Wynajmujesz mieszkanie przez airbnb? Nie zapomnij rozliczyć się z fiskusem

Od wynajmu mieszkania za pośrednictwem portali społecznościowych trzeba zapłacić VAT. Współdzielenie nieruchomości oznacza, że trzeba będzie złożyć formularz VAT-9M - przypomina Tax Care.

Wynajmujesz mieszkanie przez airbnb? Nie zapomnij rozliczyć się z fiskusem
Źródło zdjęć: © East News
Jakub Ceglarz

"Stanowisko organów podatkowych jest takie, że usługi krótkotrwałego najmu nieruchomości często traktowane są jako działalność gospodarcza. To samo dotyczy najmu krótkotrwałego, w którym występuje pośrednik – społecznościowy portal internetowy, który za prowizję pomaga znaleźć się nawzajem podróżującym i osobom użyczającym swoje mieszkania, pokoje i domy" - przypomina firma Tax Care. Stawka? 8 proc.

Z VAT można być jednak zwolnionym. Prawo takie przysługuje podatnikom, którzy w poprzednim roku podatkowym zanotowali sprzedaż nie większą niż 200 tys. zł.

"Nie powinno się w tym miejscu odwoływać do zwolnienia tzw. przedmiotowego, jakie przewidziane jest dla konkretnych rodzajów prowadzonych biznesów niezależnie od osiąganych obrotów. Jedynie usługi wynajmowania na własny rachunek nieruchomości mieszkalnych wyłącznie na cele mieszkaniowe są zwolnione z VAT bez ograniczenia dotyczącego sprzedaży" - tłumacz firma doradztwa podatkowego.

Czy warto na wakacje dokupić ubezpieczenie assistance do zwykłego OC?

Często pośrednicy - tacy jak np. airbnb - to podmioty zarejestrowane w innym kraju. A to oznacza, że korzystając z takich usług właściciel mieszkania korzysta z usług zagranicznych.

"I tu pojawia się pewien detal związany z podatkiem od towarów i usług. Pomimo skorzystania z prawa do zwolnienia z VAT z racji wysokości sprzedaży, przedsiębiorca może być zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT UE i takiej rejestracji powinien dokonać" - wyjaśniają eksperci.

W takiej sytuacji wciąż jednak można korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Z objaśnień Ministerstwa Rozwoju wynika, że w powyższym przypadku mamy do czynienia z tzw. importem usług.

W przypadku VAT-owców, rozliczenie importu usług jest podatkowo neutralne. Obok obowiązku obciążenia zakupionej zagranicznej usługi VAT należnym, VAT-owcy mają także prawo do odliczenia VAT naliczonego. Wtedy składa się deklarację VAT-7.

Inaczej rozliczenie tzw. importu usług wygląda u podatników zwolnionych z VAT. Oni również mają obowiązek doliczania VAT należnego do otrzymanej faktury, ale jednocześnie nie posiadają prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Powstałe zobowiązanie podatkowe trzeba więc wpłacić do fiskusa, składając w tym celu deklarację VAT-9M. Zapłacony VAT jest natomiast kosztem działalności.

Źródło artykułu:WP Finanse
wakacjemieszkanievat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)