Trwa ładowanie...
d1ltpb7

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 29 grudnia, 20.00

...

Share
d1ltpb7

29.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent USA Barack Obama oświadczył w poniedziałek, że Waszyngton wykorzysta wszelkie dostępne środki, aby udaremnić plany tych, którzy zagrażają bezpieczeństwu Amerykanów. Była to jego pierwsza publiczna reakcja na piątkową próbę zamachu na samolot amerykańskich linii Northwest.

- Chińskie władze straciły we wtorek rano w Urumczi Brytyjczyka, skazanego na karę śmierci za handel narkotykami - powiadomiła ambasada Wielkiej Brytanii w Pekinie. Była to pierwsza od pół wieku egzekucja obywatela kraju europejskiego w Chinach.

d1ltpb7

- Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało we wtorek, że wezwało panią ambasador Chin w Londynie Fu Ying w związku z egzekucją tego dnia rano w Urumczi (Region Autonomiczny Xinjiang w północno-zachodnich Chinach) Brytyjczyka, skazanego w 2008 roku na karę śmierci za handel narkotykami.

- Unia Europejska potępiła we wtorek wykonanie w Chinach egzekucji na Akmalu Shaikhu, Brytyjczyku skazanym w 2008 roku na karę śmierci za przemyt narkotyków.

- Korea Północna poinformowała we wtorek o zatrzymaniu obywatela USA, który nielegalnie przedostał się na jej terytorium. Według źródeł amerykańskich chodzi prawdopodobnie o 28-letniego chrześcijańskiego misjonarza z Arizony, Roberta Parka.

- Rosja musi rozwijać swoją strategiczną broń ofensywną, żeby stawić czoło amerykańskiej tarczy antyrakietowej - oświadczył we wtorek we Władywostoku rosyjski premier Władimir Putin.

d1ltpb7

- Somalijscy piraci porwali płynący z Hiszpanii do Tajlandii chemikaliowiec bandery brytyjskiej - poinformowało we wtorek Stowarzyszenie Marynarzy Afryki Wschodniej z siedzibą w Kenii. Według tego źródła, wśród 26-osobowej załogi uprowadzonego statku "St. James Park" są Polacy.

- Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2003 roku, irańska prawniczka i obrończyni praw człowieka Szirin Ebadi poinformowała, że aresztowano jej siostrę Nuszine Ebadi - podała we wtorek strona internetowa związana z kręgami irańskiej opozycji.

- W związku z obfitymi opadami śniegu, które przeszły nad Ukrainą w ciągu ostatniej doby, ukraińskie ministerstwo transportu poprosiło we wtorek kierowców o pozostawienie samochodów w garażach i zamknęło ruch na największym lotnisku kraju w podkijowskim Boryspolu.

- Premier Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że pierwszy samochód terenowy UAZ Patriot wyprodukowany w nowo otwartych zakładach we Władywostoku (na rosyjskim Dalekim Wschodzie) zostanie sprzedany jego przyjacielowi, szefowi włoskiego rządu Silvio Berlusconiemu z 10-procentową zniżką.

d1ltpb7

- Internet zaczyna być znów dostępny, choć w bardzo ograniczonym stopniu, w Xinjiangu (Sinkiang) w zachodnich Chinach. Przerwa trwała prawie sześć miesięcy - po zamieszkach na tle etnicznym w Regionie Autonomicznym Sinkiang-Ujgur władze odcięły tam dostęp do sieci i do telefonii.

- Somalijscy piraci porwali w poniedziałek masowiec bandery panamskiej, który jest drugim statkiem, uprowadzonym przez nich w ciągu jednego dnia - poinformowało we wtorek Stowarzyszenie Marynarzy Afryki Wschodniej z siedzibą w Kenii.

- Ponad 60 górników zabarykadowało się w nocy z poniedziałku na wtorek w największej w Czarnogórze kopalni boksytu Zupa niedaleko Nikszicia na północnym zachodzie kraju - poinformował agencję AFP przedstawiciel związków zawodowych. Górnicy domagają się wypłacenia zaległych wynagrodzeń.

- Ukraina i Rosja osiągnęły porozumienie w sprawie tranzytu ropy naftowej płynącej z Rosji przez ukraińskie rurociągi do Słowacji, Czech i Węgier - poinformował we wtorek rzecznik państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Wałentyn Zemlianski.

d1ltpb7

- Irańska Gwardia Rewolucyjna oskarżyła we wtorek "zagraniczne media i wrogów rewolucji" o połączenie sił i prowadzenie wojny psychologicznej z zamiarem "obalenia irańskiego establishmentu".

- Armia libańska poinformowała we wtorek o ostrzelaniu czterech samolotów izraelskich, które przeleciały na małej wysokości nad południowym Libanem.

- Serbski minister odpowiedzialny za poszukiwanie zbrodniarzy wojennych ustąpił z funkcji koordynatora zespołu, któremu nie udało się aresztować Ratko Mladicia oskarżanego m.in. o masakrę 7 tys. bośniackich Muzułmanów w Srebrenicy w roku 1995 roku.

- Bezpośrednie loty czarterowe między Rosją a Gruzją zostaną wznowione dopiero 6 stycznia 2010 roku, bo gruzińska prywatna firma lotnicza Georgian Airways "technicznie nie jest w stanie zdążyć z organizacją lotów w dniach 29 i 30 grudnia" - podała we wtorek agencja ITAR-TASS powołując się na rzeczniczkę gruzińskich linii Nino Giorgobiani.

d1ltpb7

- W 2010 roku Ukrainie nie grozi powtórka kryzysu gazowego z Rosją - oświadczyła we wtorek ukraińska premier Julia Tymoszenko, będąca jednocześnie kandydatką na prezydenta w zaplanowanych na 17 stycznia wyborach.

- Pandemia grypy A/H1N1 może nie zostać opanowana przed 2011 rokiem i wskazane jest zachowanie czujności, ponieważ wirus może mutować - poinformowała we wtorek dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan.(PAP)

zdz/ pam/

d1ltpb7

Podziel się opinią

Share
d1ltpb7
d1ltpb7