Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 3 listopada, 17.00
...
03.11.2009 | aktual.: 03.11.2009 17:30
03.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Reformujący Unię Europejską Traktat z Lizbony może wejść w życie już w grudniu lub styczniu, jak tylko ratyfikują go Czechy - oświadczył we wtorek w Waszyngtonie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
- Czeski prezydent Vaclav Klaus powiedział we wtorek, że podpisał unijny Traktat z Lizbony. Wcześniej czeski Trybunał Konstytucyjny uznał zgodność dokumentu z ustawą zasadniczą.
- Według informacji izraelskiego wywiadu radykalny Hamas, kontrolujący Strefę Gazy, z powodzeniem przetestował ostatnio pocisk rakietowy o zasięgu ok. 60 kilometrów, a więc mogący uderzyć w Tel Awiw.
- "Nieprzyjaznym aktem" ze strony Rosji nazwał, przebywający z wizytą w USA minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, niedawne manewry wojsk rosyjskich na Białorusi, komentowane jako demonstracja siły wobec Polski.
- Przebywajcy w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że proponowana przez niego pomoc Unii Europejskiej dla Pakistanu leży także w interesie Polski, gdyż przyczyniłaby się do poprawy sytuacji w Afganistanie, gdzie przebywają polskie wojska.
- Talibowie odrzucili we wtorek propozycję prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, który namawiał ich do powrotu do kraju, wyszydzili jego wypowiedź, mówiąc, że "jest pozbawiona sensu".
- Premier Fidżi, komandor Frank Bainimarama, nakazał we wtorek Australii i Nowej Zelandii odwołać w ciągu 24 godzin swoich ambasadorów, którym zarzucił ingerowanie w wewnętrzne sprawy jego kraju.
- Czeski Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek Traktat z Lizbony za zgodny w całości z czeską konstytucją. Oznacza to, że prezydent Vaclav Klaus może podpisać ten dokument.
- Do dziewięciu wzrosła w Turcji liczba ofiar śmiertelnych grypy A/H1N1 - informują we wtorek tamtejsze media, powołując się na służbę zdrowia.
- Irańska policja poinformowała we wtorek, że na wszelkie, jak to określiła, "nielegalne" zgromadzenia w środę, 4 listopada, będzie reagować zdecydowanie, a za legalne będą uznane jedynie protesty antyamerykańskie - podała oficjalna agencja IRNA.
- Ambasador Islandii przy Unii Europejskiej Stefan Haukur Johannesson będzie prowadził negocjacje w sprawie przystąpienia tego kraju do UE - poinformowało we wtorek islandzkie MSZ. Przed objęciem stanowiska w Brukseli w 2005 roku Johannesson był przedstawicielem Islandii w Światowej Organizacji Handlu.
- Korea Północna zakończyła przetwarzanie 8 tys. zużytych prętów z paliwem nuklearnym z geaktora w Jongbion - poinformowała we wtorek oficjalna agencja północnokoreańska KCNA. Zdaniem ekspertów, może jej to zapewnić wystarczającą ilość plutonu do wyprodukowania jednej lub dwóch bomb atomowych.
- W wyniku zachorowań na grypę i wywołanych przez nią powikłań na Ukrainie zmarło od ubiegłego piątku 71 osób - oświadczyła premier Julia Tymoszenko, informując we wtorek parlament na temat zdrowotnej sytuacji w kraju.
- Unia Europejska jest już bardzo blisko wejścia w życie Traktatu z Lizbony i nominacji przewodniczącego Rady Europejskiej - ogłosili premier sprawującej przewodnictwo UE Szwecji oraz przewodniczący Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego po decyzji czeskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał Traktat z Lizbony za zgodny z konstytucją.
- Najwyższy autorytet duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei oznajmił we wtorek, że Iran odrzuca wszelkie negocjacje, których rezultat został z góry narzucony przez USA - podała we wtorek oficjalna irańska agencja IRNA.
- Według informacji izraelskiego wywiadu radykalny Hamas, kontrolujący Strefę Gazy, z powodzeniem przetestował ostatnio pocisk rakietowy o zasięgu ok. 60 kilometrów, a więc mogący uderzyć w Tel Awiw.
- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł we wtorek, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów".
- Irak sfinalizował we wtorek umowę z brytyjskim BP i chińskim CNPC w sprawie eksploatacji pola naftowego Rumaila na iracko-kuwejckim pograniczu, którego zasoby ocenia się na 17,8 mld baryłek.
- Już 14 osób zmarło w Rosji na grypę A/H1N1 - poinformowała we wtorek rosyjska wiceminister zdrowia i rozwoju społecznego Weronika Skworcowa. Nową grypę stwierdzono u 3122 osób.
- Rzecznik białoruskiej straży granicznej Alaksandr Ciszczanka zaprzeczył pogłoskom, jakoby śmigłowiec polskiej Straży Granicznej, który rozbił się w sobotę, został zestrzelony. Informację podał we wtorek portal "Biełorusskije Nowosti".
- Komisja Europejska poinformowała we wtorek o otrzymaniu od Ukrainy w sobotę prośby o pomoc w związku z epidemią grypy i zapewniła, że jest gotowa wysłać na miejsce unijnych ekspertów medycznych, a także koordynować pomoc poszczególnych państw UE, którą już zaoferowały Austria, Słowacja, Polska, Rumunia i Węgry.
- W październikowych wyborach do Moskiewskiej Dumy Miejskiej na kierowaną przez premiera Władimira Putina partię Jedna Rosja głosowało o 20 proc. mniej wyborców, niż podano oficjalnie - ogłosił we wtorek niezależny od Kremla ośrodek badania opinii publicznej Centrum Jurija Lewady.
- Słowacja zamknęła we wtorek rano dwa z pięciu przejść granicznych dla pieszych na granicy z Ukrainą, gdzie rośnie liczba chorych na grypę.
- Około 10 osób zmarło w stolicy Białorusi - Mińsku na zapalenie płuc, będące komplikacją grypy A/H1N1 - podał portal Biełorusskije Nowosti, powołując się na źródło z kręgów medycznych, które określa jako wiarygodne.
- W związku z epidemią grypy na Ukrainie działa od wtorku misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma ona ustalić, dlaczego choroba rozprzestrzenia się tak szybko i dotyka tak wielu ludzi - poinformował pierwszy zastępca ministra zdrowia Wasyl Łazoryszynec. (PAP)
zdz/ jtt/