Trwa ładowanie...
dhei4n2
dhei4n2

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 15 lutego, 20.00

...
Share
dhei4n2

15.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent Barack Obama wezwał we wtorek sojuszników USA na Bliskim Wschodzie, aby wzięli przykład z Egiptu i wyszli naprzeciw postulatom ruchów protestu. Poparł też demonstrantów protestujących przeciw reżimowi w Iranie.

- Komisja Europejska zgodziła się we wtorek na uproszczoną zmianę Traktatu UE, tak by kraje strefy euro mogły utworzyć stały mechanizm antykryzysowy. Europosłowie też się zgadzają, ale boją się podziałów w UE oraz tego, że Unia zmienia się w projekt międzyrządowy.

dhei4n2

- UE rozważy wniosek nowych władz Egiptu domagających się zamrożenia aktywów członków byłych władz egipskich, lecz uczyni to najpewniej na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych - oświadczył we wtorek w Brukseli węgierski minister gospodarki Gyoergy Matolcsy.

- Francja zaapelowała we wtorek do rodzimych instytucji finansowych, aby powiadomiły ją o wszystkich "podejrzanych ruchach" związanych z aktywami byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i jego współpracowników.

- Prezydent Barack Obama powiedział we wtorek, że rządy państw Bliskiego Wschodu zaczynają rozumieć "głód zmian". Uznał, że wojskowe władze w Egipcie wysyłają "właściwe sygnały" w kwestii dążenia do demokracji.

- Oskarżony o terroryzm obywatel Sudanu Noor Uthman Muhammed przyznał się we wtorek do winy przed specjalnym wojskowym trybunałem (tzw. komisją) w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Guantanamo na Kubie.

dhei4n2

- Strona polska będzie mieć dostęp do sprawy karnej wytoczonej czterem rosyjskim żołnierzom, którzy ukradli karty płatnicze członków polskiej delegacji - ofiarom katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem - poinformował we wtorek przedstawiciel rosyjskich władz.

- Nie sprzeciwiam się wyjazdom za granicę byłej premier Julii Tymoszenko - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, wyrażając niezadowolenie z wydanego wcześniej przez prokuraturę zakazu wyjazdu opozycyjnej polityk do Brukseli.

- Ukraińscy deputowani liczą na wsparcie Polski dla europejskiej integracji ich kraju, a polscy parlamentarzyści gotowi są dzielić się z nimi doświadczeniem - oświadczyli uczestnicy zakończonego we wtorek posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Ukraina.

- Rosyjski okręt patrolowy ostrzelał we wtorek flarami japoński kuter rybacki w pobliżu spornego archipelagu Wysp Kurylskich - poinformowała agencja Kyodo, powołując się na japońską straż przybrzeżną.

dhei4n2

- Około 80 statków zablokował lód o grubości metra we wschodniej części Zatoki Fińskiej na wysokości Petersburga - poinformowały we wtorek władze tego portu. Spiętrzone zwały lodu uniemożliwiają nawigację. Małe jednostki mają zakaz wychodzenia w morze.

- Rządząca obecnie w Egipcie Najwyższa Rada Wojskowa wyraziła we wtorek nadzieję, że w ciągu sześciu miesięcy przekaże władzę cywilom, w tym prezydentowi wybranemu w pokojowy i nieskrępowany sposób - podała w komunikacie oficjalna egipska agencja MENA.

- Stan zdrowia obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka pogarsza się - napisała we wtorek należąca do Saudyjczyków gazeta "Aszark al-Awsat". Dziennik twierdzi, że Mubarak nie chce skorzystać z pomocy lekarskiej.

- Korea Płd. i USA na przełomie lutego i marca przeprowadzą coroczne ćwiczenia wojskowe, które mają przygotować je na nagłą zmianę władzy w Korei Płn. oraz miejscowe prowokacje z jej strony - podały we wtorek media w Seulu, powołując się na źródła rządowe.

dhei4n2

- 75 mln USD planują przekazać USA na rzecz jemeńskiej specjalnej jednostki antyterrorystycznej w ramach walki z coraz bardziej wpływową w tym regionie organizacją Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP) - poinformował przedstawiciel władz amerykańskich.

- Argentyna w poniedziałek oskarżyła amerykańską armię o próbę przemycenia na jej teren nieoclonej broni i sprzętu wywiadowczego pod pozorem prowadzenia kursu dla argentyńskiej policji i zaapelowała o wspólne śledztwo w tej sprawie. Wojsko USA odpiera zarzuty.

- Kierowcy autobusów i motorniczy tramwajów i metra w Atenach przeprowadzili we wtorek 24-godzinny strajk, kolejny z serii protestów, do których dochodzi ostatnio w greckiej stolicy niemal codziennie.

- Po napadzie na motorniczego brukselskiego metra pracownicy komunikacji miejskiej w belgijskiej stolicy spontanicznie opuścili pracę. We wtorek rano w zamieszkanym przez milion ludzi mieście składy metra, tramwaje i autobusy pozostały w zajezdniach.

dhei4n2

- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała we wtorek Iran do poszanowania prawa do pokojowych zgromadzeń. Skrytykowała restrykcje nałożone na niektórych członków opozycji i wezwała władze do powstrzymania się od użycia siły.

- Szyicki opozycyjny blok w parlamencie Bahrajnu, al-Wifak, zawiesił we wtorek swoje członkostwo w tym zgromadzeniu po tym jak dwóch szyitów zginęło w starcach z policją podczas antyrządowych demonstracji - poinformował jego przedstawiciel.

- Włoski sędzia przychylił się we wtorek do wniosku prokuratury o natychmiastowe osądzenie premiera Silvio Berlusconiego w sprawie prostytucji nieletnich i nadużycia władzy. Premierowi grozi do 6 lat więzienia.

- Osiem osób zginęło we wtorek w starciach rosyjskich sił bezpieczeństwa z domniemanymi bojownikami na Północnym Kaukazie. Wśród zabitych jest pięciu rebeliantów i trzech milicjantów - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjski Interfax.

dhei4n2

- Członek Bractwa Muzułmańskiego wszedł w skład powołanej przez egipską Najwyższą Radę Wojskową dziesięcioosobowej komisji, która ma w ciągu 10 dni przygotować nowelizację konstytucji - poinformował we wtorek kairski dziennik "Al-Szoruk".

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas wizyty w Londynie powiedział, że kolejny pakiet oenzetowskich sankcji na Iran spowoduje społeczne problemy w tym kraju. Zaznaczył, że Moskwa nie może wesprzeć takich sankcji.

- Stosunki brytyjsko-rosyjskie systematycznie poprawiają się i są "w rosnącym trendzie" - powiedział w Londynie szef brytyjskiej dyplomacji William Hague po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

- Kilkudziesięciu renomowanych historyków skrytykowało uchwałę Bundestagu o jubileuszu "Karty niemieckich wypędzonych". Niech Polacy wiedzą, że wielu Niemców nie zgadza się z uchwałą - powiedział PAP jeden z inicjatorów oświadczenia naukowców prof. Michael Wildt.

- Z okazji 20-lecia Grupy Wyszehradzkiej premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji podpisali we wtorek w Bratysławie deklarację, która podsumowuje dotychczasowe działania grupy i precyzuje zadania stojące przed państwami naszego regionu.

- Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Węgier i Słowacji), a także szefowie rządów Niemiec, Austrii i Ukrainy potępili we wtorek w Bratysławie represje wobec opozycji białoruskiej ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.

- Ministerstwo spraw wewnętrznych Tunezji zniosło nocną godzinę policyjną, ale stan wyjątkowy w kraju zostanie na razie utrzymany - poinformowała we wtorek oficjalna agencja prasowa TAP.

- PE jest za podnoszeniem wieku emerytalnego, ale przeciw jego harmonizacji w UE, gdyż tzw. oczekiwana długość życia jest różna w krajach UE. Popiera dwufilarowe systemy emerytalne i jest za uwzględnianiem kosztów reform przy uruchamianiu procedury nadmiernego deficytu.

- Szpital pediatryczny w Gazie, noszący imię obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, został przemianowany na szpital Tahrir. Na zmianę Palestyńczycy zdecydowali się, by uczcić egipską rewolucję.

- 38 brytyjskich żołnierzy, tym jeden służący w Afganistanie, nieoczekiwanie otrzymało wymówienia ze służby e-mailem, czego w armii się nie praktykuje. Minister obrony Liam Fox przeprosił za to i wszczął dochodzenie. (PAP)

pif/ asa/

dhei4n2

Podziel się opinią

Share
dhei4n2
dhei4n2