Wynagrodzenie w IV wzrosło o 3,4 proc. rdr - GUS (opinia)

18.05. Warszawa (PAP) - Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 3.719,81 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,4 proc., a mdm spadło o 1,3 proc. - podał Główny Urząd...

18.05. Warszawa (PAP) - Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 3.719,81 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,4 proc., a mdm spadło o 1,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie wzrosło o 3,9 proc. rdr i spadło o 0,9 proc. mdm.

GUS podał także, że zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc. rdr i spadło o 0,1 proc. mdm. Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w kwietniu rdr wzrosło o 0,5 proc. rdr, a wobec marca wzrosło o 0,1 proc.

Poniżej opinie:

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (e-mail)

"Nadejście wiosny nie spowodowało ożywienia na rynku pracy. Sytuacja osób poszukujących zatrudnienia pozostaje nadal trudna, a biorąc pod uwagę dzisiejsze niższe od prognoz dane można powiedzieć, że ulega pewnemu pogorszeniu w porównaniu do sytuacji jaka miała miejsce w okresie analogicznym ubiegłego roku. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, w warunkach mniejszej dostępności miejsc pracy i podwyższonego bezrobocia, właściwie nie występuje presja na wzrost płac ze strony pracowników.

Wzrosty nominalne płac w przedsiębiorstwach są w tym roku niższe w porównaniu z 2011 r. (za wyjątkiem outliera jakim był styczeń) i co więcej utrzymująca się nadal na podwyższonym poziomie inflacja powoduje, że drugi miesiąc z rzędu w ujęciu realnym płace spadają. W efekcie zmniejszają się możliwości finansowe gospodarstw domowych, co uwidaczniać się będzie w ograniczaniu wydatków konsumpcyjnych. Zaburzeniem, zarówno na rynku pracy, jak i w przypadku konsumpcji, będą w mojej ocenie w czerwcu i lipcu mistrzostwa w piłce nożnej Euro2012. Nie należy jednak oczekiwać że skala poprawy będzie duża.

Podtrzymuję opinię, że obawy RPP o ewentualną presję inflacyjną po stronie rynku pracy są nieuzasadnione. Nie spodziewam się zmiany poziomu stóp procentowych na posiedzeniu Rady w czerwcu, zaś na kolejne jej decyzje wpływ mieć będą dwa czynniki: lipcowa projekcja inflacji oraz sytuacja w strefie euro" (PAP)

nik/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansewynagrodzeniagus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)