Trwa ładowanie...
d2r00b0

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 12 lipca, 20.00

...
Share
d2r00b0

12.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Włoch Silvio Berlusconi przyznał we wtorek, że kraj znalazł się w "niełatwej sytuacji" z powodu "kryzysu zaufania, jaki dotknął w tych dniach rynki finansowe, także włoskie". Zapewnił, że gospodarka jest "żywotna", a Italia może liczyć na wsparcie UE.

- Nurkowie widzieli około 50 ciał, w większości dzieci, w sali zabaw na rosyjskim statku pasażerskim "Bułgaria", który zatonął w niedzielę na Wołdze w rosyjskim Tatarstanie - poinformowało we wtorek Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

d2r00b0

- Rodziny ofiar śmiertelnych niedzielnej katastrofy na Wołdze rosyjskiego statku "Bułgaria" otrzymają po milionie rubli (102 tys. zł) - poinformował we wtorek premier Rosji Władimir Putin.

- Białoruska gazeta opozycyjna "Nasza Niwa" nie zostanie na razie zamknięta. Ministerstwo Informacji, które wnioskowało o wstrzymanie wydawania pisma, we wtorek wycofało swój wniosek z Najwyższego Sądu Gospodarczego.

- Strefa euro nie wyklucza częściowego bankructwa Grecji w ramach 2. pakietu pomocowego, który kraje eurogrupy zaczęły przygotowywać - powiedział we wtorek holenderski minister finansów Jan Kees de Jager przed spotkaniem ze swoimi odpowiednikami z UE w Brukseli.

- Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy nie wykluczył we wtorek, że w najbliższy piątek zorganizowany zostanie nadzwyczajny szczyt przywódców krajów strefy euro dotyczący kryzysu zadłużenia.

d2r00b0

- Grecja odrzuca opcję częściowej niewypłacalności - poinformował we wtorek grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos. Taką możliwość dopuścił tego dnia szef resortu finansów Holandii.

- Parlament Węgier przyjął w poniedziałek wieczorem rozwiązania, zaostrzające i tak kontrowersyjną ustawę medialną. Jak podkreśla agencja dpa, nowe rozwiązania zwiększają jeszcze presję na prywatne stacje radiowe i telewizyjne.

- Parlament węgierski przyjął w poniedziałek wieczorem zmiany niektórych zapisów kontrowersyjnej ustawy medialnej. Jedne z nich zaostrzył, inne lekko złagodził.

- Konserwatywny rząd Węgier premiera Viktora Orbana znacznie obciął we wtorek wysokość i czas pobierania zasiłków dla bezrobotnych, zaś parlament przyjął ustawę zobowiązującą osoby otrzymujące zasiłek do wykonywania prac leżących w interesie publicznym.

d2r00b0

- Szef hiszpańskiego rządu Jose Luis Rodriguez Zapatero zapewnił we wtorek, w obliczu napięć na rynkach finansowych, o zdolności Hiszpanii do obsługi zadłużenia i skrytykował projekt zaangażowania prywatnych inwestorów w pomoc dla Grecji.

- Premier Portugalii Pedro Passos Coelho poinformował we wtorek, że liczba gmin w jego kraju ulegnie ograniczeniu. Łączenie jednostek terytorialnych i redukcje samorządowych etatów mają przynieść 1,2 mld euro oszczędności.

- Wskaźnik wykorzystania funduszy europejskich jest dramatycznie niski, brakuje wizji i przejrzystości, jeśli chodzi o ich wykorzystanie - wynika z opublikowanego we wtorek w Bukareszcie raportu pozarządowego Instytutu Spraw Publicznych (IPP).

- Blisko 265 miliardów dolarów kosztowały światową gospodarkę szkody spowodowane przez katastrofy naturalne w pierwszej połowie 2011 r. - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków towarzystwa ubezpieczeniowego Munich Re. Jeszcze nigdy szkody te nie były tak wysokie.

d2r00b0

- Prezydent USA Barack Obama powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi, Dmitrijowi Miedwiediewowi, że USA poprą propozycję negocjacji w Libii pod rosyjskimi auspicjami - poinformował we wtorek Biały Dom po spotkaniu przywódców w poniedziałek.

- Przedstawiciel NATO poinformował we wtorek, że sojusz będzie kontynuował bombardowanie celów w Libii nawet w czasie świętego miesiąca muzułmanów, ramadanu, jeśli siły Muammara Kadafiego zagrażać będą ludności kraju.

- Niższa izba francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe, opowiedziała się we wtorek za przedłużeniem misji wojskowej w Libii. Rząd libijski wyraził ubolewanie z powodu tego kroku.

- Aż 81 procent Izraelczyków chce wejścia swojego kraju do Unii Europejskiej. Większość życzyłaby sobie też, żeby pokoju z Palestyńczykami pilnowało NATO - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu przeprowadzonego na zlecenie Uniwersytetu Negew im. Ben Guriona.

d2r00b0

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który przybył we wtorek z kilkugodzinną wizytą do Afganistanu, zapowiedział, że do końca 2012 roku wycofa z tego kraju 1000 żołnierzy, czyli jedną czwartą francuskiego kontyngentu.

- Co najmniej 48 domniemanych rebeliantów zginęło od poniedziałku w północno-zachodnim Pakistanie w rezultacie ataków rakietowych, przeprowadzanych przez amerykańskie samoloty bezzałogowe - poinformowały we wtorek lokalne źródła wywiadowcze.

- Możliwość zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości tam, gdzie mniejszość narodowa stanowi co najmniej jedną trzecią mieszkańców, jest jedynie potencjalna - powiedział w wtorek minister kultury Litwy Arunas Gelunas.

- Ahmad Wali Karzaj, przyrodni brat prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja i jeden z najbardziej wpływowych ludzi w południowym Afganistanie, zginął we wtorek w zamachu w Kandaharze - poinformowały afgańskie władze i rodzina. Do zamachu przyznali się talibowie.

d2r00b0

- Co najmniej ośmiu rebeliantów zginęło we wtorek w nalocie przeprowadzonym przez amerykańskie samoloty bezzałogowe na północnym zachodzie Pakistanu - poinformował przedstawiciel pakistańskiej armii.

- Szesnastu więźniów zginęło w zakładzie karnym na wschodzie Kazachstanu po wybuchu buntu i próbie ucieczki - poinformował we wtorek rzecznik kazachskiego ministerstwa sprawiedliwości Sułtan Kusietow.

- Liczba imigrantów z Afryki, którzy drogą morską przybyli do Włoch od początku tego roku, przekroczyła 50 tysięcy - mówią oficjalne dane władz w Rzymie, ogłoszone we wtorek. W raporcie na ten temat wskazano, że jest to rekordowa od lat liczba.

- Lewicowe ruchy pokojowe i organizacje praw człowieka w Izraelu rozpoczęły we wtorek kampanię protestu przeciwko tzw. ustawie antybojkotowej. Nowe prawo przewiduje sankcje wobec osób lub instytucji podejmujących bojkot Izraela i jego towarów.

- W Irlandii Płn. w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do starć policji z nacjonalistami, którzy podpalali samochody i rzucali koktajle Mołotowa. Sprzeciwiają się oni zaplanowanemu na wtorek dorocznemu przemarszowi protestantów. Rannych zostało 22 policjantów.

- Adwokat założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a, Ben Emmerson, zwrócił się do brytyjskiego sądu o odrzucenie szwedzkiego wniosku o ekstradycję Australijczyka na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, argumentując, że nakaz nie spełnia wymogów prawnych.

- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w wtorek zaprzeczyła słowom prezydenta Łotwy Andrisa Berzinisa, iż jego kraj nie będzie uczestniczył w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie.

- Holding Fininvest, należący do premiera Włoch Silvio Berlusconiego i jego rodziny, zapłaci 560 milionów euro odszkodowania firmie CIR, zasądzone w sobotę w głośnym sporze o przejęcie wydawnictwa Mondadori - zapowiedziała we wtorek obrona szefa rządu.

- Ostatni spacer kosmiczny ery wahadłowców USA rozpoczął się we wtorek po południu czasu polskiego, gdy astronauci Michael Fossum i Ronald Garan wyszli na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by zdemontować uszkodzoną pompę chłodzącego amoniaku.(PAP)

amp/ asa/ osz/

d2r00b0

Podziel się opinią

Share
d2r00b0
d2r00b0