Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 10 stycznia, 20.00

...

10.01.2012 | aktual.: 10.01.2012 20:38

10.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Wiele krajów produkujących ropę gotowych jest zwiększyć jej eksport, jeśli UE zdecyduje się na embargo na import surowca z Iranu - powiedział we wtorek szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe.

- Islamskie Państwo Iraku - organizacja terrorystyczna powiązana z Al-Kaidą - przyznaje się do zorganizowania 37 ataków, które wstrząsnęły ostatnio Bagdadem, włącznie z nieudanym zamachem na premiera Nuriego Al-Malikiego - napisał we wtorek "Washington Post".

- Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji jest zaniepokojone uruchomieniem przez Teheran podziemnych instalacji do wzbogacania uranu - wynika z opublikowanego we wtorek komunikatu ministerstwa.

- Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) potępił we wtorek aresztowanie w Mińsku dziennikarza Biełsatu Alaksandra Barazenki podczas rejestrowania przez niego jednoosobowej pikiety przed gmachem KGB w tym mieście - informuje prasa białoruska.

- Kandydatem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego jest czeski deputowany Oldrzich Vlasak. W głosowaniu wewnątrz frakcji we wtorek pokonał on Brytyjczyka i Polaka - Ryszarda Legutkę (PiS).

- Kolejny raport potwierdził, że mafia stanowi największą siłę finansową Włoch. Według stowarzyszenia włoskich kupców zorganizowana przestępczość obraca łączną sumą 140 miliardów euro rocznie i można ją uznać za największy bank, dysponujący 65 miliardami euro.

- Amerykańska marynarka wojenna uratowała we wtorek sześciu Irańczyków, których statek uległ awarii w Zatoce Perskiej - poinformował Pentagon. Kilka dni wcześniej marynarze USA uwolnili z rąk somalijskich piratów 13 irańskich marynarzy.

- Indyjski rząd formalnie zgodził się we wtorek na to, by zagraniczne firmy mogły posiadać w Indiach 100 proc. udziałów w sklepach firmowych jednej marki. Wcześniej opozycja wymusiła zawieszenie decyzji rządu o wpuszczeniu do Indii wielkich sieci detalicznych.

- Gazprom będzie miał prawo zażądać od Białorusi odkupienia operatora systemu przesyłu gazu Biełtransgaz za 5 mld dol., jeśli nie zostaną spełnione warunki umowy sprzedaży tej spółki - informuje we wtorek prasa białoruska, powołując się na tekst umowy.

- Rząd Węgier w liście do KE zadeklarował gotowość do ustępstw ws. kontrowersyjnego prawa o banku centralnym, co KE i MFW postawiły jako warunek pomocy finansowej. 20 stycznia w Brukseli w tej sprawie z węgierskim ministrem spotka się komisarz ds. walutowych.

- Choć Dania nie jest członkiem euro i nie planuje tego zmieniać, jej rząd chce wdrożyć jak najwięcej zasad z negocjowanego międzyrządowego paktu fiskalnego, a nie tylko podpisać nową umowę. Kopenhaga nie nalega, by uczestniczyć w spotkaniach państw eurolandu.

- Odsiadująca wyrok 7 lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko na ponad dwie godziny straciła przytomność po zażyciu nieznanych lekarstw podanych jej przez więziennych lekarzy - poinformował bliski współpracownik opozycjonistki Ołeksandr Turczynow.

- Rząd Izraela zaaprobował projekt ustawy uznającej za przestępstwo porównanie kogoś do nazisty i nadużywanie symboli Holokaustu. Dokumentem zajmie się teraz parlament.

- Parlament Izraela uchwalił we wtorek nowe, bardzo surowe kary dla nielegalnych imigrantów i Izraelczyków, którzy im pomagają, zatwierdzając jedną z wielu kontrowersyjnych metod powstrzymania napływu Afrykanów szukających ucieczki od biedy i konfliktów.

- W ostatnich dziewięciu muhafazach (gubernatorstwach) Egiptu rozpoczął się we wtorek ostatni etap głosowania w wyborach do izby niższej parlamentu. Wyniki poprzednich etapów pierwszych wyborów od obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka mówią o wygranej islamistów.

- Przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi potwierdziła, że wystartuje w uzupełniających wyborach parlamentarnych zaplanowanych na początek kwietnia - poinformowała we wtorek jej partia, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD).

- Autorzy wojskowego zamachu stanu w Turcji z 1980 roku, późniejszy prezydent Kenan Evren oraz ówczesny dowódca sił powietrznych Tahsin Sahinkaya, zostali formalnie oskarżeni o zdradę stanu. Grozi im dożywocie - podała we wtorek agencja Anatolia.

- Do 35 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamachu bombowego przeprowadzonego we wtorek na targowisku w mieście Dżamrud, w regionie Chajber, w północno-zachodnim Pakistanie. Rannych zostało około 70 osób - podały tamtejsze władze.

- Młodzi ludzie podpalali blokady na drogach prowadzących do luksusowych dzielnic w największym mieście Nigerii, Lagos. Wtorek to drugi dzień strajku przeciwko zniesieniu rządowych subwencji do paliw. Do tej pory w czasie protestu zginęło sześć osób.

- Władze Korei Północnej ogłosiły we wtorek amnestię dla więźniów w związku ze zbliżającymi się rocznicami dotyczącymi nieżyjących przywódców Kim Ir Sena (1912-1994) i jego syna Kim Dzong Ila (1942-2011) - poinformowała północnokoreańska oficjalna agencja KCNA. Na mocy dekretu, który ma zostać jeszcze potwierdzony 1 lutego, amnestią objęte będą osoby skazane. Nie określono jednak ani ich liczby, ani rodzaju przestępstw, jakich się dopuścili.

- Szef Departamentu Inspekcji Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej Giennadij Nisiforow zmarł we wtorek w Moskwie wskutek obrażeń, jakich doznał poprzedniego dnia w wyniku potrącenia przez samochód ciężarowy Kamaz na jednej z moskiewskich ulic.

- Niemiecki koncern spożywczy Dr. Oetker zlecił naukowcom, by zbadali historię firmy w czasach nazistowskich - pisze we wtorek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Według gazety decyzja ta jest "godna uwagi", choć od II wojny światowej upłynęło już 67 lat.

- W Indiach 42 procent dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywiona, a prawie 60 procent w tej grupie wiekowej jest opóźniona w rozwoju - wynika z najnowszych badań.(PAP)

amp/ osz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)