Wydatki na psa. Skarbówka tłumaczy, czy można odliczyć koszty

Skarbówka zgadza się na odliczenie VAT od wydatków na wyżywienie i leczenie czworonoga, mieszkającego z informatykiem, który pracuje z domu, ale tylko częściowe. Trzeba podzielić wydatki na część firmową i prywatną - zaznacza Prawo.pl.

Wydatki na psa. Skarbówka tłumaczy, czy można odliczyć koszty
Wydatki na psa. Skarbówka tłumaczy, czy można odliczyć koszty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Dogs

Katalog kosztów uzyskania przychodu nie jest zamknięty, przedsiębiorcy mogą rozliczać w swojej firmie rozmaite wydatki. Najważniejsze, żeby potrafili wykazać, że ich poniesienie miało związek z osiąganym przez przedsiębiorcę zyskami. Teoretycznie nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby w koszty wpisać na przykład wydatki na psa: na jego wyżywienie, szczepienia czy tresurę, który ma chronić biuro przed ewentualnym włamaniem. W praktyce nie jest to jednak takie proste.

Przekonał się o tym pewien informatyk prowadzący działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, o którym pisze serwis Prawo.pl

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oto branże, które będą odporne na spadek płac w najbliższych miesiącach

Pies stróżujący w domu? Skarbówka zabiera głos

Serwis przytacza historię programisty, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na wydzielonej powierzchni domu. Wnioskodawca zamierza kupić psa, który według jego deklaracji miałby być psem pilnującym "biura". Mężczyzna chciał uzyskać potwierdzenie w Krajowej Informacji Skarbowej, że może odliczyć wydatki związane z zakupem, szkoleniem i utrzymaniem psa. Uzasadniał, że przyczynią się one do zabezpieczenia źródła przychodów. Zwierzę będzie pilnować sprzętu oraz dokumentacji w czasie jego nieobecności.

Dodatkowo ma działać odstresowująco na właściciela, a także budzić sympatię u odwiedzających go kontrahentów, co przyczyni się do dobrego prosperowania jego firmy.

Głos w sprawie zabrał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który zgodził się wyłącznie na częściowe odliczenie kosztów. Stwierdził, że trudno wskazać obiektywny wpływ posiadania psa na uzyskanie przychodu w branży IT. Jednak "jeśli pies będzie pełnił funkcje stróżujące, to wydatki mogą przyczynić się do zabezpieczenia źródła przychodów w działalności, lecz wnioskodawca musi je podzielić". Okazuje się bowiem, że wydatki na psa stróżującego podlegają odliczeniu na podobnych zasadach, jak np. wydatki na zakup usług agencji ochrony.

Portal zwraca uwagę na problem, wynikający z tej decyzji, gdyż ciężko określić, jaka część wydatków (na np. karmę) ma związek z ochroną firmowych dokumentów, a jaka - mienia prywatnego. "Problem z ustaleniem takiej proporcji będzie miał nie tylko sam przedsiębiorca, ale też organy podatkowe w trakcie ewentualnej kontroli" - mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce w rozmowie z Prawo.pl.

Co można wrzucić w koszty działalności jako JDG?

Prowadzenie biznesu zawsze kosztuje. Jeśli istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ponoszonymi wydatkami a uzyskaniem przychodów czy zachowaniem ich źródła, można mówić o kosztach podatkowych. Wskazuje na to ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł 22 tej ustawy reguluje kwestie kosztów podatkowych, w ramach których rozlicza się też koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Nie ma jednego katalogu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które zaliczane są do kosztów podatkowych. Jednak wiadomo, że koszt taki powinien być związany z działalnością gospodarczą i przychodami osiąganymi przez przedsiębiorcę. Przyjmuje się, że do kosztów jednoosobowej działalności gospodarczej można zaliczyć wydatki:

  • poniesione rzeczywiście przez podatnika,
  • definitywne, tj. bezzwrotne,
  • pozostające w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania czy zabezpieczenia ich źródła,
  • niewymienione w art. 23 ustawy o PIT,
  • właściwie udokumentowane.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej można zaliczyć w poczet kosztów podatkowych, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli są one dobrze udokumentowane.

Co można wrzucić w koszty działalności gospodarczej?

Wśród kosztów uzyskania przychodów, jakie można wliczyć do kosztów podatkowych, wymienić należy:

  • wydatki na zakup towarów handlowych,
  • wydatki na zakup materiałów podstawowych,
  • wydatki na utrzymanie i wyposażenie lokalu służącego do prowadzenia działalności,
  • koszty usług księgowych,
  • koszty usług telekomunikacyjnych i internetowych,
  • koszty nabycia sprzętu komputerowego,
  • koszty nabycia i użytkowania samochodu służbowego,
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych.

Co to są bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej? Zalicza się do nich składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną. To także wszelkiego rodzaju wydatki i koszty, jakie właściciel firmy ponosi w celu sprawnego jej działania w bieżącym okresie rozliczeniowym. Między innymi są to wynagrodzenia pracownicze, koszty utrzymania pracownika czy koszty zakupu towarów i usług niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Źródło artykułu:WP Finanse
piesfiskuskoszty uzyskania przychodów

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)