Trwa ładowanie...
dgdhw2q

Wyniki grupy PKN Orlen za III kw. z odpisem wartości aktywów Unipetrolu

Zysk grupy kapitałowej PKN Orlen w III kwartale 2015 r. przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją oraz przed odpisem wartości czeskich aktywów petrochemicznych Unipetrolu w wysokości 0,1 mld zł, wyniósł 2,1 mld zł. Zysk netto wyniósł w tym czasie 0,9 mld zł.

Share
dgdhw2q

Na takie wyniki finansowe wpłynął przede wszystkim wyższy przerób ropy naftowej oraz wzrost sprzedaży liczone rok do roku - poinformował w czwartek PKN Orlen, prezentując skonsolidowane wyniki finansowe.

Jak podał płocki koncern, w ciągu trzech kwartałów tego roku wydatki inwestycyjne wyniosły tam blisko 1,9 mld zł, z czego największa ilość środków przypadła na działania rozwojowe. Spółka podkreśliła, że w obszarze wydobycia zmierza do realizacji założeń strategii, których celem jest zrównoważony rozwój tego segmentu i osiągnięcie w 2017 r. potencjału wydobywczego na poziomie 6 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy) rocznie.

Według PKN Orlen, na wyniki grupy kapitałowej tej spółki w trzecim kwartale 2015 r. wpłynęły także, liczone rok do roku: wzrost marży downstream (rafineria, petrochemia, energetyka) o 2,6 USD na baryłkę, spadek średniej ceny ropy Brent o 52 USD na baryłce oraz osłabienie złotego względem USD o 20 proc.

PKN Orlen podał, że pozytywny wpływ otoczenia makroekonomicznego i wyższych wolumenów sprzedaży został ograniczony przede wszystkim przez odkup transzy zapasów obowiązkowych oraz przecenę zapasów do cen możliwych do uzyskania w związku z obniżeniem notowań ropy naftowej. Według płockiego koncernu, zapasy obowiązkowe wykazane w bilansie na koniec trzeciego kwartału 2015 r. wyniosły tam 5,1 mld zł, z czego w Polsce 4,7 mld zł.

dgdhw2q

W trzecim kwartale 2015 r., jak poinformował PKN Orlen, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego na wszystkich rynkach, na których obecny jest płocki koncern, czyli m.in. w Polsce, w Czechach, Niemczech i na Litwie, odnotowano wzrost konsumpcji oleju napędowego, natomiast zużycie benzyny wzrosło na rynku krajowym, przy jednoczesnym spadku na rynku niemieckim i litewskim oraz stabilnej konsumpcji na rynku czeskim.

PKN Orlen, wśród najważniejszych inwestycji w trzecim kwartale tego roku w grupie kapitałowej tej spółki, w tym także akwizycji, wymienił m.in. kupno za ok. 83 mln USD 100 proc. akcji spółki FX Energy, notowanej na giełdzie NASDAQ w Nowym Jorku (USA). Aktywa FX Energy w Polsce znajdują się na dwóch obszarach (Płotki i Edge) zlokalizowanych na terenach Niżu Polskiego. Spółka dysponuje również blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim, sąsiadującym z posiadanymi przez Orlen Upstream koncesjami (Wołomin oraz Garwolin) oraz prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w USA na terenie stanów Montana i Nevada.

Jak przypomniał PKN Orlen, drugą spółką, z którą płocki koncern podpisał umowę przejęcia 100 proc. akcji kanadyjskiej spółki wydobywczej Kicking Horse Energy za ok. 1 mld 23 mln zł. Jej aktywa usytuowane są w rejonie Kakwa w Albercie i wyróżniają się wysokim potencjałem produkcyjnym. Według płockiego koncernu, w wyniku transakcji, której finalizacja planowana jest na czwarty kwartał 2015 r., oczekiwane jest zwiększenie dziennego wydobycia Koncernu o ponad 4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy (boe) dziennie oraz rozbudowa bazy zasobowej o ok. 30 mln boe zasobów 2P (pewne i prawdopodobne).

PKN Orlen przypomniał też o rozpoczęciu we wrześniu budowy bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe na terenie zakładu produkcyjnego spółki w Płocku, zapowiadając, że produkcja ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną ruszy tam na koniec 2017 r. Wytwarzane para i energia elektryczna będą dostarczane do kompleksu rafineryjno-petrochemicznego płockiego koncernu, natomiast nadwyżka energii elektrycznej trafi do Krajowego Systemu Energetycznego. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens.

dgdhw2q

Podziel się opinią

Share
dgdhw2q
dgdhw2q