Trwa ładowanie...
fiskus
11-12-2010 12:16

Wygrana w Internecie powinna być bez podatku

Zwycięzcy konkursów w środkach masowego przekazu nie płacą daniny.

Wygrana w Internecie powinna być bez podatkuŹródło: Jupiterimages
d2ms7oz
d2ms7oz

Czy do środków masowego przekazu zalicza się także Internet? Odpowiedź wydaje się oczywista, bo przecież może z niego korzystać każdy zainteresowany, a jego zasięg jest właściwie nieograniczony.

Wydawało się, że zrozumiał to także fiskus. Przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-551/09-4/ES) stwierdzono, że Internet służy do publikacji określonych treści i kierowania ich do nieograniczonej i anonimowej liczby odbiorców. Jest więc środkiem masowego przekazu, o którym mówi art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, a organizator nie musi potrącać podatku od wygranych do 760 zł (taki jest limit zwolnienia z PIT dla jednej nagrody).

Okazuje się jednak, że niektóre urzędy ciągle kwestionują zasadność stosowania zwolnienia w internetowych konkursach, a co gorsza, mają szanse na zwycięstwo w sądzie. Świadczy o tym sprawa rozstrzygnięta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (sygn. I SA/Sz 581/10). Podkreślił on wprawdzie, że w dzisiejszych czasach nie sposób kwestionować znaczenia Internetu jako środka masowego porozumiewania się i zdobywania różnego rodzaju informacji, jednakże aby zastosować zwolnienie, konkurs musi być zorganizowany przez instytucję zaliczaną do środków masowego przekazu. Takiego warunku nie spełniała spółka, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację.

Jest to kontrowersyjne stanowisko, znacznie bowiem ogranicza zakres zwolnienia (patrz ramka).

d2ms7oz

Decyduje tematyka

Zwolnione z PIT są także nagrody w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu (również do 760 zł). Nie muszą one być organizowane i ogłaszane w środkach masowego przekazu. Z interpretacji fiskusa wynika, że nieopodatkowane będą np. wygrane w zawodach sportowych oraz naukowym konkursie esemesowym.

Zwolnienie obejmuje też nagrody uzyskane przy okazji sprzedaży premiowej (chyba że podatnik otrzymał je w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą)
.

Obowiązki organizatora

Jeśli wartość nagrody przekracza 760 zł albo konkurs nie spełnia wymienionych warunków, organizator potrąca zryczałtowany 10-proc. podatek.
W wypadku wygranej pieniężnej nie ma kłopotu, organizator po prostu pomniejsza jej wysokość. Jeżeli jednak nagroda jest rzeczowa (np. komputer), zwycięzca musi wpłacić płatnikowi kwotę zryczałtowanego podatku, jeszcze zanim ją dostanie.

Organizator konkursu przekazuje podatek do urzędu skarbowego do 20. dnia następnego miesiąca. Wykazuje go także do końca stycznia następnego roku w deklaracji PIT-8AR. Beneficjent nie wpisuje już wygranej w swoim zeznaniu rocznym.
Limit zwolnienia odnosi się do jednorazowej nagrody. Możemy więc wygrać po 700 zł w kilku różnych konkursach i nie zapłacimy podatku.

Przemysław Wojtasik

d2ms7oz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ms7oz