Trwa ładowanie...
d4dpfiw
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 28 września, 20.00

...

Share
d4dpfiw

28.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zdymisjonował burmistrza Moskwy Jurija Łużkowa - poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jako powód podała utratę zaufania do niego.

- Szef Al-Kaidy w Pakistanie i Afganistanie, Egipcjanin o pseudonimie Szejk Fateh, zginął w sobotę w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na północnym zachodzie Pakistanu - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na pakistańskie służby bezpieczeństwa.

d4dpfiw

- Izraelska marynarka wojenna przejęła we wtorek bez incydentów statek z pacyfistami żydowskimi z Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA, którzy wioząc niewielką pomoc dla Strefy Gazy, chcieli dokonać symbolicznego przełamania izraelskiej blokady Strefy.

- 500-600 osób mogło we wtorek zginąć w wyniku osunięcia się ziemi w południowo-zachodnim Meksyku - powiedział gubernator stanu Oaxaca, Ulises Ruiz. Według internetowego wydania gazety "Excelsior", ofiar może być nawet tysiąc.

- Nadzwyczajny zjazd komunistycznej Partii Pracy Korei rozpoczął się we wtorek w Phenianie, ponownie zatwierdzając na stanowisku sekretarza generalnego, Kim Dzong Ila - poinformowała we wtorek północnokoreańska telewizja państwowa.

- Niemiecki rząd przyjął we wtorek sporną koncepcję polityki energetycznej, która zakłada wydłużenie okresu eksploatacji 17 czynnych elektrowni atomowej o średnio 12 lat - podała agencja dpa, powołując się na źródła zbliżone do rządu.

d4dpfiw

- Rejsy z Brukseli i do tego miasta zostały zawieszone we wtorek z powodu strajku kontrolerów lotów, który uniemożliwia loty w przestrzeni powietrznej Belgii - podały belgijskie służby bezpieczeństwa transportu powietrznego Belgocontrol.

- Ok. 5 tysięcy osób demonstrowało we wtorek w centrum Bukaresztu, po raz trzeci w ciągu tygodnia, przeciw drastycznym oszczędnościom budżetowym, wprowadzanym przez rząd pod naciskiem MFW.

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy skrytykował decyzję władz Białorusi o podniesieniu o jedną trzecią płac w sektorze publicznym oraz podwyżce płacy minimalnej - podała we wtorek agencja Reutera. Według MFW nie ma podstaw ekonomicznych do tak znacznych podwyżek.

- Pełniący obowiązki prezydenta Mołdawii Mihaił Ghimpu rozwiązał we wtorek parlament i ogłosił, że przedterminowe wybory odbędą się 28 listopada. Będzie to już trzecia od kwietnia 2009 roku elekcja najwyższego organu przedstawicielskiego w Mołdawii.

d4dpfiw

- Jedna czwarta Niemców byłaby gotowa głosować na partię Thilo Sarrazina, który z powodu kontrowersyjnych wypowiedzi na temat imigrantów ustąpił z zarządu Niemieckiego Banku Federalnego (Bundesbanku) - głoszą opublikowane we wtorek wyniki sondażu.

- Wezbrane po deszczach rzeki spowodowały w nocy z poniedziałku na wtorek powodzie na północy Czech. Władze ewakuowały kilkudziesięciu ludzi. Wieś Viszniova pod Frydlantem jest odcięta od świata. (PAP)

jtt/ gor/

d4dpfiw

Podziel się opinią

Share
d4dpfiw
d4dpfiw