Trwa ładowanie...

Skarbówka z nowym narzędziem. Fiskus przyjrzy się wynajmującym lokale

Z początkiem lipca w Polsce zaczęła działać unijna dyrektywa DAC7. Nakłada ona na platformy internetowe obowiązek raportowania fiskusowi transakcji, których dokonują użytkownicy. Takie wymogi będą musiał spełniać m.in. serwisy służące krótkoterminowemu wynajmu mieszkań.

Wynająłeś mieszkanie na chwilę? Licz się z wizytą skarbówkiWynająłeś mieszkanie na chwilę? Licz się z wizytą skarbówkiŹródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski
d2earei
d2earei

Raporty do skarbówki będą przesyłać m.in. takie podmioty jak Allegro, OLX czy Airbnb. W przypadku sprzedaży towarów spod obowiązku wyłączone będą osoby, które dokonały poniżej 30 transakcji w okresie sprawozdawczym lub zarobiły w tym czasie mniej niż 2 tys. euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

A gdyby tak rzucić wszystko…, czyli ucieczka w Bieszczady nowym Mercedesem Klasy V

W innej sytuacji są osoby, które zajmują się krótkoterminowym wynajmem mieszkań. Taka działalność to w świetle prawa usługa hotelarska. A nowoprzyjęte przepisy mówią, że na usługi żaden "dolny" limit nie obowiązuje. Skarbówka może przyjrzeć się każdej transakcji dokonanej za pośrednictwem platformy do wynajmu nieruchomości na doby.

d2earei

W rozmowie z "Faktem" Grzegorz Żurawski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego, wskazuje, że świadczenie takich usług za pośrednictwem platform internetowych "ma charakter działalności gospodarczej?. To oznacza, że osoby, które wynajmują mieszkania na doby powinny odprowadzić 8 proc. VAT, wykazać dochody z najmu w deklaracji podatkowej (PIT lub CIT) i zapłacić 23 proc. VAT od importu usług. Ta ostatnia kwota jest naliczona od wysokości prowizji portalu rezerwacyjnego.

– Trudno się spodziewać, że z niego nie skorzysta, skoro może to dać budżetowi nawet dodatkowo miliard złotych rocznie – mówi o nowym narzędziu fiskusa Grzegorz Żurawski.

Skarbówka weźmie się do pracy

Docelowo skarbówka powinna uzyskać informacje o przychodach wstecz - za cały 2023 r. i 2024 r. W rozmowie z WP Finanse Krzysztof Burzyński, doradca podatkowy z kancelarii BTTP, nie wykluczył, że urzędy skarbowe nie dostaną jednak danych podatników za ubiegły rok.

- Do ich przekazania dojdzie natomiast z pewnością w pierwszych miesiącach 2025 r. w kontekście danych finansowych za 2024 r. - podkreślał ekspert.

d2earei

Co się zmieni? Skarbówka nie będzie już musiała podejmować kontroli i czynności sprawdzających. - Dane zostaną podane skarbówce jak na tacy. Na początku przyszłego roku czeka nas masowe typowanie podmiotów do kontroli. Mając świadomość, że część osób zarabiających na platformach nie zawsze była z fiskusem szczera w kontekście swoich zarobków, należy się spodziewać, że będziemy mieli wiele wezwań do złożenia wyjaśnień - zauważył Burzyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2earei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2earei