Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 24 lipca, 20.00
...
24.07.2012 | aktual.: 24.07.2012 20:23
24.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Amerykańscy wyborcy ufają bardziej Mittowi Romneyowi, niż prezydentowi Barackowi Obamie, jeżeli chodzi o politykę gospodarczą - wynika z opublikowanego we wtorek najnowszego sondażu Instytutu Gallupa i dziennika "USA Today".
- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton powiedziała we wtorek na briefingu w Waszyngtonie, że prezydent Syrii Baszar el-Asad ma jeszcze czas na przygotowanie przekazania władzy.
- Rosja ostrzegła we wtorek Syrię przed użyciem broni chemicznej, przypominając, że władze w Damaszku muszą przestrzegać międzynarodowych zobowiązań. Od marca 2011 roku trwa w Syrii rewolta przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.
- Irlandzka policja aresztowała we wtorek byłego dyrektora wykonawczego Anglo Irish Bank Seana FitzPatricka. Zostaną mu postawione zarzuty w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w operacjach banku, co przyczyniło się do kryzysu finansowego w Irlandii.
- Minister transportu Sławomir Nowak uzyskał w Chinach zapewnienie, że zarówno chiński rząd, jak i Bank Of China traktują sprawę zatrzymanej wypłaty gwarancji Covecu poważnie - poinformował we wtorek w komunikacie resort. Chodzi o gwarancje bankowe w wysokości 10 proc. kontraktu, jakie wykonawca ma obowiązek przedstawić inwestorowi. Konsorcjum, którego liderem była chińska firma Covec, miało wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Strykowem a Konotopą o długości ok. 50 km. Wartość kontraktu opiewała na ok. 1,3 mld zł, a gwarancji - na 130 mln zł.
- Nadzwyczajny Zjazd zrzeszającego weteranów II Wojny Światowej Stowarzyszenia Polskich Kombatantów odwołał jego władze, protestując w ten sposób przeciw wyprzedaży majątku i stopniowej likwidacji tej zasłużonej organizacji. Jak informuje komunikat prasowy SPK Wielka Brytania z poniedziałkową datą rozesłany do mediów polonijnych we wtorek "celem zjazdu było powstrzymanie starych władz od likwidacji organizacji SPK Wielka Brytania oraz likwidacji poszczególnych klubów i kół terenowych".
- Polonijne media na Wschodzie są zagrożone z powodu braku środków - alarmują ich wydawcy. Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą dostała wykaz kilkunastu tytułów, którym grozi upadek. MSZ przyznaje: były opóźnienia, ale już przekazaliśmy pieniądze.
- Agencja Moody's Investors Service obniżyła prognozę ratingu kredytowego Niemiec, Holandii i Luksemburga ze "stabilnej" na "negatywną" z powodu narastającej niepewności wokół kryzysu zadłużeniowego w Europie.
- Niemiecki rząd ze spokojem zareagował we wtorek na obniżenie przez agencję Moody's Investors Service prognozy ratingu kredytowego Niemiec ze stabilnej na negatywną w związku z niepewną sytuacją w strefie euro.
- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso udaje się w czwartek do Aten, by przedyskutować sytuację gospodarczą Europy, a zwłaszcza Grecji - poinformował we wtorek na codziennym briefingu rzecznik KE.
- Rada UE, czyli rządy krajów UE, przyjęła we wtorek stanowisko ws. budżetu na 2013 r., znacznie redukując propozycję KE. Cztery nowe kraje w tym Polska przyjęły deklarację podkreślającą, że to minimum i punkt startu do jesiennych negocjacji z europarlamentem.
- Ponad stu rannych, wyrwane drzewa i chaos komunikacyjny to skutek silnego tajfunu Vicente, który przeszedł w nocy z poniedziałku na wtorek nad Hongkongiem. Cyklon sparaliżował transport w regionie.
- Korea Północna wzmacnia swą obecność militarną na granicy z Koreą Południową. Ostatnio 50 śmigłowców sił północnokoreańskich zostało rozmieszczonych niedaleko spornej granicy morskiej - poinformowały we wtorek media południowokoreańskie.
- Syryjscy rebelianci oskarżyli we wtorek reżim prezydenta Baszara el-Asada o przewożenie broni chemicznej w kierunku lotnisk na granicy. Dzień wcześniej Damaszek zagroził, że użyje tej broni tylko w przypadku "interwencji zewnętrznej".
- Lider opozycyjnego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz zapowiada, że weźmie udział w wyborach parlamentarnych na Białorusi 23 września. Tłumaczy to chęcią przekonania wyborców, że jest alternatywa wobec obecnych władz, oraz przedstawienia planu reform.
- Rosyjski statek transportowy Progress miał zostać we wtorek ponownie połączony z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), lecz przy próbie zbliżenia do stacji doszło do problemów technicznych i cumowanie odłożono - poinformowała NASA i władze rosyjskie.
- Pracownikowi agencji nieruchomości, który wynajął mieszkanie szwedzkim uczestnikom akcji zrzucenia nad Białorusią pluszowych misiów z apelami o wolność słowa, postawiono zarzut z artykułu o "nielegalne przekroczenie granicy". Grozi za to 3-7 lat więzienia.
- Szef wydziału propagandy w Pekinie Lu Wei nakazał mediom, aby przekazywały wyłącznie dobre informacje dotyczące powodzi, w wyniku której w miniony weekend w stolicy Chin zginęło 37 osób, i nie krytykowały działania władz.
- Ograniczenie reklamowania napojów alkoholowych w mediach wprowadzono w tym tygodniu w Rosji, gdzie spożycie alkoholu ponad dwukrotnie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zmiany w odpowiednich ustawach zatwierdził prezydent.
- Prezydent Korei Płd. Li Miung Bak przeprosił we wtorek za działalność korupcyjną, o którą jest podejrzany jego najstarszy brat i inni krewni. Jak zauważa agencja AFP, afera nadszarpnęła reputację szefa państwa.
- Syryjska opozycja gotowa jest zaakceptować, by "osobistość reżimowa" pokierowała krajem w okresie przejściowym po odejściu prezydenta Baszara el-Asada - powiedział we wtorek rzecznik Narodowej Rady Syryjskiej (NRS) Georges Sabra.
- Opozycyjna Partia Demokratyczno-Liberalna (PD-L) zaapelowała we wtorek do wyborców, by nie głosowali w niedzielnym referendum w sprawie odsunięcia od władzy prezydenta Rumunii Traiana Basescu. Głosowanie będzie ważne, gdy frekwencja przekroczy 50 procent.
- W 2011 r. służby celne zatrzymały na zewnętrznych granicach UE 115 mln podrabianych produktów o wartości blisko 1,3 mld euro. 73 proc. podróbek pochodzi z Chin - wynika z opublikowanego we wtorek corocznego raportu KE. W 2010 r. zatrzymano 103 mln podróbek.
- Egipski prezydent Mohammed Mursi powierzył misję utworzenia nowego rządu mało znanemu poza Egiptem ministrowi ds. zasobów wodnych i nawadniania Hiszamowi Mohammedowi Kandilowi, choć inwestorzy mieli nadzieję na postać znaną w kręgach ekonomistów.
- Podczas pogrzebu kubańskiego dysydenta, laureata nagrody im. Sacharowa Oswaldo Payi zatrzymani zostali we wtorek w Hawanie inni opozycjoniści, w tym znany ze swych protestów głodowych Guillermo Farinas - poinformowali korespondenci AFP.
- Dwaj macedońscy strażnicy leśni ponieśli śmierć a 12 osób zostało rannych w pożarze, który wybuchł w lesie w pobliżu miasta Strumica, około 200 kilometrów na wschód od Skopje - poinformowały we wtorek źródła medyczne.
(PAP)
zdz/ ana/ asa/