Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 23 listopada, 17.00

...

23.11.2010 | aktual.: 23.11.2010 17:23

23.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Artyleria Korei Płn. ostrzelała we wtorek południowokoreańską wyspę Yeonpyeong na Morzu Żółtym w pobliżu spornej granicy pomiędzy obu krajami. Korea Płd. odpowiedziała ogniem i wysłała w okolice wyspy swoje myśliwce. W wyniku ostrzału zginęło co najmniej dwóch południowokoreańskich żołnierzy, a 12 zostało rannych; stan dwóch z nich jest poważny. W płomieniach stanęło kilkadziesiąt budynków.

- Prezydent Korei Płd. Li Miung Bak zapowiedział, że Seul przeprowadzi - jak to określił - "ogromny odwet", jeśli Korea Północna jeszcze raz zaatakuje. Prezydent zareagował na wtorkowy atak północnokoreańskiej artylerii na południowokoreańską wyspę Yeonpyeong.

- 10 osób powiązanych z islamistami, podejrzanych o przygotowywanie "jeszcze nieokreślonego" zamachu w Belgii, zostało zatrzymanych w tym kraju, a także w Niemczech i Holandii - poinformowała we wtorek belgijska prokuratura federalna. Według niej we wtorek rano aresztowano 10 osób narodowości belgijskiej, holenderskiej, marokańskiej lub czeczeńskiej.

- Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow odwiedził we wtorek Mińsk, nie spotykając się z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Ławrow wziął udział w spotkaniu kolegiów MSZ obu krajów.

- Gruzja jest gotowa do rozmów z Rosją i nie użyje siły by przywrócić kontrolę nad Osetią Płd. i Abchazją - zadeklarował we wtorek w PE prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Dodał, że jego kraj oczekuje przy tym wyraźnego wsparcia UE w obronie swej integralności.

- Ukraińscy przedsiębiorcy, niezadowoleni z zaostrzenia przepisów fiskalnych, spędzili noc z poniedziałku na wtorek na Majdanie (placu) Niepodległości w Kijowie i chcą tam pozostać aż do zawetowania przez prezydenta niekorzystnego dla nich kodeksu podatkowego.

- Program energetyki jądrowej Finlandii jest rozpisany na ponad 100 lat, aż do zabezpieczenia zużytego paliwa z reaktorów, nawet tych, które jeszcze nie powstały - poinformował w Warszawie w czasie II Międzynarodowego Forum Energetyki Jądrowej Jorma Karjala z fińskiej firmy Fortum.

- Dwa tygodnie po ostatecznym przyjęciu kontrowersyjnej reformy emerytalnej, we wtorek odbywają się w całej Francji kolejne manifestacje przeciw wprowadzonym zmianom. Związkowcy kontynuują protesty, gdyż uważają nową ustawę za niesprawiedliwą i nieskuteczną.

- Eksperci OBWE potwierdzili oficjalną wersję w sprawie śmierci białoruskiego dziennikarza Aleha Biabienina, oceniając, że popełnił on samobójstwo - głosi komunikat OBWE opublikowany we wtorek. Opozycja zapowiada, że będzie domagać się "prawdziwego śledztwa".

- Europoseł Michał Kamiński powiedział we wtorek, że mimo odejścia z PiS ma zamiar pozostać szefem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE. Jedenastka europosłów tej frakcji, którzy wciąż reprezentują PiS, chce zmiany na tym stanowisku.

- Lotnisko w Bergen, drugim największym mieście Norwegii, zostało we wtorek ewakuowane na kilka godzin z powodu alarmu bombowego. Znaleziono na nim torbę z podejrzanym przedmiotem, który ostatecznie okazał się nieszkodliwy - poinformowały norweskie władze.

- Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem premiera Donalda Tuska i kanclerz Niemiec Angeli Merkel mają się odbyć 6 grudnia w Berlinie - poinformował we wtorek dziennikarzy polski ambasador w Niemczech Marek Prawda.

- Dalajlama XIV zamierza ustąpić w przyszłym roku ze stanowiska szefa tybetańskiego rządu na uchodźstwie, aby zmniejszyć swoją rolę ceremonialną i ograniczyć ciężar obowiązków - powiedział we wtorek jego rzecznik Tenzin Taklha.

- Do 378 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wybuchu paniki, do którego doszło w poniedziałek wieczorem na moście w stolicy Kambodży Phnom Penh podczas obchodów święta wody. Rannych zostało 755 osób. Panika wybuchła w tłumie ludzi, którzy podczas ostatniego dnia święta kończącego porę deszczową próbowali przedostać się przez mały, oświetlony elektrycznymi lampionami most łączący Phnom Penh z wyspą, na której odbywały się uroczystości i zaplanowane były koncerty.

- Po siedmiu latach śledztwa przygotowano w Serbii akt oskarżenia wobec bardzo popularnej piosenkarki Svetlany "Cecy" Rażnatović, wdowy po osławionym gangsterze i przywódcy milicji Żeljko "Arkanie" Rażnatoviciu. Ceca jest podejrzana o malwersacje na wielką skalę. (PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)