujący między innymi zwiększenie liczebności kontyngentu w Afganistanie.

- Szef MSZ Radosław Sikorski oświadczył w środę w Ankarze, gdzie przebywa z dwudniową oficjalną wizytą, że Polska w czasie swej prezydencji w UE w II połowie 2011 r. będzie chciała zamknąć przynajmniej jeden rozdział w rozmowach akcesyjnych między UE a Turcją.

- Minimalny wymiar urlopów macierzyńskich w całej UE dla wszystkich matek, ochrona przed zwolnieniem po powrocie do pracy, urlopy dla ojców - to niektóre rozwiązania projektu dyrektywy, która będzie głosowana na październikowej sesji PE.

(PAP)

zdz/ asa/

d3rr65d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rr65d