Trwa ładowanie...
d4gj280

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 15 listopada, 20.10

...

Share
d4gj280

15.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- KE zaproponowała we wtorek zaostrzenie przepisów o agencjach ratingowych. Umożliwią one inwestorom skarżenie agencji do sądu oraz zwiększą przejrzystość ratingów. KE chce iść dalej i w przyszłości umożliwić czasowe zawieszanie oceny krajów w kryzysie.

- Ulice dolnego Manhattanu w Nowym Jorku stały się we wtorek rano (czasu miejscowego) sceną burzliwej konfrontacji między policją a demonstrantami z ruchu "Okupuj Wall Street" (OWS), którzy w nocy zostali usunięci z parku Zuccotti, gdzie mieli obozowisko. Policja zlikwidowała obozowisko na polecenie burmistrza miasta Michaela Bloomberga, ale we wtorek rano sąd w Nowym Jorku wydał decyzję zezwalającą demonstrantom na powrót do parku.

d4gj280

- Władze syryjskie uwolniły we wtorek ponad 1100 osób, określonych jako "zaangażowane" w ruch antyreżimowy - podała tamtejsza telewizja.

- Czterdziestu jeden ratowników, którzy usuwali następstwa katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, ogłosiło we wtorek w Doniecku na wschodniej Ukrainie protest głodowy przeciwko obniżce rent inwalidzkich i odbieraniu ulg socjalnych.

- Delegacja syryjskiej opozycji wychodźczej zażądała we wtorek, by Rosja, która odmawia poparcia sankcji przeciwko Syrii, ostrzej traktowała reżim prezydenta Baszara el-Asada. Opozycjoniści spotkali się w Moskwie z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

- Premier Rosji Władimir Putin został uhonorowany chińską Pokojową Nagrodą Konfucjusza - poinformowało we wtorek radio Echo Moskwy, według którego szefa rządu wyróżniono m.in. za wystąpienia przeciwko nalotom NATO w Libii.

d4gj280

- Integracja z Unią Europejską jest dla Ukrainy bardzo ważna - powiedział we wtorek we Wrocławiu prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz po spotkaniu z prezydentami Polski i Niemiec Bronisławem Komorowskim i Chistianem Wulffem.

- Posłowie trzech partii parlamentarnych zaskarżyli we wtorek do Trybunału Konstytucyjnego wyniki październikowych wyborów prezydenckich w Bułgarii. Jest to wydarzenie bez precedensu w tym kraju od czasu systemowych zmian politycznych sprzed 22 lat.

- Turcja wstrzymała we wtorek poszukiwania wraz z Syrią ropy naftowej i zagroziła jej wstrzymaniem dostaw energii elektrycznej po atakach prorządowych demonstrantów na tureckie misje dyplomatyczne w Syrii.

- Ankara popiera decyzję Ligi Arabskiej o zawieszeniu Syrii w prawach członka tej organizacji - powiedział we wtorek w Rabacie szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu na wspólnej konferencji prasowej ze swym marokańskim odpowiednikiem Tajebem Fassim Fihrim.

d4gj280

- Założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks Julian Assange we wtorek złożył w Wysokim Trybunale, sądzie drugiej instancji, wniosek o zgodę na przedstawienie jego sprawy w Sądzie Najwyższym - podały brytyjskie władze sądownicze.

- Czeski minister obrony Alexandr Vondra zagroził we wtorek, że Czechy zwrócą wojskowe samoloty transportowe CASA i odstąpią od umowy na ich dostawę, jeśli producent nie wyeliminuje trapiących maszyny usterek.

- Finlandia wycofała we wtorek swój sprzeciw wobec rozszerzenia strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię - poinformowali we wtorek polscy i fińscy dyplomaci. O włączeniu obu krajów do strefy na grudniowym szczycie będą rozmawiać przywódcy państw UE.

- Saldo migracji, w tym nielegalnej, między Meksykiem a USA bardzo zmalało w ostatnich latach - pisze we wtorek "LA Times". Główną przyczyną jest niekorzystna sytuacja gospodarcza w USA, która sprawia, że ryzykowna przeprawa na północ staje się mało opłacalna.

d4gj280

- Stu izraelskich lekarzy specjalistów złożyło we wtorek wypowiedzenia z pracy w akcie solidarności ze strajkującymi stażystami. Specjaliści protestują jednak też we własnej sprawie - nie godzą się na obowiązek odbijania kart rejestrujących godziny pracy.

- Paczka z produktami spożywczymi, zamawiana przez internet i dostarczana do domu, będzie najbardziej oczekiwanym prezentem pod choinkę w Szwecji - ogłosił we wtorek szwedzki Instytut Analizy Handlu.

- Parlament Europejski przyjął we wtorek przepisy ograniczające tzw. krótką sprzedaż oraz handel instrumentami finansowymi zabezpieczającymi przed niewypłacalnością rządów (CDS). Ograniczenia mają utrudnić zarabianie na kłopotach finansowych państw.

- KE zaproponuje, by w przyszłym roku wynagrodzenia eurokratów w Belgii i Luksemburgu wzrosły o około 1,7 proc. - dowiedziała się nieoficjalnie PAP we wtorek. Wzrost ma zrekompensować 3,6-proc. inflację w Belgii. Funkcjonariusze i tak szykują się do strajków.

d4gj280

- W 2010 r. wykryto 41 nowych narkotyków, w 2011 r. zgłoszono już 39; szybkie pojawianie się nowych syntetycznych substancji psychoaktywnych (często sprzedawanych jako dopalacze) to rosnące wyzwanie dla Europy - wynika ze sprawozdania EMCDDA, agencji UE ds. narkotyków.

- Dwa największe ugrupowania włoskiego parlamentu, rządząca dotychczas centroprawica Silvio Berlusconiego i centrolewicowa opozycyjna Partia Demokratyczna udzieliły we wtorek poparcia desygnowanemu na premiera Mario Montiemu.

- Rada Najwyższa Ukrainy odrzuciła we wtorek poprawki opozycji do projektu ustawy o zniesieniu karalności za niektóre przestępstwa gospodarcze; poprawki te mogłyby doprowadzić do uwolnienia skazanej na 7 lat więzienia b. premier Julii Tymoszenko.

- Na 30 listopada wyznaczył we wtorek sąd w Mińsku ogłoszenie wyroku w procesie ws. zamachu w metrze z 11 kwietnia, w którym zginęło 15 osób. Prokurator zażądał dla dwóch oskarżonych: Dźmitryja Kanawałaua i Uładzisłaua Kawalioua kary śmierci.

d4gj280

- Rządząca w Niemczech chadecka CDU jednogłośnie opowiedziała się we wtorek na zjeździe w Lipsku za ponownym zbadaniem możliwości delegalizacji skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Tego samego żąda niemiecka opozycja. Uchwała CDU, zgłoszona m.in. przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, jest reakcją na wykrycie w zeszłym tygodniu neonazistowskiej komórki terrorystycznej, która między 2000 i 2007 rokiem zamordowała dziewięciu imigrantów i niemiecką policjantkę.

- Władze miasta Wiesbaden uhonorowały Marcela Gleffe Nagrodą im. Ludwika Becka za odwagę cywilną, którą wykazał się, ratując 20 osób podczas zamachu na norweskiej wyspie Utoya 22 lipca 2011 roku - poinformowała agencja dpa.

- Gabinet Pedra Passosa Coelho przekazał w poniedziałek dodatkowych 6,8 mln euro na fundusz emerytalny i socjalny portugalskiej armii, by zapewnić sprawną realizację wypłat - poinformował we wtorek minister obrony Jose Aguiar-Branco.

- Rząd Filipin polecił we wtorek funkcjonariuszom kontroli paszportowej uniemożliwienie opuszczenia kraju przez byłą prezydent Glorię Macapagal Arroyo i jej męża, mimo że Sąd Najwyższy zezwolił im na udanie się za granicę na leczenie.

- Ponad 70 osób zginęło w poniedziałkowych starciach w Syrii - wynika z nowych danych podanych przez syryjską organizację obrony praw człowieka. 27 cywilów zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa, zaś w starciach zbrojnych zginęło 34 żołnierzy i dezerterów - podało we wtorek w komunikacie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

amp/ ana/ asa/

d4gj280

Podziel się opinią

Share
d4gj280
d4gj280