Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 28 czerwca, 20.00

...

28.06.2011 | aktual.: 28.06.2011 20:38

28.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Francuska minister gospodarki Christine Lagarde została we wtorek wybrana na nowego dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Zastąpi poprzedniego szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna i będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

- Grecka policja użyła we wtorek gazu łzawiącego, żeby rozpędzić niewielką grupę młodych ludzi, którzy rzucali kijami i butelkami podczas wielotysięcznej demonstracji przed parlamentem w Atenach, zorganizowanej w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu.

- Grecka policja poinformowała we wtorek, że w czasie starć demonstrantów z siłami porządkowymi w Atenach zatrzymano 18 osób, z których pięć potem aresztowano. Rannych zostało czterech policjantów, którzy zostali przetransportowani do wojskowego szpitala.

- Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero ogłosił we wtorek, że jego rząd przed końcem kadencji zaproponuje nowe środki antykryzysowe, w tym wprowadzenie ograniczeń budżetowych dla 17 regionów autonomicznych oraz ochronę właścicieli nieruchomości.

- W środę wieczorem KE ma przyjąć projekt nowego siedmioletniego budżetu UE. Potem rozpoczną się brutalne negocjacje między krajami, kto ile wpłaca, a kto ile dostaje z unijnej kasy. Trudno liczyć na duży wzrost w czasach kryzysu - uprzedzał komisarz Lewandowski.

- Afgański rząd oskarżył we wtorek prezesa banku centralnego Abdula Kadira Fitrata o ucieczkę do Stanów Zjednoczonych, odrzucając jego argumentację, że zrezygnował ze stanowiska, gdyż obawiał się o swoje życie w związku ze śledztwem wokół upadku Kabul Banku.

- Rosja zapowiedziała, że o godz. 0.00 czasu moskiewskiego (we wtorek o godz. 22.00 czasu polskiego) wstrzyma dostawy prądu dla Białorusi z powodu nieuregulowania przez stronę białoruską jej zadłużenia wobec rosyjskiego koncernu energetycznego InterRAO.

- Do 5 lipca sąd w Grodnie odroczył proces Andrzeja Poczobuta, korespondenta "Gazety Wyborczej" i działacza nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Na kolejnej rozprawie we wtorek wystąpili jedynie obrońcy oskarżonego.

- Irańska Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła we wtorek 14 rakiet o różnym zasięgu w ramach drugiego dnia ćwiczeń wojskowych mających pokazać siłę Republiki Islamskiej jej wrogom w Izraelu i Waszyngtonie - pisze Reuters.

- Niemcy są gotowe wesprzeć dostawami broni operację NATO w Libii, choć nie biorą w niej udziału i wstrzymały się od głosu w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, otwierającej drogę do interwencji lotnictwa w Libii - podały we wtorek niemieckie media.

- Do parlamentu Bułgarii wpłynął projekt ustawy o eutanazji. We wtorek sofijskie media przypominają, że rozpatrując podobny projekt w 2004 roku posłowie doszli do wniosku, że społeczeństwo bułgarskie nie jest gotowe na tak liberalny krok i odłożyli dyskusję.

- Rosja wznowiła we wtorek import warzyw z Holandii i Belgii, częściowo znosząc embargo nałożone na UE z powodu zakażeń szczepem pałeczki okrężnicy EHEC - poinformował szef rosyjskich służb sanitarnych Giennadij Oniszczenko, cytowany przez rosyjskie agencje.

- Szwedzkie władze sanitarne poinformowały we wtorek o stwierdzeniu pierwszego przypadku zarażenia szczepem pałeczki okrężnicy EHEC, do którego doszło w kraju. Fala zatruć spowodowała w Europie śmierć 48 osób; prawie wszystkie zmarły w Niemczech.

- Główna turecka siła opozycyjna - Partia Ludowo-Republikańska (CHP) zapowiedziała, że zbojkotuje zapowiedziane na wtorek po południu zaprzysiężenie nowego parlamentu w proteście przeciwko nieobecności wybranych kandydatów, którzy są więzieni bez wyroku.

- Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn ostrzegł we wtorek Grecję, że "jedynym sposobem uniknięcia bankructwa jest przyjęcie przez parlament zmodyfikowanego programu gospodarczego".

- Sejm Litwy ratyfikował we wtorek litewsko-białoruskie porozumienie o uproszczonym trybie przekraczania granicy litewsko-białoruskiej.

- Umowy gospodarcze o wartości 15 mld dolarów podpisano we wtorek w Berlinie podczas pierwszych niemiecko-chińskich konsultacji międzyrządowych - poinformował premier Chin Wen Jiabao. Oba kraje chcą zwiększyć wymianę handlową do 200 mld euro w ciągu pięciu lat.

- Organizacja Konferencji Islamskiej (OKI), zrzeszająca 57 państw muzułmańskich, poinformowała we wtorek o zmianie nazwy na Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI), aby podkreślić swoje międzynarodowe znaczenie.

- Najwyższy Sąd Administracyjny w Kairze ogłosił we wtorek rozwiązanie wszystkich 1750 rad gminnych w Egipcie, podzielając opinię aktywistów zaangażowanych w walkę z korupcją, że członków tych rad wyłaniano w zmanipulowanych wyborach lokalnych. (PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)