Trwa ładowanie...
d3ivolp

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 11 września, 20.00

...

d3ivolp
d3ivolp

11.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Jeśli Iran postanowi zbudować bombę atomową, USA będą miały nieco ponad rok, żeby go powstrzymać, i potrafią to zrobić - oświadczył we wtorek szef resortu obrony Stanów Zjednoczonych Leon Panetta.

- Na uroczystości z okazji 11. rocznicy ataku terrorystycznego na USA 11 września 2001 r. prezydent Barack Obama podkreślił, że choć była to tragedia, to jednak atak ten "nie zniszczył tożsamości Ameryki". Obama przemawiał we wtorek rano (czasu lokalnego) na dorocznej ceremonii rocznicowej przed gmachem Pentagonu, w który 11 lat temu uderzył jeden z samolotów opanowanych przez terrorystów Al-Kaidy. Zginęło tam ponad 180 osób.

- Podsekretarz stanu w polskim MSZ Beata Stelmach, która przybyła do Kantonu, przekonywała chińskie firmy do inwestycji w Polsce i rozmawiała z lokalnymi władzami nt. rozwoju współpracy polskich i chińskich regionów. Wiceminister Stelmach spotkała się we wtorek z merem Kantonu Chenem Jianhua, wicemerem tego miasta Gong Erzhen oraz zastępcą dyrektora generalnej kancelarii spraw zagranicznych rządu prowincji Guangdong Su Caifang

d3ivolp

- Gazprom oskarżył we wtorek Komisję Europejską o wywieranie na niego nacisku w celu obniżenia cen gazu dla odbiorców w Unii Europejskiej. Zarzucił też KE brak woli do dialogu z koncernem i rządem Rosji.

- Tylko 38 proc. Indusów jest zadowolonych z sytuacji gospodarczej w kraju - wynika z sondażu Pew Research Center. To aż o 13 pkt proc. mniej niż przed rokiem. Indie zmagają się z inflacją, spowolnieniem gospodarczym i korupcją.

- Nowy międzynarodowy wysłannik do Syrii Lakhdar Brahimi ma spotkać się z prezydentem Baszarem el-Asadem podczas wizyty w tym kraju - powiedział we wtorek sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Do wizyty, według samego Brahimiego, ma dojść w ciągu kilku dni.

- W reakcji na trwające od kilku dni protesty społeczne na Zachodnim Brzegu Jordanu palestyński premier Salam Fajad zapowiedział we wtorek obniżkę podatku VAT i cen paliw. Jednocześnie potępił ataki na budynki publiczne podczas demonstracji przeciwko drożyźnie.

d3ivolp

- Watykan wynajął specjalistę - byłego naczelnego eksperta Liechtensteinu od walki z praniem brudnych pieniędzy - który ma pomóc Stolicy Apostolskiej w utrzymaniu międzynarodowych standardów przejrzystości finansowej.

- Podatek w wysokości 1 proc. rocznych dochodów, płacony przez wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, ma od 2014 roku zastąpić w Szwecji dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny - poinformowano we wtorek w siedzibie rządu w Sztokholmie.

- Rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin zaproponował we wtorek budowę stacji naukowej na Księżycu; Rosja jego zdaniem powinna mieć wielki cel nadrzędny, którego realizacja pociągnie za sobą naukę, przemysł i pozwoli uporać się z problemami związanymi z kosmosem.

d3ivolp

- Premier Donald Tusk byłby świetnym kandydatem na szefa KE, jeśli obecny przewodniczący Jose Barroso nie będzie chciał się ponownie ubiegać na to stanowisko - powiedziała PAP we wtorek komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding.

- Brytyjskie archiwa rządowe wciąż mogą zawierać pojedyncze materiały na temat zbrodni katyńskiej, rozproszone w dyplomatycznej korespondencji lub w innych zbiorach dokumentów - powiedziała we wtorek PAP historyk Eugenia Maresch.

- Reformując Wspólną Politykę Rolną UE musi poświęcić więcej uwagi takim zagadnieniom jak niedostatek wody w niektórych krajach i związane z tym problemy - apelował we wtorek do swych kolegów z krajów UE cypryjski minister rolnictwa Sofoklis Aletrasis w Nikozji.

d3ivolp

- Kraje UE spoza euro chcą większych zabezpieczeń instytucjonalnych i finansowych, by ewentualnie wejść do wspólnego nadzoru bankowego z kluczową rolą Europejskiego Banku Centralnego. Chcą więcej niż statut obserwatora w Radzie Prezesów EBC - mówią źródła UE.

- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ostrzegł we wtorek przed zbytnim pośpiechem przy wprowadzaniu europejskiego nadzoru nad bankami w UE. Sprawowana przez Europejski Bank Centralny (EBC) kontrola powinna objąć jego zdaniem tylko największe banki.

- Były francuski premier Dominique de Villepin został we wtorek zatrzymany przez policję w celu przesłuchania go w ramach śledztwa dotyczącego domniemanych nadużyć finansowych, w które miała być zamieszana prowadząca luksusowe hotele firma Relais & Chateaux.

d3ivolp

- Według ostatnich sondaży, obecny prezydent USA Barack Obama zwiększa przewagę nad swym republikańskim rywalem Mittem Romney'em, jednak Romney wciąż jeszcze ma szanse aby go dogonić.

- Dwie osoby, które zginęły w wypadku polskiego autokaru pod Miluzą to obywatele polscy, kolejnych 11 osób jest w stanie ciężkim, niektórym z nich grozi utrata życia - to najnowszy bilans wtorkowej tragedii podany przez rzecznika MSZ Marcina Bosackiego.

- Po podniesieniu polskiego autokaru, który uległ wypadkowi we wtorek rano pod Miluzą (Mulhouse) na wschodzie Francji, nie znaleziono żadnej ofiary - podały francuskie lokalne media. W katastrofie drogowej zginęły dwie osoby, a kilkanaście jest ciężko rannych.

d3ivolp

- Kilkanaście osób ciężko rannych we wtorkowym wypadku polskiego autokaru pod Miluzą przejdzie w najbliższych godzinach operacje w szpitalach we wschodniej Francji - poinformowała prasa lokalna, cytując obecnego na miejscu lekarza z jednostki strażackiej.

- Po latach wahań Polska podpisze w czwartek umowę o przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - poinformował we wtorek wicepremier Waldemar Pawlak przy okazji Międzynarodowej Wystawy Lotnictwa i Astronautyki ILA w Berlinie.

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu we wtorek ponownie zapowiedział, że jego kraj dokona ataku na Iran bez wsparcia USA, jeśli państwa Zachodu nie wyznaczą Teheranowi nieprzekraczalnej granicy w rozwijaniu kontrowersyjnego irańskiego programu nuklearnego.

- Prezydent Władimir Putin nakazał podmiotom gospodarczym o strategicznym znaczeniu dla Rosji, by uzgadniały z rządem swoje postępowanie w sytuacjach, gdy wobec nich ze strony innych państw lub organizacji międzynarodowych wysuwane są jakieś żądania.

- Władze chińskie zapowiadają kontynuację polityki promocji inwestycji zagranicznych i współpracy transgranicznej. Deklaracje taką złożyli przedstawiciele rządu na XVI Międzynarodowych Targach Inwestycji i Handlu Zagranicznego w Xamenie w Chinach.

- Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri potwierdził na nagraniu wideo śmierć czołowego stratega siatki terrorystycznej, określanego jako numer dwa w organizacji, Abu Jahji al-Libiego - podała we wtorek agencja Reutera.

- Manifestacja w Barcelonie z okazji Narodowego Dnia Katalonii pod hasłem "Katalonia - nowe państwo w Europie" zgromadziła we wtorek setki tysięcy ludzi. Trwające od lat zabiegi Katalończyków o niepodległość nasiliły się w kryzysie, który dotknął cały kraj.

- Pekin wysłał dwa statki patrolujące w rejon wysp na Morzu Wschodniochińskim, stanowiących przedmiot sporu z Japonią - podała we wtorek agencja Xinhua. Dzień wcześniej Tokio poinformowało, że wykupiło trzy z pięciu wysp.

- Niemiecki Trybunał Konstytucyjny poinformował we wtorek, że ogłosi zgodnie z planem w środę orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS). Polityk CSU Peter Gauweiler domagał się wstrzymania decyzji.

- Europosłanka PO Małgorzata Handzlik poinformowała we wtorek dziennikarzy w Parlamencie Europejskim, że zawiesiła swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej do czasu wyjaśnienia podejrzeń o wyłudzenie przez nią pieniędzy z kasy europarlamentu.

- Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował we wtorek, że w wypadku polskiego autokaru, do którego doszło rano pod Miluzą na wschodzie Francji, zginęły dwie osoby. Jak dodał, 32 osoby są w szpitalach; 12 osób jest ciężko rannych, a 20 - lekko i nic im nie zagraża.

- Sąd rejonowy w Charkowie ogłosił we wtorek przerwę do 15 października w procesie Julii Tymoszenko oskarżonej o malwersacje z lat 90., gdy kierowała firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU), która handlowała m.in. gazem.

- Dwaj amerykańscy jeńcy wojenni potajemnie informowali Waszyngton o zbrodni w Katyniu. W 1943 r. widzieli w lesie katyńskim zwłoki polskich oficerów - pisze agencja Asscociated Press relacjonując ujawnione w poniedziałek dokumenty z archiwów USA.

- Zbiorowy grób ok. 500 osób znaleziono w mieście Nadżaf w środkowym Iraku; zabici to najprawdopodobniej Kurdowie i szyici, którzy uczestniczyli w powstaniu w 1991 r. przeciw rządom dyktatora Saddama Husajna - podała we wtorek iracka komisja praw człowieka.

- Turcja nie wyda wiceprezydenta Iraku Tarika Haszimiego - oświadczył we wtorek premier Turcji Recep Tayyip Erdogan. W niedzielę Haszimi został zaocznie skazany przez sąd w Bagdadzie na śmierć za kierowanie szwadronami śmierci. Od kwietnia ukrywa się w Turcji.

- Ponad połowa mieszkańców Litwy, 57 proc., uważa, że Polska prowadzi przyjazną politykę wobec ich kraju - wskazuje opublikowany we wtorek sondaż. 7 proc. ocenia zachowanie Polski wobec Litwy jako wrogie, a 32 proc. - jako bardziej wrogie niż przyjazne.

- Ponad ćwierć miliona syryjskich uchodźców przebywa w czterech sąsiednich krajach - podało we wtorek w Genewie biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Obóz dla uchodźców w Jordanii odwiedziła specjalna wysłanniczka UNHCR Angelina Jolie.

- Parlament Europejski uchylił we wtorek immunitet parlamentarny europosła PO Jarosława Wałęsy na wniosek polskiej Prokuratury Generalnej. Wniosek ma związek z postępowaniem prawnym dotyczącym wykroczenia w ubiegłorocznym wypadku drogowym z udziałem Wałęsy.

- Bułgarska Państwowa Agencja Archiwów opublikowała w internecie protokoły obrad oraz uchwały biura politycznego Bułgarskiej Partii Komunistycznej z lat 1944-89, by udostępnić je zarówno historykom, jak i szerszym kręgom obywateli, interesujących się tym okresem.

- Na sesji plenarnej w Strasburgu eurodeputowani przyjęli we wtorek rezolucję wzywającą Polskę, Rumunię i Litwę do przeprowadzenia jawnych śledztw w sprawie więzień CIA. Wezwano też Radę UE do przesłuchania agencji bezpieczeństwa UE jak Europol.

- Parlament Europejski przyjął we wtorek dyrektywę o efektywności energetycznej, która ma spowodować zmniejszenie zużycia energii w UE i przynieść oszczędności konsumentom. Dostawcy powinni lepiej informować klientów o zużyciu energii i taryfach, a rządy mają modernizować swoje budynki.

- OECD i KE przedstawiły we wtorek w Brukseli raport o edukacji w 34 krajach OECD. Dokument przedstawia cele dotyczące poprawy jakości edukacji i stwierdza, że nawet w kryzysie wyższe wykształcenie daje największe szanse na uniknięcie bezrobocia.

- Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) wystąpi w jesiennych wyborach parlamentarnych pod numerem siódmym. Prezes partii, litewski eurodeputowany Waldemar Tomaszewski uważa, że jest to szczęśliwa siódemka i dobry znak.

- Ostatniemu premierowi Egiptu za rządów Hosniego Mubaraka, Ahmedowi Szafikowi, zostanie wytoczony proces korupcyjny. Jako szef spółdzielni mieszkaniowej w latach 90. miał on po bardzo zaniżonych cenach sprzedać działki synom ówczesnego prezydenta.

- Dwa pożary, które wybuchły we wtorek w fabrykach w Pakistanie, pochłonęły co najmniej 34 ofiary śmiertelne. Liczba zabitych może jeszcze wzrosnąć. Kilkadziesiąt osób z poparzeniami przewieziono do szpitali.

- W diamentowej aferze na Sri Lance nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji: kamień połknięty w zeszłym tygodniu na wystawie jubilerskiej przez chińskiego turystę okazał się podróbką; trwają poszukiwania oryginału wartego 13 tys. dolarów - ujawniła we wtorek policja.

(PAP)

zdz/ asa/

d3ivolp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ivolp