Trwa ładowanie...

Wyjazd do Turcji wyjątkowo tani. Lira traci po decyzji S&P

Zakup jednej liry w tym momencie oznacza koszt 1,28 zł. Dokładnie rok temu kurs wynosił 1,40 zł.

Wyjazd do Turcji wyjątkowo tani. Lira traci po decyzji S&PFot: Shutterstock/muratart
d3s9wcq
d3s9wcq

Prawie 10 proc. mogą oszczędzić na wymianie waluty osoby wybierające się do Turcji. Wszystko przez zamieszanie polityczne w tym kraju, które przekłada się na rekordowe osłabienie liry względem dolara. Nie bez znaczenia jest obniżka ratingu, którą zaserwowała w środę agencja Standard & Poor's.

Obniżka ratingu Turcji przez agencję Standard & Poor's wywołała mocne osłabienie tamtejszej waluty, której notowania znalazły się na najniższym poziomie w historii. Kurs wymiany spadł do zaledwie 32 centów. Przekłada się to również na relacje do złotego. Zakup jednej liry w tym momencie oznacza koszt 1,28 zł. Dokładnie rok temu kurs wynosił 1,40 zł.

Osłabienie liry to w tej sytuacji jedyna zachęta dla podróżujących na wakacje do tego kraju. Choć teraz raczej wielu chętnych na tak ekstremalną wycieczkę nie ma, to być może dla planujących wyjazd w przyszłości może być to dobra okazja na oszczędności z wymiany waluty.

d3s9wcq

Chwilowo wydaje się, że dalsze mocne osłabienie tureckiej waluty zostało powstrzymane, a wszystko co najgorsze już się wydarzyło. Do godzin południowych na rynku walutowym widać uspokojenie. Co więcej, obserwowaliśmy nawet minimalne odbicie w górę.

Tegoroczne notowania tureckiej waluty (kursy NBP)

Władze robią wszystko żeby zdusić w zarodku plany rewolucji i przejęcia władzy. Według ostatnich doniesień agencyjnych prawie 100 generałów oskarżono w związku z próbą zamachu stanu. Do tego władze zawiesiły około 6,5 tys. pracowników szkolnictwa, dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego aresztowano, a w planach jest budowa cmentarza dla zdrajców.

Do tego w nocy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wprowadzenie stanu wyjątkowego na 3 miesiące. Ma pomóc władzom w opanowaniu sytuacji po puczu. Jest szansa, że również uspokoi inwestorów.

d3s9wcq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s9wcq