Trwa ładowanie...
d2kjcqz
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 7 grudnia, 20.00

...

Share
d2kjcqz

07.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier David Cameron nie pójdzie na konfrontację z przywódcami strefy euro ws. planów utworzenia unii fiskalnej, ponieważ potrzebuje politycznych sojuszników do obrony brytyjskiego rabatu - sądzi polityczny korespondent BBC Nick Robinson.

- KE zaproponowała w środę 96,2 mld euro na finansowanie współpracy z krajami spoza UE w latach 2014-2020, w tym 18,2 mld euro na unijną politykę sąsiedztwa. Środki na politykę sąsiedztwa nie będą finansować Rosji, dla której KE przewidziała nowy instrument.

d2kjcqz

- Kosowscy Serbowie usunęli większość barykad, którymi blokowali wprowadzenie kosowskich służb granicznych na przejściach z Serbią. Ma to pomóc Serbii w uzyskaniu statusu kandydata do UE; decyzja w tej sprawie ma zapaść na unijnym szczycie w piątek.

- Przedstawicielstwo niemieckiej Fundacji im. Eberta w Mińsku zostanie zamknięte, bo białoruskie władze odmówiły przedłużenia zgody na jej działalność na Białorusi - informuje na swojej rosyjskojęzycznej stronie internetowej rozgłośnia Deutsche Welle.

- Premier Donald Tusk leci w czwartek na szczyt Rady Europejskiej poświęcony m.in. ratowaniu euro. Tusk będzie rozmawiał też o kryzysie z szefami państw i rządów z Europejskiej Partii Ludowej, z którymi spotka się w czwartek przed południem w Marsylii.

- Nowy egipski rząd ocalenia narodowego premiera Kamala Ganzuriego został w środę zaprzysiężony; ślubowanie odebrał szef Najwyższej Rady Wojskowej marsz. Mohammed Husejn Tantawi - podała państwowa telewizja. Nowym szefem MSW został były komendant policji z Gizy.

d2kjcqz

- Niemiecki eksport broni wzrósł w 2010 r. o blisko 60 proc., a przemysł zbrojeniowy zarobił z tytułu sprzedaży czołgów, okrętów czy karabinów maszynowych 2,1 miliarda euro - wynika z raportu o eksporcie broni, przyjętego w środę przez rząd w Berlinie.

- Chiny nie podtrzymały gotowości do kompromisu w sprawie negocjacji klimatycznych podczas trwającej w Durbanie (RPA) konferencji ONZ - poinformowała wiceminister środowiska Joanna Maćkowiak-Pandera.

- Policja w San Francisco w Kalifornii zlikwidowała obozowisko ruchu "Occupy" w środę nad ranem czasu lokalnego, aresztując ponad 70 jego uczestników. Koczowali oni na skwerze Justin Herman Plaza w centrum miasta w około 100 namiotach.

- Kreml oświadczył w środę, że wulgarny wpis na koncie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa na Twitterze, skierowany pod adresem opozycji kontestującej zwycięstwo rządzącej partii w wyborach parlamentarnych, to dzieło technika, który zostanie za to ukarany.

d2kjcqz

- Szanse, że na czwartkowo-piątkowym szczycie UE dojdzie do porozumienia w sprawie zmiany unijnego traktatu wyglądają bardziej pesymistycznie niż jeszcze w zeszłym tygodniu - oceniły w środę w Berlinie niemieckie źródła rządowe.

- Kolejny kryzysowy szczyt UE w czwartek-piątek musi nie tylko podjąć pilne działania stabilizujące rynki, ale też zdecydować, czy i jak zmienić unijny traktat, by na dobre zdyscyplinować budżety państw eurolandu, czego chcą Niemcy. Wciąż powraca pomysł euroobligacji.

- Minister skarbu (finansów) USA Timothy Geithner powiedział w środę w Paryżu, że zachęcająco wyglądają poczynania Europy w planach wzmocnienia euro w sytuacji porażającego kryzysu zadłużenia. Geithner kontynuuje wizytę po Europie. We wtorek był w Berlinie.

- Parlament grecki uchwalił we wtorek wieczorem oszczędnościowy budżet na rok 2012, który przewiduje m. in. znaczne zmniejszenie deficytu budżetowego, podwyżki podatków oraz zmniejszenie liczby pracowników i płac w sektorze publicznym.

d2kjcqz

- Rząd bułgarski podjął w środę decyzję o wycofaniu się z projektu budowy ropociągu, mającego połączyć bułgarski czarnomorski port Burgas z greckim Aleksandrupolisem. Rurą miała być tłoczona rosyjska ropa z pominięciem cieśniny Bosfor.

- Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari miał we wtorek "łagodny atak serca", ale jest w dobrym stanie i nie zapowiedział dymisji - powiedział AFP w środę rządowy doradca ds. praw człowieka Mustafa Khokhar.

- Rząd Indii poinformował w środę, że zawiesza otwarcie krajowego rynku detalicznego dla zagranicznych supermarketów, takich jak Tesco czy Carrefour. To kapitulacja władz pod presją parlamentarnej opozycji - pisze agencja Associated Press.

- Założyciel Microsoftu Bill Gates odwiedził w środę Chiny, aby omówić szczegóły współpracy przy tworzeniu nowego typu reaktora jądrowego, który ma być "niedrogi, bardzo bezpieczny i generować niewiele odpadów" - poinformowała agencja AP.

d2kjcqz

- Ok. 200 osób zatrzymanych, zdemolowane sklepy i samochody - to bilans dwudniowych manifestacji przeciwników prezydenta DR Konga Josepha Kabili w afrykańskiej dzielnicy Brukseli. Władze dzielnicy zakazały organizowania zgromadzeń do przyszłego poniedziałku.

- Włoska policja aresztowała w środę jednego z najpotężniejszych bossów kamorry Michele Zagarię. Odnaleziono go w podziemnym bunkrze na terenie posiadłości koło Caserty na południu Włoch. Prezydent i premier pogratulowali policji ujęcia poszukiwanego od 1995 r. mafiosa.

- Tysiące pracowników zakładów ArcelorMittal w Europie przystąpiły w środę do strajków i protestów. We Francji związki ogłosiły 24-godzinny strajk, w innych zakładach robotnicy przerwą pracę na 2 godziny. W Polsce ok. 600 pracowników zebrało się na wiecu w Krakowie.

- Austria przekaże 6 mln euro na utrzymanie miejsca pamięci na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Decyzję taką podjęła w środę jednomyślnie niższa izba austriackiego parlamentu, Rada Narodowa.

d2kjcqz

- Meksykański wywiad zapobiegł wjazdowi jednego z synów b. przywódcy Libii Muammara Kadafiego, Saadiego, wraz z rodziną do Meksyku - podały w środę władze tego kraju. W związku z usiłowaniem przerzucenia Kadafich we wrześniu przez granicę aresztowano kilka osób.

- Francuskie wydanie książki "My z Jedwabnego" Anny Bikont zostało uhonorowane w środę tegoroczną nagrodą literacką "European Book Prize", przyznawaną pod patronatem europejskich socjalistów w Parlamencie Europejskim.

(PAP)

pif/ now/ asa/

d2kjcqz

Podziel się opinią

Share
d2kjcqz
d2kjcqz