Trwa ładowanie...

Wyprawka szkolna. Rząd wykłada 24 mln zł

W roku szkolnym 2016/2017 rząd przeznaczy na program "Wyprawka szkolna" 24 mln zł. To o ponad połowę mniej niż w ubiegłym roku. To dlatego, że coraz więcej klas może korzystać z darmowych podręczników. Na dofinansowanie może już liczyć tylko część niepełnosprawnych uczniów.

Wyprawka szkolna. Rząd wykłada 24 mln złFot: jarmoluk/pixabay/domena publiczna
d4eocsn
d4eocsn

Ministerstwo Edukacji już od 14 lat realizuje program "Wyprawka szkolna", który ma wyrównywać szanse edukacyjne i wspierać przede wszystkim zakup podręczników. W nadchodzącym roku szkolnym 2016/2017 rząd wyda na ten cel 24 mln zł. To ponad dwukrotnie mniej niż w poprzednim roku, kiedy wydano 51 mln zł.

To oznacza, że również znacznie mniej uczniów skorzysta z rządowej pomocy. W ubiegłym roku program obejmował ponad 210 tys. uczniów, podczas gdy w tym roku jedynie 62 tys. uczniów. Powód? Coraz więcej klas korzysta z darmowych podręczników, które są własnością szkoły i są wypożyczane uczniom, dlatego jest coraz mniejsza potrzeba dofinansowywania ich zakupów.

Jeszcze w poprzednim roku szkolnym na dofinansowanie podręczników mogli liczyć uczniowie klas III szkoły podstawowej oraz klas III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia. Dodatkowo również uczniowie, którzy kontynuowali naukę według nowej podstawy programowej na poziomie klasy czwartej technikum. Trzecią grupą byli uczniowie niepełnosprawni.

Żeby otrzymać rządową pomoc trzeba było spełnić kryteria dochodowe.

d4eocsn

W tym roku żadnych kryteriów spełniać nie trzeba, ale to dlatego, że w nadchodzącym roku szkolnym rządowa pomoc obejmie już tylko niektórych uczniów niepełnosprawnych.

Kto może liczyć na wsparcie rządu?

Pomoc na zakup podręczników przysługuje uczniom słabowidzącym, niesłyszącym lub słabosłyszącym, uczniom z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, w tym z afazją, a także z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Jednak uczniowie nie wszystkich klas mają prawo do takiej pomocy. Wyprawka dotyczy jedynie klasy VI szkoły podstawowej, III gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych, w tym liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół zawodowych i szkół zawodowych przysposabiających do pracy.

Uczniowie pozostałych klas mogą korzystać z bezpłatnych podręczników, które należą do szkół, dlatego nie są objęte dofinansowaniem. Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada, że dopiero w kolejnym roku szkolnym 2017/2018 już wszystkie klasy będą mogły korzystać z bezpłatnych podręczników.

d4eocsn

Oprócz podręczników rządowe pieniądze mogą zostać również przeznaczone na zakup materiałów edukacyjnych, ale tylko w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym i umiarkowanym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Jak otrzymać pieniądze?

Żeby dostać finansowanie z programu "Wyprawka szkolna" rodzic lub opiekun dziecka musi złożyć odpowiedni wniosek. Złożyć go może także nauczyciel lub pracownik socjalny albo też sam uczeń, jeśli jest pełnoletni.

Wniosek należy skierować do dyrektora szkoły, do której w nadchodzącym roku szkolnym będzie uczęszczać dziecko. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Terminy składania wniosków nie są jeszcze ustalone. Wyznacza je wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W przypadku szkół artystycznych, tj. muzycznych, plastycznych i baletowych termin wyznaczy minister kultury, a w przypadku szkół rolniczych – minister rolnictwa.

Dofinansowanie będzie zróżnicowane w zależności od rodzaju niepełnosprawności, maksymalnie jednak wyniesie 770 zł.

d4eocsn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eocsn