Trwa ładowanie...
d1lplpj

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 15 lutego, 17.00

...
Share
d1lplpj

15.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rządząca obecnie w Egipcie Najwyższa Rada Wojskowa wyraziła we wtorek nadzieję, że w ciągu sześciu miesięcy przekaże władzę cywilom, w tym prezydentowi wybranemu w pokojowy i nieskrępowany sposób - podała w komunikacie oficjalna egipska agencja MENA.

- Stan zdrowia obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka pogarsza się - napisała we wtorek należąca do Saudyjczyków gazeta "Aszark al-Awsat". Dziennik twierdzi, że Mubarak nie chce skorzystać z pomocy lekarskiej.

d1lplpj

- Korea Płd. i USA na przełomie lutego i marca przeprowadzą coroczne ćwiczenia wojskowe, które mają przygotować je na nagłą zmianę władzy w Korei Płn. oraz miejscowe prowokacje z jej strony - podały we wtorek media w Seulu, powołując się na źródła rządowe.

- 75 mln USD planują przekazać USA na rzecz jemeńskiej specjalnej jednostki antyterrorystycznej w ramach walki z coraz bardziej wpływową w tym regionie organizacją Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP) - poinformował przedstawiciel władz amerykańskich.

- Argentyna w poniedziałek oskarżyła amerykańską armię o próbę przemycenia na jej teren nieoclonej broni i sprzętu wywiadowczego pod pozorem prowadzenia kursu dla argentyńskiej policji i zaapelowała o wspólne śledztwo w tej sprawie. Wojsko USA odpiera zarzuty.

- Kierowcy autobusów i motorniczy tramwajów i metra w Atenach przeprowadzili we wtorek 24-godzinny strajk, kolejny z serii protestów, do których dochodzi ostatnio w greckiej stolicy niemal codziennie.

d1lplpj

- Po napadzie na motorniczego brukselskiego metra pracownicy komunikacji miejskiej w belgijskiej stolicy spontanicznie opuścili pracę. We wtorek rano w zamieszkanym przez milion ludzi mieście składy metra, tramwaje i autobusy pozostały w zajezdniach.

- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała we wtorek Iran do poszanowania prawa do pokojowych zgromadzeń. Skrytykowała restrykcje nałożone na niektórych członków opozycji i wezwała władze do powstrzymania się od użycia siły.

- Szyicki opozycyjny blok w parlamencie Bahrajnu, al-Wifak, zawiesił we wtorek swoje członkostwo w tym zgromadzeniu po tym jak dwóch szyitów zginęło w starcach z policją podczas antyrządowych demonstracji - poinformował jego przedstawiciel.

- Włoski sędzia przychylił się we wtorek do wniosku prokuratury o natychmiastowe osądzenie premiera Silvio Berlusconiego w sprawie prostytucji nieletnich i nadużycia władzy. Premierowi grozi do 6 lat więzienia.

d1lplpj

- Osiem osób zginęło we wtorek w starciach rosyjskich sił bezpieczeństwa z domniemanymi bojownikami na Północnym Kaukazie. Wśród zabitych jest pięciu rebeliantów i trzech milicjantów - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjski Interfax.

- Członek Bractwa Muzułmańskiego wszedł w skład powołanej przez egipską Najwyższą Radę Wojskową dziesięcioosobowej komisji, która ma w ciągu 10 dni przygotować nowelizację konstytucji - poinformował we wtorek kairski dziennik "Al-Szoruk".

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas wizyty w Londynie powiedział, że kolejny pakiet oenzetowskich sankcji na Iran spowoduje społeczne problemy w tym kraju. Zaznaczył, że Moskwa nie może wesprzeć takich sankcji.

- Stosunki brytyjsko-rosyjskie systematycznie poprawiają się i są "w rosnącym trendzie" - powiedział w Londynie szef brytyjskiej dyplomacji William Hague po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

d1lplpj

- Kilkudziesięciu renomowanych historyków skrytykowało uchwałę Bundestagu o jubileuszu "Karty niemieckich wypędzonych". Niech Polacy wiedzą, że wielu Niemców nie zgadza się z uchwałą - powiedział PAP jeden z inicjatorów oświadczenia naukowców prof. Michael Wildt.

- Z okazji 20-lecia Grupy Wyszehradzkiej premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji podpisali we wtorek w Bratysławie deklarację, która podsumowuje dotychczasowe działania grupy i precyzuje zadania stojące przed państwami naszego regionu.

- Ministerstwo spraw wewnętrznych Tunezji zniosło nocną godzinę policyjną, ale stan wyjątkowy w kraju zostanie na razie utrzymany - poinformowała we wtorek oficjalna agencja prasowa TAP.

- PE jest za podnoszeniem wieku emerytalnego, ale przeciw jego harmonizacji w UE, gdyż tzw. oczekiwana długość życia jest różna w krajach UE. Popiera dwufilarowe systemy emerytalne i jest za uwzględnianiem kosztów reform przy uruchamianiu procedury nadmiernego deficytu. (PAP)

pif/

d1lplpj

Podziel się opinią

Share
d1lplpj
d1lplpj