Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 19 października, 20.00
...
19.10.2010 | aktual.: 19.10.2010 20:23
19.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Co najmniej sześć osób zginęło, a 17 zostało rannych we wtorek w następstwie ataku na parlament Czeczenii w Groznym. Wśród ofiar jest trzech zamachowców. Wcześniej z Groznego napływały sprzeczne dane na temat ataku, liczby napastników i zabitych.
- Ministrowie finansów krajów UE zgodzili się we wtorek na regulację funduszy spekulacyjnych typu hedge funds, pokonując zastrzeżenia Wielkiej Brytanii, pilnującej interesów londyńskiego City. To element unijnej ofensywy regulacyjnej w odpowiedzi na kryzys finansowy.
- W ramach przeglądu unijnego budżetu, KE zaproponowała we wtorek, by kolejna perspektywa finansowa trwała nie siedem lat - jak teraz - a 10. Budżet miałby być zasilany z nowych źródeł, np. z VAT lub innych podatków, ale ta propozycja budzi sprzeciw wielu stolic.
- Węgierski parlament dał zielone światło dla przedłużenia do 31 grudnia 2010 r. stanu wyjątkowego w trzech komitetach na zachodzie kraju po katastrofie w hucie aluminium z 4 października, w wyniku której zginęło dziewięć osób, a 150 zostało rannych.
- Przez najbliższe półtora tygodnia służby podatkowe Ukrainy nie będą kontrolowały środków masowego przekazu - decyzję w tej sprawie podjął we wtorek ukraiński parlament. Krok ten związany jest z zaplanowanymi na 31 października wyborami do władz lokalnych i ma zapobiec próbom wpływania służb podatkowych na przedwyborcze materiały w mediach.
- Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że zrezygnowała z rozpoczęcia procedury karnej wobec Francji za jej politykę wobec Romów, po otrzymaniu zapewnień, że Paryż dostosuje prawo krajowe do przepisów europejskich.
- W całej Francji manifestowało we wtorek do południa już około 480 tys. przeciwników rządowej reformy emerytalnej - podało francuskie MSW. Jest to już szósta od półtora miesiąca ogólnokrajowa uliczna mobilizacja Francuzów w tej sprawie.
- Trwający we wtorek w całej Francji kolejny dzień strajków przeciw reformie emerytalnej powoduje coraz większe problemy kierowców z tankowaniem paliwa. Protesty mocno zakłócają ruch lotniczy i kolejowy oraz zajęcia w szkołach.
- Szefowie frakcji chadeckiej i liberalnej w PE zaapelowali o reformę finansowania budżetu UE tak, by obok obecnych składek narodowych wprowadzić nowe źródła dochodu, jak tzw. europodatek, czyli np. opłatę od działalności finansowej, która zasiliłaby kasę UE.
- W branży informatycznej w Niemczech coraz dotkliwiej daje się odczuć brak wykwalifikowanych pracowników - wynika z raportu stowarzyszenia branżowego Bitkom. Liczba wolnych posad w tym sektorze wzrosła w tym roku o 40 proc. i wynosi obecnie 28 tysięcy. Wyniki raportu, który zawiera opinie 1500 firm informatycznych, ogłosił we wtorek August-Wilhelm Scheer, przewodniczący organizacji Bitkom reprezentującej branżę telekomunikacyjną i informatyczną.
- Prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy'emu i kanclerz Niemiec Angeli Merkel nie udało się na razie przekonać prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do udziału w planowanym przez NATO w Europie systemie obrony przeciwrakietowej - pisze agencja dpa.
- Przekazanie przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) stronie polskiej projektu raportu końcowego dotyczącego katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem nastąpi w środę - poinformował we wtorek w Moskwie przedstawiciel Polski przy MAK Edmund Klich.
- Co najmniej 41 osób poniosło śmierć, a 15 zaginęło na skutek powodzi w środkowym Wietnamie - poinformowały we wtorek lokalne władze, które zintensyfikowały akcję pomocy poszkodowanym przez kataklizm.
- Tajfun Megi przemieścił się we wtorek z rejonu północnych Filipin nad wody Morza Południowochińskiego, pozostawiając po poniedziałkowym uderzeniu 10 ofiar śmiertelnych. Według prognoz, dalej ma się kierować w stronę Chin i Wietnamu. (PAP)
amp/ ana/