Trwa ładowanie...
d28lkhh

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 13 grudnia, 17.00

...

d28lkhh
d28lkhh

13.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Cztery osoby - w tym napastnik - zginęły, a co najmniej 75 zostało rannych w zamachu w Liege na wschodzie Belgii - poinformowała prokuratura. Ministerstwo spraw wewnętrznych zaznaczyło, że strzelanina nie była atakiem terrorystycznym.

- We wtorkowym zamachu w belgijskim Liege zginęły cztery osoby, w tym prawdopodobnie zamachowiec - poinformowała agencja Belga, powołując się na źródła w wymiarze sprawiedliwości. Wcześniejsze doniesienia mówiły o dwóch ofiarach śmiertelnych i 64 rannych.

- Ministrowie państw UE zdecydowali we wtorek o wprowadzeniu ułatwionej procedury, by w wyjątkowych sytuacjach, np. dużej fali imigrantów, kraje mogły czasowo przywracać obowiązek wizowy dla obywateli państw trzecich, z którymi UE ustanowiła ruch bezwizowy.

d28lkhh

- Komisja Europejska nie zaakceptuje żadnego traktatu międzyrządowego, który będzie niezgodny z prawem UE - zapewnił we wtorek podczas debaty w PE przewodniczący KE Jose Barroso. Chodzi o nowy pakt fiskalny uzgodniony na ostatnim szczycie unijnym.

- Po prawie pół roku negocjacji ze związkami zawodowymi, KE przyjęła we wtorek propozycje reformy statutu funkcjonariuszy unijnych, proponując cięcia, które dadzą 1 mld euro oszczędności w administracji UE do 2020 r. Zdaniem aż 17 państw UE to o wiele za mało.

- Bogusław Liberadzki (SLD) jest kandydatem polskiej delegacji we frakcji europejskich Socjalistów i Demokratów (S&D) na wiceszefa europarlamentu. Z kolei szefem polskiej delegacji w S&D został Wojciech Olejniczak (SLD), który zastąpił w tej funkcji Liberadzkiego.

- Od 15 do 20 mld euro ma wynieść pomoc finansowa, jaką Węgry chcą wynegocjować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - powiedział we wtorek bliski współpracownik premiera Viktora Orbana, Mihaly Varga. Misja MFW przyjeżdża we wtorek do Budapesztu na rozmowy.

d28lkhh

- Nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) wysunęła we wtorek swojego przywódcę Władimira Żyrinowskiego na prezydenta Federacji Rosyjskiej w wyborach wyznaczonych na 4 marca 2012 roku.

- W holdingu medialnym Kommiersant posypały się głowy za krytyczne publikacje w tygodniku "Kommiersant-Włast" na temat kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja i fałszerstw podczas wyborów parlamentarnych z 4 grudnia.

- Ukraina gotowa jest płacić 400 dolarów za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu, jeśli nie dojdzie w tej sprawie do porozumienia z Moskwą - oświadczył we wtorek szef ukraińskiego rządu Mykoła Azarow.

d28lkhh

- Przebywający w kolonii karnej białoruski działacz Aleś Bialacki został we wtorek uhonorowany doroczną nagrodą dla najlepszego obrońcy praw człowieka, przyznawaną przez zarejestrowaną na Litwie organizację Sojusz Praw Człowieka. Uroczystość odbyła się w Centrum Praw Człowieka "Wiasna" w Mińsku. Bialacki jest szefem tej organizacji.

- ZSRR straszył użyciem siły, ale w grudniu 1981 roku nie było żadnych ruchów wskazujących na możliwą interwencję wojsk radzieckich w Polsce - wynika z dokumentów NATO z tamtego okresu, które zostaną upublicznione we wtorek w Brukseli.

- Polscy prokuratorzy i biegły w ramach kolejnych czynności procesowych w Rosji uczestniczą w Moskwie w przesłuchaniach osób, które brały udział w certyfikowaniu lotniska w Smoleńsku przed przyjęciem samolotów z Polski 7 i 10 kwietnia 2010 r. Poinformowali o tym we wtorek polskich dziennikarzy w stolicy Rosji podpułkownik Karol Kopczyk i major Jarosław Sej z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r.

d28lkhh

- Władze Birmy wyraziły zgodę na udział Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) w uzupełniających wyborach parlamentarnych - poinformowały we wtorek państwowe media. Do tego opozycyjnego ugrupowania należy laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi.

- Tysiące pracowników sektora publicznego strajkują we wtorek na Cyprze, by zaprotestować przeciw proponowanemu dwuletniemu zamrożeniu płac. Lotniska, porty i placówki pierwszej potrzeby, jak na przykład szpitale, w większości mają działać normalnie.

- Przed siedzibą UNESCO w Paryżu zawisła we wtorek po raz pierwszy palestyńska flaga. Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wyraził nadzieję, że przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO to początek międzynarodowego uznania palestyńskiej państwowości. UNESCO jest pierwszą oenzetowską agendą, która 31 października uznała palestyńskie państwo, przyznając mu status pełnego członka.

d28lkhh

- 84-letni sułtan Abdul Halim Muadzam Shah został we wtorek wybrany na króla Malezji, stając się tym samym pierwszym malezyjskim władcą, który będzie piastował ten urząd po raz drugi. 84-letni Abdul Halim, dotychczasowy sułtan stanu Kedah na Półwyspie Malajskim, był już królem w latach 1970-1975. Dwukrotnie także sprawował funkcje wicekróla.

- Mszą w języku łacińskim uczczono w katedrze grodzieńskiej 425. rocznicę śmierci w tym mieście króla Stefana Batorego - poinformował we wtorek PAP konsulat generalny RP w Grodnie.

amp/ now/

d28lkhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lkhh