Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 18 stycznia, 17.00
...
18.01.2011 | aktual.: 18.01.2011 17:23
18.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Unia Europejska ostatecznie przyjęła we wtorek dwa porozumienia z Gruzją: o ułatwieniach wizowych na krótkie pobyty w krajach strefy Schengen, które obniża do 35 euro koszt wydania wizy oraz o readmisji. Oba wejdą w życie 1 marca br.
- Litwa popiera propozycje UE zastosowania sankcji wobec konkretnych przedstawicieli władz Białorusi, ale sprzeciwia się wprowadzeniu sankcji gospodarczych wobec Mińska - powiedział we wtorek doradca prezydent Litwy do spraw zagranicznych Darius Semaszka.
- Eksport ropy z autonomicznego Kurdystanu na północy Iraku zostanie wznowiony 1 lutego - oświadczył we wtorek premier tego regionu Barham Saleh. Eksport ropy z północy Iraku był wstrzymany od kilku miesięcy z powodu nieporozumień pomiędzy władzami Kurdystanu a rządem w Bagdadzie co do płatności.
- Niemiecka firma OHB-System AG, zaangażowana w budowę europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, poinformowała we wtorek o zwolnieniu swego szefa w reakcji na ujawnienie przez Wikileaks jego negatywnej opinii o tym przedsięwzięciu.
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oznajmił we wtorek, że jego kraj jest gotów sprzedać do 25 proc. akcji zakładów Biełaruśkalij, jednego z największych eksporterów soli potasowej. Wezwał, by nie spieszyć się ze sprzedażą krajowych przedsiębiorstw.
- W 2010 r. Ukraina dodrukowała prawie 100 mld hrywien (ponad 36,6 mld złotych) bez pokrycia i wyprowadziła do rajów podatkowych ponad 28 mld dolarów - oświadczyła we wtorek była premier Julia Tymoszenko. Opozycyjna polityk zapowiedziała, że złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury generalnej. Wskazała, że winę za tę sytuację ponosi ekipa jej przeciwnika, prezydenta Wiktora Janukowycza.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział we wtorek w Jerychu po spotkaniu z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, że Moskwa uznała niepodległe państwo palestyńskie jeszcze w 1988 roku i nie zmieniła do tej pory swego stanowiska.
- Amerykański koncern aerokosmiczny Boeing poinformował we wtorek o przesunięciu terminu pierwszej dostawy dwusilnikowego odrzutowego samolotu pasażerskiego 787 Dreamliner. W listopadzie w trakcie lotu jednego z egzemplarzy próbnych zapaliła się instalacja elektryczna.
- Polska weźmie udział w pracach nad stałym mechanizmem stabilizacyjnym dla strefy euro, ale nie deklaruje jeszcze udziału finansowego. Minister Jacek Rostowski powiedział, że każdy przypadek pomocy będzie rozpatrzony osobno, a decyzja uwzględni interes Polski.
- Chińska misja handlowa, przed zaplanowaną na ten tydzień wizytą szefa tego państwa Hu Jintao w Waszyngtonie, podpisała warte 600 mln dol. umowy z amerykańskimi firmami - podały we wtorek chińskie władze.
- Eksport metali ziem rzadkich z Chin wzrósł w ciągu pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku o 14,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku - poinformował we wtorek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Yao Jian.
- Prezydent Wietnamu Nguyen Minh Triet i szef partii komunistycznej tego kraju Nong Duc Manh zostali praktycznie odsunięci od władzy. Ze względu na podeszły wiek, podczas zjazdu partii obu polityków nie wybrano we wtorek ponownie do Komitetu Centralnego.
- W Kownie, w drugim pod względem wielkości mieście na Litwie, we wtorek ogłoszono epidemię grypy. Jest to pierwsze miasto w kraju, które w tym sezonie ogłosiło epidemię, chociaż próg epidemiologiczny został już przekroczony w 10 samorządach.
- Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International (AI) zaapelowała do Litwy o wznowienie śledztwa ws. zbadania działalności domniemanych tajnych więzień CIA na terenie tego kraju - podały we wtorek litewskie media.
- Tunezyjska policja rozproszyła we wtorek za pomocą gazu łzawiącego i pałek około stu demonstrantów protestujących w Tunisie przeciwko obecności członków ekipy obalonego prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego w przejściowym rządzie jedności narodowej.
- Szwajcaria bada dwa wnioski o zamrożenie znajdujących się w tym państwie aktywów majątkowych byłego prezydenta Tunezji Zin el-Abidina Ben Alego oraz jego rodziny i bliskich współpracowników - poinformował we wtorek urząd prokuratora federalnego.
- W samobójczym zamachu, do którego doszło we wtorek rano przed centrum szkolenia irackiej policji w Tikricie na północy Iraku, zginęło co najmniej 50 osób, a 150 zostało rannych - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych.
- Około 100 osób protestowało we wtorek przed ośrodkiem dla imigrantów w Kallered pod Goeteborgiem przeciwko planowanemu na środę odesłaniu do Iraku uchodźców, którym odmówiono w Szwecji azylu.
- Proces Rwandyjczyka, oskarżonego o udział w ludobójstwie, rozpoczął się we wtorek przed sądem we Frankfurcie nad Menem. To pierwszy w Niemczech proces dotyczący zbrodni popełnionych w czasie wojny w Rwandzie w 1994 roku.
- W Rzymie, na ponad trzy miesiące przed beatyfikacją Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja, zaczyna brakować miejsc w najtańszych, dostępnych cenowo dla Polaków hotelach - wynika z informacji, zebranych we wtorek przez PAP.
- Według międzynarodowej instytucji nadzorującej transport morski, Międzynarodowego Biura Morskiego, piraci na całym świecie porwali w 2010 roku rekordową liczbę zakładników: 1181. Napastnicy z Somalii byli odpowiedzialni za uprowadzenie 1016 z nich. (PAP)
amp/ ana/