Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 7 grudnia, 20.00
...
07.12.2010 | aktual.: 07.12.2010 20:23
07.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rosja zażąda, by NATO odstąpiło od swego tajnego porozumienia w sprawie obrony Litwy, Łotwy i Estonii przed atakiem militarnym - oświadczył we wtorek rosyjski ambasador przy Sojuszu Dmitrij Rogozin. Strona rosyjska traktuje ten plan jako wymierzony przeciwko niej.
- Unia Europejska poparła we wtorek Rosję w jej staraniach o wejście do Światowej Organizacji Handlu (WTO), co ułatwi jej akcesję w 2011 roku - poinformował we wtorek rzecznik UE John Clancy przed szczytem UE-Rosja w Brukseli. Stosowne porozumienie podpisali w Brukseli unijny komisarz do spraw handlu Karel De Gucht i minister rozwoju gospodarczego Rosji Elwira Nabiullina.
- Wyrażane w poufnych rozmowach niezmiernie krytyczne opinie francuskich dyplomatów o polityce Rosji ostro kontrastują z oficjalnymi deklaracjami Paryża - wynika z amerykańskich depesz dyplomatycznych opublikowanych przez "Le Monde" za portalem Wikileaks.
- Rumuński parlament przyjął we wtorek reformę emerytalną zakładająca podniesienie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 63 dla kobiet do 2015 roku. Dzięki temu będąca w kryzysie Rumunia otrzyma od MFW kolejną transzę pożyczki.
- Rządząca na Słowacji centroprawica doprowadziła we wtorek w parlamencie do fiaska ponownego tajnego głosowania w sprawie wyboru nowego prokuratora generalnego, co zażegnało najpoważniejszy kryzys obecnego rządu od momentu jego powołania na początku lipca.
- Sejm Litwy obniżył we wtorek o 27,5 proc. akcyzę na alkohol, co ma pomóc w walce z przemytem napojów alkoholowych z Białorusi i Rosji. Za obniżką akcyzy głosowało 65 deputowanych, przeciwko - było 48, a ośmiu wstrzymało się od głosu.
- Delegacje Iranu i sześciu światowych mocarstw zakończyły we wtorek w Genewie rozmowy poświęcone irańskiemu programowi nuklearnemu. Były to pierwsze rozmowy od 14 miesięcy. Irańska telewizja podała, że strony spotkają się ponownie w Stambule pod koniec stycznia.
- Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka weźmie udział w piątkowej uroczystości wręczenia Nagród Nobla oraz słynnym bankiecie w sztokholmskim ratuszu. To wyróżnienie, gdyż nie ma tradycji zapraszania szefów banków centralnych.
- Fińskie linie lotnicze zmuszone były we wtorek anulować 180 lotów z powodu trwającego drugi tydzień strajku personelu pokładowego. Strajkujących wspierają transportowcy, którzy postanowili wstrzymać dostawy paliwa dla narodowego przewoźnika.
- Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył we wtorek podczas niezapowiedzianej wizyty w Afganistanie, że wojska brytyjskie mogłyby zacząć się wycofywać z tego kraju już w 2011 r.
- Waszyngton i kraje zachodnie po raz pierwszy od czasu zimnej wojny miały poufne plany wojskowe dotyczące obrony wrażliwych regionów Europy Wschodniej przeciwko zagrożeniu ze strony Rosji - pisze we wtorek "Guardian" powołując się na przecieki z Wikileaks.
- Założyciel portalu Wikileaks Julian Assange został we wtorek zatrzymany w Wielkiej Brytanii na podstawie europejskiego listu gończego wydanego przez Szwecję w związku z podejrzeniami o gwałt - poinformowała policja londyńska.
- Pomimo zatrzymania we wtorek przez policję w Wielkiej Brytanii założyciela Wikileaks Juliana Assange'a jego witryna będzie dalej publikować tajne dokumenty - zapowiedział rzecznik portalu. Uznał zatrzymanie Assange'a za atak na wolność mediów.
- Sąd brytyjski odrzucił we wtorek prośbę założyciela Wikileaks Juliana Assange'a o zwolnienie za kaucją. Pozostanie on w areszcie do następnego przesłuchania, które odbędzie się 14 grudnia.
- Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej formalnie zatwierdzili we wtorek trzyletni plan pomocy Irlandii w kwocie 85 mld euro na zwalczanie kryzysu budżetowego. Do planu dołączono rekomendacje z warunkami, które Dublin ma spełnić w zamian za pomoc finansową.
- W Gruzji aresztowano sześć osób, podejrzewanych o zorganizowanie serii eksplozji koło amerykańskiej ambasady i przed innymi budynkami w Tbilisi - podało we wtorek gruzińskie MSW. Podejrzewa się, że aresztowani to rosyjscy agenci. Dwaj inni są poszukiwani.
- Szef władz prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu przeżył we wtorek zamach bombowy przeprowadzony na jego konwój. W eksplozji zginęła jedna osoba - poinformowała policja.
- 55 procent Rosjan żałuje upadku ZSRR w 1991 roku, lecz tylko 15 proc. chciałoby przywrócenia poprzedniego systemu - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu przeprowadzonego przez niezależne centrum analityczne Jurija Lewady.
- W PE odbyło się we wtorek zorganizowane przez PiS publiczne wysłuchanie poświęcone śledztwu w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem.
- 3,5 miliona Włochów mieszka i pracuje na terenach o wysokim ryzyku powodzi i osunięć ziemi, a w jednej piątej gmin sytuację tę pogorszono budując tam szpitale i szkoły - ogłosiły we wtorek w raporcie włoska Liga Ochrony Środowiska i Obrona Cywilna.
- Padający od rana mokry śnieg oraz śnieg z deszczem spowodowały we wtorek poważne utrudnienia na drogach Czech. Doszło do kilku wypadków. Nieprzejezdne są niektóre linie kolejowe. O opóźnieniach informowały czeskie linie lotnicze CSA.
- Śnieg i mróz spowodowały chaos na drogach na północy Wielkiej Brytanii. Setki kierowców w Szkocji utknęły w nocy z poniedziałku na wtorek w zaspach. Władze radzą, by nie jeździć samochodami, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.
- W Nantes na zachodzie Francji odnaleziono zapomniany dokument z odręcznym pismem Leonarda da Vinci - podaje we wtorek francuska prasa. Rękopis, pokryty tzw. pismem odwróconym (lustrzanym), zawiera notatki o locie ptaków.
- Pięć irańskich samolotów wojskowych próbowało we wtorek przez cały dzień walczyć z toksyczną chmurą wiszącą nad 14-milionowym Teheranem, ale mimo wylania 80 tys. litrów wody, nie zdołano wywołać deszczu - pisze hiszpańska agencja EFE.
- Ognisko zakaźne epidemii cholery na Haiti znajdowało się w obozie nepalskich żołnierzy ONZ - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
- Niedostarczenie przebywającemu w więzieniu buddyście bezmięsnych posiłków stanowi naruszenie wolności religijnej, gwarantowanej przez Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - uznał we wtorek Trybunał w Strasburgu, który zajął się skargą Polaka.
- 64-letnia Szwajcarka urodziła pierwsze dziecko - informuje we wtorek szwajcarska agencja SDA. Kobieta mieszka w kantonie Argowia na północy kraju. Jej mąż ma 60 lat. Według SDA jest to zapewne najstarsza Szwajcarka, która została matką. (PAP)
amp/ asa/