Trwa ładowanie...
d17qvvr

Wydobycie Tauronu w '11 będzie wyższe rdr, ale niższe o kilkaset tys. ton od planu

20.12. Chorzów (PAP) - W segmencie wydobycia Tauron odnotuje w 2011 roku poprawę rok do roku, ale produkcja węgla będzie mniejsza od wcześniejszych założeń o kilkaset tysięcy ton....

Share
d17qvvr

20.12. Chorzów (PAP) - W segmencie wydobycia Tauron odnotuje w 2011 roku poprawę rok do roku, ale produkcja węgla będzie mniejsza od wcześniejszych założeń o kilkaset tysięcy ton. Z powodu stosunkowo łagodnej zimy wolumeny sprzedaży ciepła będą o kilka procent niższe rok do roku - poinformowali przedstawiciele spółki na wtorkowym spotkaniu prasowym.

"Wydobycie węgla w grupie będzie wyższe rok do roku, ale o kilkaset tysięcy mniejsze od zakładanego" - powiedział Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Przypomniał, że powodem są trwające od czerwca do listopada kłopoty z wodą w wyrobiskach kopalni Janina należącej do PKW, które udało się opanować dopiero pod koniec listopada.

d17qvvr

Poinformował, że dla PKW optymalne roczne wydobycie to ok. 5 mln ton węgla.

W III kwartale produkcja węgla handlowego w grupie Tauron wyniosła 1,18 mln ton, co oznacza wzrost rdr o 0,9 proc.

Na pytanie czy Tauron jest zainteresowany odkupieniem akcji PKW od Kompanii Węglowej, Lubera odpowiedział: "tak, ale rozmowy są w bardzo wstępnej fazie".

Zapowiedział, że w I kwartale 2012 roku Tauron zdefiniuje na nowo koncepcję obszaru wydobycia węgla, jest nadal zainteresowany rozszerzaniem kompetencji w tym zakresie.

d17qvvr

Na podstawie umowy z kwietnia 2010 roku Tauron i Kompania Węglowa zobowiązały się do wniesienia przez Kompanię Węglową kopalni "Bolesław Śmiały" do spółki celowej, a następnie wniesienie udziałów w tej spółce celowej oraz wszystkich posiadanych przez Kompanię Węglową akcji Południowego Koncernu Węglowego do Tauronu w zamian za nowe akcje aportowe w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Na początku czerwca tego roku Tauron poinformował, że nie przejmie kopalni "Bolesław Śmiały", gdyż jej obecny właściciel, czyli Kompania Węglowa, nie zgodziła się na wycenę wartości tej firmy.

Lubera poinformował we wtorek, że z powodu stosunkowo łagodnej zimy wolumeny sprzedaży ciepła będą o kilka procent niższe rok do roku.

"Sprzedaż ciepła jest poniżej planu i tego co było w ubiegłym roku" - powiedział Lubera, zastrzegając, że spadek wolumenu sprzedaży nie będzie w tym roku większy niż kilka procent.

Prezes Lubera powtórzył, że po uwolnieniu rynku gazu w Polsce Tauron zamierza zająć się handlem gazem.

"Mamy kompetencje w tym zakresie i doświadczenia na bazie spółki Tauron Czech Energy, będziemy chcieli je wykorzystać" - powiedział Lubera.(PAP)

mab/ pel/ asa/

d17qvvr

Podziel się opinią

Share
d17qvvr
d17qvvr