Trwa ładowanie...
d2q0hw3

Wyniki PKO BP neutralne, strona przychodowa nieco lepsza od oczekiwań (opinia)

10.03. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków wyniki PKO BP w czwartym kwartale były nieco lepsze od oczekiwań po stronie przychodowej, jednak jako całość nie zaskoczyły. Wyniki...

Share
d2q0hw3

10.03. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków wyniki PKO BP w czwartym kwartale były nieco lepsze od oczekiwań po stronie przychodowej, jednak jako całość nie zaskoczyły. Wyniki zaburzyły wydarzenia jednorazowe, takie jak odpisy na Ukrainę oraz sprzedaż eService.

Marcin Jabłczyński, Deutsche Bank:

"Wyniki są neutralne. Odbijające wyniki odsetkowe to coś, co było oczekiwane, zarząd to sygnalizował.

W wynikach widać kilka wydarzeń jednorazowych, takich jak odpisy na biznes ukraiński oraz sektor budowlany, jak również sprzedaż eService. Nie ma tu niespodzianek.

d2q0hw3

Patrząc w przyszłość, przejęcie Nordei jest zatwierdzone, a przed nami ewentualne joint-venture w ubezpieczeniach, jednak to drugie może nie wydarzyć się zbyt szybko, ze względu na kwestie regulacyjne. Biorąc pod uwagę, że przejęcie Nordei będzie kosztowało bank 1,7 pp. na współczynniku wypłacalności, pojawia się niewielkie ryzyko w kwestii dywidendy. Zakładam, że bank wypłaci 50 proc. zysku, ale jest ryzyko, że będzie to mniej.

Podchodzę do PKO BP pozytywnie i spodziewam się znaczącej poprawy wyników z powodu dużej ekspozycji na rosnące stopy procentowe. Oczywiście scenariusz rosnących stóp oddala się, ale w końcu do niego dojdzie, a jeszcze przed tym bank może chcieć przeszacować depozyty terminowe."

Paweł Kozub, UniCredit CAiB:

"Wydaje się, że wyłączając efekt sprzedaży eService, wyniki były zbliżone do moich oczekiwań. Jestem trochę pozytywnie zaskoczony stroną przychodową, gdzie i wynik odsetkowy i prowizyjny były trochę wyższe od oczekiwań. Skompensowały to jednak wyższe odpisy, jednak w tej chwili nie wiemy jeszcze, co w tych odpisach się znajduje. Być może jest tam jakiś odpis na Kredobank i OFE, ciężko jednak mówić o konkretnych liczbach.

d2q0hw3

Jeżeli okaże się, że dodatkowe rezerwy były typowo jednorazowe, to wyniki mogą być odebrane pozytywnie, ze względu na stronę przychodową."


Zysk netto grupy PKO BP w czwartym kwartale 2013 roku wyniósł 938 mln zł - poinformował bank w prezentacji. Zysk banku okazał się nieznacznie powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 897,5 mln zł.

Wynik odsetkowy banku w IV kwartale wyniósł 1.715 mln zł i okazał się lekko powyżej oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 1.640,9 mln zł (w przedziale oczekiwań 1.602-1.706 mln zł).

Wynik z prowizji w IV kwartale 2013 roku wyniósł 815 mln zł i był lekko poniżej szacunków rynku, który spodziewał się 828,4 mln zł (oczekiwania wahały się od 787 mln zł do 852 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w czwartym kwartale 2013 roku 683 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem odpisów na poziomie 575,8 mln zł. (PAP)

kuc/ gor/

d2q0hw3

Podziel się opinią

Share
d2q0hw3
d2q0hw3