Trwa ładowanie...
dqrzdq9

Wyrok ETS ws. OFE przewidywalny, uzasadnia obniżenie składki do OFE - Rostowski

21.12. Warszawa (PAP) - W ocenie ministra finansów Jacka Rostowskiego wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odnośnie możliwości inwestowania OFE za granicą był do przewidzenia oraz...

Share
dqrzdq9

21.12. Warszawa (PAP) - W ocenie ministra finansów Jacka Rostowskiego wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odnośnie możliwości inwestowania OFE za granicą był do przewidzenia oraz uzasadnia ubiegłoroczne obniżenie składki przekazywanej do funduszy emerytalnych.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w środę, że Polska naruszyła ustanowioną traktatem UE swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo, ograniczając możliwość inwestowania Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą.

"Ten wyrok to było coś bardzo przewidywalnego, uzasadnia decyzję o zmniejszeniu, cięciu składki do OFE podjętą przez rząd" - powiedział Rostowski.

dqrzdq9

W tym roku rząd zmniejszył składkę trafiająca do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc.

W lipcu 2009 r. KE zakwestionowała przepisy polskiej ustawy z 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, które mówią o tym, że zagraniczne inwestycje OFE nie mogą przekroczyć 5 proc. ich aktywów.

W kwietniu rzecznik generalny Trybunału UE wydał opinię, w której zaproponował, by Trybunał orzekł, iż Polska naruszyła ustanowioną unijnym traktatem swobodę przepływu kapitału, ograniczając możliwości inwestowania OFE za granicą. (PAP)

bg/ jtt/

dqrzdq9

Podziel się opinią

Share
dqrzdq9
dqrzdq9