Trwa ładowanie...
d18dp3f
d18dp3f

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 28 sierpnia, 20.00

...
Share
d18dp3f

28.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prokuratura we francuskim mieście Nanterre wszczęła we wtorek śledztwo w sprawie okoliczności śmierci legendarnego przywódcy Palestyńczyków Jasera Arafata w 2004 roku - podała AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Śledztwo wszczęto w następstwie wniosku, który złożyła w lipcu wdowa po Arafacie - Suha.

- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zaczął rozpatrywać we wtorek skargę byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko na bezprawne - jej zdaniem - aresztowanie w sierpniu 2011 roku, oraz złe warunki, w których była przetrzymywana w areszcie śledczym.

d18dp3f

- Zbliżający się we wtorek do Zatoki Meksykańskiej sztorm tropikalny Isaac stał się formalnie huraganem pierwszej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - ogłosiło Narodowe Centrum do spraw Huraganów (NHC).

- Choć nowa konstytucja UE to długoterminowa wizja, mogłaby już dziś uspokoić rynki - uważa ekspert European Policy Centre (EPC) Janis Emmanouilidis. Podobnie jak polski minister SZ zauważa ryzyko porażki, ale zaznacza, że "nie ma odpowiedzi na kryzys bez ryzyka".

- Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby "zbiorowym niepowodzeniem Europy" - ocenił we wtorek premier Hiszpanii Mariano Rajoy na konferencji prasowej z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Podkreślił też, że jego rząd nie prosił o pomoc finansową.

- Ministerstwo zdrowia Kuby poinformowało we wtorek o wybuchu epidemii cholery na wyspie, gdzie w ciągu około 10 dni zachorowało 417 osób, z których trzy zmarły. Według ministerstwa sytuację już opanowano, ale nadal zachowywana jest czujność.

d18dp3f

- Turcja uruchomiła we wtorek pierwszy z czterech nowych obozów dla uchodźców z Syrii, które zapewnią dodatkowe 40 tys. miejsc. Łącznie w nowych i już istniejących obozach Turcja będzie mogła przyjąć do 120 tys. ludzi - podała we wtorek agencja rządowa AFAD.

- Said Acajew, jeden z przywódców duchowych Dagestanu, zginął we wtorek w zamachu bombowym w miejscowości Czyrkiej koło Bujnakska, na północy tej republiki na rosyjskim Północnym Kaukazie.

- Dochodzenie w sprawie dziennikarza i działacza polonijnego Andrzeja Poczobuta, któremu postawiono zarzut zniesławienia prezydenta Alaksandra Łukaszenki, zostało przedłużone - poinformowało we wtorek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

- Sąd apelacyjny w Brukseli potwierdził, że Michelle Martin, była żona i wspólniczka skazanego na dożywocie pedofila i mordercy Marca Dutroux, może przedterminowo wyjść z więzienia. Martin odbyła ponad połowę kary, wyjdzie na wolność po 16 latach za kratkami.

d18dp3f

- Austriacy będą głosować w styczniu przyszłego roku w referendum, w którym wypowiedzą się, czy chcą zniesienia obowiązkowej służby wojskowej i powołania armii zawodowej. Kwestia ta podzieliła rządzącą koalicję socjaldemokratów i chadeków.

- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skrytykował jeden z przepisów włoskiej ustawy o zapłodnieniu in vitro, który ogranicza dostęp do badań poprzedzających implantację embrionów. Według trybunału włoskie prawodawstwo w tej dziedzinie jest niespójne.

- Prezydent USA Barack Obama obiecał we wtorek wszelką niezbędną pomoc rządu federalnego dla regionów zagrożonych sztormem tropikalnym Isaac i zaapelował, by nie lekceważyć ostrzeżeń władz przed możliwymi skutkami żywiołu.

- Ponad 14 tys. osób dołączyło do grupy na Facebooku "Wesprzyj księcia Harry'ego, salutując nago". Dziesiątki Brytyjczyków odpowiedziało na apel i umieszcza w internecie swoje roznegliżowane zdjęcia, w reakcji na opublikowane ostatnio nagie fotografie Harry'ego.

d18dp3f

- KE zaleciła we wtorek ostrożność w interpretacji poniedziałkowej wypowiedzi prezydenta Francji Francois Hollande'a o ewentualnej interwencji zbrojnej w Syrii. Prezydent zaznaczył, że nie będzie żadnej interwencji bez rezolucji ONZ - powiedział rzecznik KE.

- Po serii tajnych spotkań w Berlinie syryjscy opozycjoniści porozumieli się w sprawie planu na okres po upadku reżimu prezydenta Baszara el-Asada - informuje agencja dpa. Nie określono, kiedy i w jakich okolicznościach Asad mógłby stracić władzę.

- Podwoiła się liczba Syryjczyków w obozie dla uchodźców w północnej Jordanii, dokąd w ostatnim tygodniu przybyło ponad 10 tysięcy ludzi, niemal tyle samo czeka przy granicy z Turcją na przystosowanie obiektów dla nowych uciekinierów - podały we wtorek agencje.

- Premier Norwegii Jens Stoltenberg przeprosił we wtorek w parlamencie za błędy i niedociągnięcia w reakcji policji na zamachy dokonane rok temu przez Andersa Behringa Breivika w Oslo i na wyspie Utoya. Zapowiedział utworzenie nowego centrum kryzysowego.

d18dp3f

- W przyszłym roku Rosja ma przekazać Japonii dokumenty dotyczące japońskich jeńców wojennych zmarłych w sowieckich obozach pracy po 1945 roku - dowiedziała się we wtorek AFP ze źródeł oficjalnych w Tokio. Według japońskiego Ministerstwa Zdrowia, które zajmuje się sprawą, dokumenty te powinny pozwolić na ustalenie okoliczności czy miejsca śmierci ok. 53 tys. obywateli Japonii.

- Białoruski więzień polityczny, lider opozycyjnej organizacji Młody Front Źmicier Daszkiewicz, został we wtorek skazany na dodatkowy rok pobytu w kolonii karnej, co oznacza, że może wyjść na wolność najwcześniej w sierpniu przyszłego roku. Daszkiewicz został skazany na dwa lata kolonii karnej w marcu 2011 roku z zaliczeniem okresu aresztu od grudnia poprzedniego roku. Sąd uznał, że dzień przed wyborami prezydenckimi z 19 grudnia 2010 roku wraz z innym działaczem Młodego Frontu pobił on dwóch przygodnie napotkanych mężczyzn. Oskarżeni twierdzili, że to oni padli ofiarą napaści, a całe zajście było zainscenizowane.

- Ponad 96 kg substancji wybuchowych znaleziono w kryjówce przy białorusko-polskiej granicy - poinformowała we wtorek służba prasowa białoruskiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) obwodu grodzieńskiego.

- Na osiem lat łagru Sąd Rejonowy w Smoleńsku skazał we wtorek aktywistkę niezarejestrowanej, opozycyjnej partii Inna Rosja Taisę Osipową oskarżoną o produkcję i sprzedaż narkotyków. Osipowa nie przyznała się do winy. Twierdziła, że narkotyki jej podrzucono. Prokurator żądał dla niej czterech lat pozbawienia wolności.

d18dp3f

- Załamały się negocjacje taryfowe personelu kabinowego Lufthansy, reprezentowanego przez związek zawodowy UFO - poinformował we wtorek rzecznik tych linii lotniczych. Przybliża to perspektywę strajku.

- Rząd Kolumbii zawarł w poniedziałek w Hawanie porozumienie z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) o rozpoczęciu procesu pokojowego - poinformowała telewizja Telesur.

- 404 przypadki pedofilii wśród księży zgłoszono w 2011 roku do rozpatrującej takie sprawy Kongregacji Nauki Wiary - podał Watykan.

- Burza tropikalna Isaac, której towarzyszą porywy wiatru sięgające 110 km/h, we wtorek rano kierowała się przez Zatokę Meksykańską w kierunku Luizjany, w której prezydent Barack Obama ogłosił stan wyjątkowy.

- Pożar w rafinerii Amuay w Wenezueli, który trwał ponad trzy dni i spowodował śmierć 48 osób, został ugaszony - poinformowała we wtorek wenezuelska telewizja państwowa. (PAP)

amp/ ana/ asa/

d18dp3f

Podziel się opinią

Share
d18dp3f
d18dp3f