Wyniki Citigroup w centrum uwagi

Przy braku aktywności rynków amerykańskich w dniu wczorajszym poranne notowania w sesji europejskiej przebiegają relatywnie spokojnie.

Widoczne są jednak lekkie obawy związane z publikacją wyników Citigroup, gdyż jednym z najsilniej tracących sektorów są właśnie banki i spółki ubezpieczeniowe. Spadki nie są jednak głębokie, co zmniejsza ich prognostyczne znaczenie. Citigroup podaje wyniki przed sesją, więc otwarcie w USA może znacząco różnić się od obecnie sugerowanego przez kontrakty terminowe. Reakcja rynku na same wyniki będzie dobrym barometrem nastrojów, które w ostatnich dniach są coraz bardziej korekcyjne. Słabsze wyniki powinny doprowadzić do pogłębienia spadków w pierwszej reakcji. Gorszy sentyment na giełdach idzie w parze z lepszym zachowaniem dolara. Dolar zyskuje dzisiaj nie tylko do euro, ale również do walut surowcowych takich jak dolar australijski oraz do walut z rynków wschodzących. Silny ruch możliwy jest dzisiaj na parze USDCAD po podaniu decyzji Banku Kanady o stopach procentowych. Mocniejszy dolar sugeruje możliwość impulsu w kierunku 1,04 po decyzji. Dane z USA o napływie kapitałów długoterminowych będą w dużym
stopniu zignorowane przez rynki. Inwestorzy będą zwracali większą uwagę na wyniki największych banków amerykańskich.

EURPLN
Złoty pozostaje w trendzie aprecjacji do głównych walut. W godzinach porannych notowania EURPLN zbliżyły się do psychologicznej bariery 4,00. Pogorszenie nastrojów widoczne po otwarciu głównych parkietów europejskich ostudziło nieco zapał kupujących i kurs złotego skorygował się w okolice 4,0150-4,02 na fiksing NBP. Dobre zachowanie złotego, mimo mocniejszego ostatnio dolara, może wynikać ze sporego zainteresowania naszymi obligacjami skarbowe. Jutro odbędzie się kolejna aukcja długoterminowych obligacji. Ze strefy makro dzisiaj publikowane będą dane dotyczące grudniowej dynamiki wynagrodzeń. Reakcja rynku na te dane powinna być ograniczona. EURUSD
W ostatnich dniach coraz bardziej zwraca uwagę słabe zachowanie euro. Dzisiaj od rana notowania eurodolara systematycznie zniżkowały w oczekiwaniu na indeks Instytutu ZEW z Niemiec, którego odczyt okazał się gorszy od oczekiwań. Euro traci też wyraźnie do funta i jena. Na wykresie EURUSD w układzie dziennym i godzinowym widoczna jest formacja flagi, która sugeruje kontynuację trendu spadkowego. Wybicie poniżej strefy 1,4250-60 potwierdzi słabość euro i otworzy drogę dalszym spadkom w kierunku nowych minimów. Dzisiaj popołudniu rynek będzie reagował na wyniki Citigroup, ale wobec luźniejszej korelacji z giełdami, reakcja dolara jest trudna do przewidzenia. W takiej sytuacji najlepiej trzymać się techniki, która sugeruje dalsze spadki notowań euro.

GBPUSD
Silny trend spadkowy na parze EURGBP, czyli umocnienie funta w relacji do euro, jest kontynuowany. Funt zyskuje prawdopodobnie dzięki kolejnymi informacjom dotyczącym przejęcia Cadbury. Kraft Foods podwyższył cenę zakupu do około 12 miliardów funtów. Funt zyskiwał również w antycypacji danych o inflacji CPI. Wskaźnik inflacji okazał się znacznie wyższy od oczekiwań i wyniósł 2,8% (vs. 2,3%). Notowania GBPUSD podskoczyły nawet do poziomu 1,6456 bezpośrednio po danych, po czym nastąpiła gwałtowna realizacja zysków. Jutro publikowane będą dane o bezrobociu oraz notatki z posiedzenia Banku Anglii. Najważniejsze w tym tygodniu będą jednak piątkowe dane o sprzedaży detalicznej.

USDJPY
Rano rynek testował wsparcie przy 90,34, wynikające ze zniesienia fibo 38,2% i z tego poziomu nastąpiło dość silne odbicie. Wzrostom notowań USDJPY pomaga przede wszystkim lepsze zachowanie dolara. Indeks dolara wybronił wsparcie przy 77,05, co zwiększa szansę na powrót do tendencji wzrostowej. W przypadku turzymania wsparcia przy 90,34 na USDJPY prawdopodobny jest impuls znoszący od połowy do 61,8% ostatniego ruchu spadkowego. To dawałoby potencjalny zasięg wzrostów do strefy 92,04-92,44. Słabsze odbicie (<91,60) będzie przemawiało za scenariuszem przedłużenia korekty spadkowej w sekwencji a-b-c.

Wojciech Smoleński
IDMSA

kurswalutykursy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)