Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 10 maja, 17.00
...
10.05.2011 | aktual.: 10.05.2011 17:23
10.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rzecznik b. prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa, Fawad Chaudry, oświadczył we wtorek, że Islamabad nigdy nie podpisał umowy z USA pozwalającej ich siłom specjalnym na schwytanie lub zabicie szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena na terenie państwa pakistańskiego.
- NATO nie ma żadnego dowodu na to, że Muammar Kadafi żyje bądź zginął - przyznał we wtorek brygadier Claudio Gabellini ze znajdującego się w Neapolu sztabu operacji sił Sojuszu w Libii . Tak odniósł się do sugestii prasy, że Kadafi mógł zginąć w nalocie.
- Plany przeniesienia z włoskiej bazy Aviano do Polski dwóch amerykańskich eskadr F-16, które mają być ogłoszone podczas wizyty prezydenta Baracka Obamy w Warszawie, mogą doprowadzić do ochłodzenia relacji Polski z Rosją - ocenia we wtorek "La Repubblica".
- Niemcy popierają Francję w sprawie zezwolenia poszczególnym państwom na zawieszanie w szczególnych okolicznościach układu z Schengen, by kontrolować napływ imigrantów spoza Unii Europejskiej - oświadczył niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich.
- Majątek neapolitańskiej mafii, kamorry, o łącznej wartości 600 milionów euro skonfiskowano we wtorek w stołecznym regionie Lacjum i w Kampanii, na południu Włoch. Wśród zajętych dóbr jest 300 mafijnych mieszkań w Rzymie.
- Ceny benzyny pobiły we Francji w ubiegłym tygodniu dotychczasowy rekord, dochodząc średnio do 1,55 euro za litr benzyny bezołowiowej 95 - podały we wtorek media nad Sekwaną. Jednak według specjalistów, od tego tygodnia nastąpi wyraźny spadek.
- 82-letni były minister spraw zagranicznych Nepalu Shailendra Kumar Upadhyaya zmarł na zboczach Mount Everestu próbując zostać najstarszym człowiekiem, który zdobył najwyższy szczyt Ziemi.
- Litwa i Polska utrzymują intensywne, dobre stosunki dwustronne, nie zważając "na pewną rozbieżność zdań" - powiedział we wtorek doradca prezydent Dalii Grybauskaite ds. polityki zagranicznej Darius Semaszka w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas.
- Wileńska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie wypowiedzi przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Waldemara Tomaszewskiego dla prasy; będzie badać, czy podżega on do nienawiści na tle narodowościowym - poinformowano we wtorek.
- Brat prezydenta Syrii Baszara el-Asada, Maher, któremu podlega Gwardia Republikańska, znalazł się na czele listy 13 członków władz, na których UE nałożyła sankcje za udział w represjach wobec opozycji - wynika z opublikowanego we wtorek Dziennika Urzędowego UE.
- Koncern Microsoft zgodził się kupić firmę Skype Technologies SA, lidera w telefonii internetowej, za 8,5 mld dolarów, co jest nakwiększą transakcją w 36-letniej historii tego giganta komputerowego - poinformowała we wtorek agencja Associated Press.
- Premier Japonii Naoto Kan oświadczył we wtorek w Tokio, że jego kraj odstąpi od planu mającego na celu zwiększenie z 30 do 50 proc. udziału energetyki jądrowej w produkowanej energii elektrycznej w kraju.
- Angela Merkel wyraziła we wtorek nadzieję, że uda się wypracować porozumienie w rozmowach polsko-niemieckiego okrągłego stołu, poświęconych wsparciu Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce.
- Prokurator generalny Egiptu postanowił przedłużyć o kolejne 15 dni areszt tymczasowy b. prezydenta kraju Hosniego Mubaraka, by kontynuować przesłuchania w sprawie nadużyć władzy i sprzeniewierzenia państwowych pieniędzy - podało we wtorek źródło sądownicze.
- Niemcy zdecydują w sprawie ewentualnej dalszej pomocy finansowej dla Grecji dopiero po zapoznaniu się z oceną międzynarodowych ekspertów w sprawie realizacji obecnego programu ratunkowego - powiedziała we wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel.
- Mimo sprzeciwu eurosceptycznych Prawdziwych Finów, Finlandia ma wyrazić zgodę na udzielenie Portugalii pomocy finansowej od partnerów w strefie euro w wysokości 78 mld euro. Rząd potrzebuje do tego zielonego światła od fińskiego parlamentu.
- Sąd gospodarczy w Mińsku wydał we wtorek decyzję o wysiedleniu opozycyjnej partii Białoruski Front Narodowy z dotychczasowej siedziby w stolicy. Jak ocenia szef BNF Ryhor Kastusiou, jest bardzo prawdopodobne, że partia straci lokal wynajmowany od 1992 roku.
- Przygotowanie gruntu na zbliżenie Ukrainy z UE jest obowiązkiem Polski i Litwy - powiedział szef PE Jerzy Buzek podczas odbywającego się we wtorek w Strasburgu nadzwyczajnego spotkania członków prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy.
- Prezes TEPCO, operatora uszkodzonej w trzęsieniu ziemi elektrowni atomowej Fukushima I, spotka się w tym tygodniu m.in. z premierem Japonii Naoto Kanem, by oficjalnie prosić o pomoc w wypłacie odszkodowań po awarii w tej siłowni - podała w poniedziałek Kyodo.
- Do 17 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Aere, która we wtorek nad ranem czasu polskiego opuściła terytorium Filipin, kierując się w stronę Japonii.
- Katastrofy naturalne mogą zmniejszyć światowe bogactwa o ponad 1,5 biliona dolarów z powodu związanego z nimi ryzyka gospodarczego - wynika z opublikowanego we wtorek raportu ONZ.
- Ambasadorzy krajów Unii Europejskiej na Białorusi nie uczestniczyli 9 maja w państwowych uroczystościach Dnia Zwycięstwa w Mińsku, ponieważ nie zostali na nie zaproszeni - powiedział we wtorek PAP ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka.
- Michelle Martin, była żona belgijskiego pedofila-mordercy Marca Dutroux, po przedterminowym zwolnieniu uda się na własną prośbę do klasztoru we Francji - poinformowały we wtorek sądowe władze. Martin skazano w czerwcu 2004 roku na karę 30 lat więzienia.
- Policja turecka zatrzymała we wtorek w Stambule 34 osoby podejrzewane o związki z bojownikami nielegalnej ultralewicowej partii. Doszło do tego na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, które - jak się przewiduje - wygra trzeci raz z rzędu partia AKP.
- Kolejni dwaj politycy tureccy z prawicowej Nacjonalistycznej Partii Działania musieli wycofać się z polityki - na miesiąc przed wyborami - ponieważ w internecie ktoś zamieścił wykonane ukryta kamera nagrania, przedstawiające ich pozamałżeńskie eskapady.
- Rumunia pożyczyła miliardy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ale gdy przedstawiciel MFW Jeffrey Franks przybył do Bukaresztu, sprawy finansowe zeszły na drugi plan - wszystkich zafascynowała ... dziura w bucie wysłannika tej wpływowej instytucji. Na spotkaniu z prezydentem Rumunii Traianem Basescu przedstawiciel MFW mówił w sobotę o wydatkach budżetowych, zwolnieniach, inflacji. Na zdjęciu z tego spotkania, zamieszczonym na portalu prezydenckim, Franksa widać jednak w dziurawym bucie i zrobiła się z tego sensacja.
(PAP)
pif/ asa/