Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 19 lipca, 20.00
...
19.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Przesłuchanie przez komisję śledczą brytyjskiej Izby Gmin właściciela koncernu medialnego News Corp. Ruperta Murdocha i jego syna Jamesa wznowiono we wtorek po południu po krótkiej przerwie spowodowanej szarpaniną na sali. Po próbie ataku na Murdocha seniora z sali, na której odbywało się przesłuchanie ws. afery podsłuchowej, wyproszono dziennikarzy i publiczność.
- Szef koncernu mediów News Corp. 80-letni Rupert Murdoch przyznał we wtorek podczas przesłuchania w Izbie Gmin w sprawie afery podsłuchowej, że bywał częstym gościem w oficjalnej rezydencji premierów na Downing Street i spotykał się tam z Tonym Blairem, Gordonem Brownem i Davidem Cameronem. Występując przed parlamentarną komisją śledczą ds. kultury, mediów i sportu powiedział, że odwiedzając Gordona Browna został poproszony o korzystanie z tylnych drzwi i zastosował się do tego życzenia.
- Przed komisją śledczą brytyjskiej Izby Gmin rozpoczęło się we wtorek wczesnym wieczorem przesłuchanie Rebeki Brooks, byłej dyrektorki wykonawczej News International (NI), wydawniczej części globalnego koncernu mediów Ruperta Murdocha, News Corp.
- Przesłuchiwana we wtorek przed parlamentarną komisją śledczą była redaktor naczelna tabloidu "News of the World" Rebekah Brooks przyznała, że redakcja korzystała z usług prywatnych detektywów za jej kierownictwa.
- Siedmiu powstańców libijskich zginęło, a 45 zostało rannych we wtorek w walkach pod Bregą, portem naftowym, z którego wycofała się większość sił Muammara Kadafiego - podały źródła medyczne i powstańcze.
- Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział we wtorek, że chce pojechać z wizytą do Strefy Gazy i że dyplomacja turecka bada możliwości zorganizowania takiej wizyty. Strefa Gazy jest rządzona przez radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas.
- Izba Reprezentantów Kongresu USA głosuje we wtorek nad republikańskim projektem ustawy nakazującej głębokie redukcje wydatków rządowych jako warunku podniesienia ustawowego limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych.
- Kościół pragnie prawdy, pokuty i oczyszczenia w sprawie pedofilii - zapewnił we wtorek rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Tak odniósł się do opublikowanego niedawno nowego raportu w sprawie skandalu w Irlandii, tym razem w diecezji Cloyne. Według tego raportu, dotyczącego przypadków pedofilii w diecezji Cloyne, jej ordynariusz biskup John Magee, były sekretarz trzech papieży, ignorował wytyczne Kościoła w sprawie ochrony dzieci.
- W siedzibie Instytutu Literackiego Kultura pod Paryżem uroczyście odsłonięto we wtorek tablicę pamiątkową z okazji niedawnego wpisania Archiwum Instytutu Literackiego Kultura na Listę Pamięci Świata UNESCO.
- Komisja Europejska chce bezpiecznego zarządzania odpadami radioaktywnymi i budowy tzw. głębokich składowisk podziemnych. Kraje UE przyjęły we wtorek dyrektywę w tej sprawie, Zieloni krytykują przepisy, ponieważ nie eliminują one transportu odpadów poza UE.
- Izraelskie wojsko zaczęło wyposażać żołnierki w specjalnie dla nich zaprojektowane kamizelki kuloodporne. Są lżejsze i dostosowane do kobiecej anatomii.
- W 1973 roku ówczesny prezydent Chile Salvador Allende popełnił samobójstwo - poinformowała rodzina Allendego, powołując się na opinie ekspertów. Szczątki byłego prezydenta Chile zostały pod koniec maja ekshumowane w ramach śledztwa sądowego, którego celem jest ustalenie, czy w dniu zamachu stanu 11 września 1973 roku Allende popełnił samobójstwo, czy też został zamordowany.
- Ukraina przystąpiła do modernizacji swej sieci gazociągowej, co zwiększy jej wydajność i pozwoli Kijowowi stać się bardziej rzetelnym partnerem na rynku tranzytu gazu do państw Europy Zachodniej - oświadczył we wtorek premier Ukrainy Mykoła Azarow.
- Ambasadorowie krajów UE mają zgodzić się w środę na upoważnienie Komisji Europejskiej do negocjowania z Turkmenistanem i Azerbejdżanem umów na dostawy gazu dla gazociągu Nabucco - poinformowało we wtorek w Brukseli źródło unijne.
- Niemcy będą przejściowo potrzebować więcej gazu w związku z planowaną rezygnacją z energii atomowej - przyznała we wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel. Zastrzegła, że o tym, czy Niemcy kupią dodatkowy gaz z Rosji zdecyduje przede wszystkim cena.
- Specjalny szczyt strefy euro w najbliższy czwartek nie przyniesie ostatecznego i spektakularnego rozwiązania problemów Grecji i wspólnej europejskiej waluty - oceniła we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel.
- Szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii wystąpili do Komisji Europejskiej z solidarnym sprzeciwem wobec zwolnienia z aresztu w Wiedniu byłego oficera sowieckiego KGB, ściganego za udział w tłumieniu wystąpień niepodległościowych Litwinów w 1991 roku.
- Prokurator generalny Litwy Darius Valys zwrócił się do unijnej organizacji Eurojust z wnioskiem o wyjaśnienie przyczyn zwolnienia w Wiedniu b. oficera sowieckiego KGB, ściganego przez Wilno na podstawie europejskiego nakazu aresztowania.
- Sąd w Mińsku odrzucił we wtorek apelacje złożone przez dwóch byłych kandydatów w zeszłorocznych wyborach prezydenckich: Dźmitryja Wusa i Mikoła Statkiewicza, skazanych odpowiednio na sześć lat oraz 5,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.
- Ukraina chce jeszcze w tym roku zakończyć negocjacje z UE w sprawie umowy stowarzyszeniowej - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Kostiantyn Hryszczenko w opublikowanej we wtorek rozmowie z niemieckim dziennikiem "Financial Times Deutschland".
- Iran instaluje nowe wirówki do wzbogacania uranu, by nadać swemu programowi nuklearnemu szybsze tempo - poinformowało we wtorek irańskie MSZ, co może nasilić obawy Zachodu przed uzyskaniem przez Teheran broni jądrowej.
- Rząd Japonii wprowadził we wtorek całkowity zakaz wywozu wołowiny z prefektury Fukushima po tym, gdy wysłano stamtąd mięso z krów, karmionych radioaktywną paszą.
- Usuwanie zużytego paliwa z basenów chłodzących w uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I rozpocznie się najpóźniej w 2015 roku - poinformował we wtorek rząd Japonii.
- Do dwóch eksplozji doszło we wtorek nad ranem w Sofii przed siedzibami dwóch bułgarski partii opozycyjnych: Porządek, Prawo i Sprawiedliwość oraz Demokraci na rzecz Silnej Bułgarii - poinformowało radio publiczne.
- Uzbrojeni napastnicy zaatakowali w nocy z poniedziałku na wtorek rezydencję prezydenta Gwinei, Alphy Conde, zabijając jedną osobę. Conde nie odniósł obrażeń i jest bezpieczny - poinformowały źródła prezydenckie i świadkowie.
- Zurab Kurcikidze, fotoreporter europejskiej agencji EPA, przyznał się do szpiegostwa na rzecz Rosji, podobnie jak uczynili to wcześniej dwaj jego koledzy - poinformował we wtorek przedstawiciel gruzińskiego MSW.
- Benedykt XVI przyjął dymisję arcybiskupa Filadelfii, kardynała Justina Rigalego, ze względu na osiągnięty przez niego wiek emerytalny - podał we wtorek Watykan. Prasa amerykańska twierdzi, że powodem dymisji jest zarzut tuszowania przypadków pedofilii.
- Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew leczy się w jednym ze szpitali w Hamburgu - podaje we wtorek niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild". Nie wiadomo, co dolega 71-letniemu przywódcy.
- Właściciel imperium medialnego News Corp. Rupert Murdoch powiedział we wtorek w czasie przesłuchania w komisji śledczej Izby Gmin, że nie ma dowodów na zakładanie podsłuchów rodzinom zamachów 11 września 2001 roku.
- Przed komisją śledczą brytyjskiej Izby Gmin rozpoczęło się we wtorek przesłuchanie magnata medialnego Ruperta Murdocha i jego syna Jamesa w związku z aferą podsłuchową, w której główną rolę odegrał tabloid należący do imperium medialnego Murdocha.
- Pod koniec czerwca w Chinach było 485 mln internautów, co stanowi 36,2 proc. mieszkańców kraju - poinformowało we wtorek centrum informacji o internecie w Chinach (CNNIC), dodając, że choć liczba ta wciąż rośnie, to jednak coraz wolniej.
- Ostatni amerykański prom kosmiczny Atlantis odłączył się we wtorek od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jego załoga przygotowuje się do powrotu na Ziemię. Po dwóch dniach lotu wahadłowiec ma wylądować w czwartek na Przylądku Canaveral na Florydzie. (PAP)
amp/ asa/