Wyrok sądu ws. KDT obniży EBIT 1 segmentu PGE za I poł. 2014 r. o ok. 114 mln zł

Warszawa, 08.07.2014 (ISBnews) - Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie ustalenia wysokości korekty rocznej kosztów osieroconych należnych PGE GiEK za 2010 r. w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej (tzw. rekompensat KDT) przełoży się na obniżenie zysku EBIT segmentu energetyka konwencjonalna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) o ok. 114 mln zł za I poł. br., podała spółka.

"Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał w dniu 7 lipca 2014 r. wyrok, którym oddalił apelację prezesa Urzędu Regulacji Energetyki od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) z dnia 10 czerwca 2013 r. w sprawie ustalenia wysokości korekty rocznej kosztów osieroconych należnych PGE GiEK S.A. za rok 2010 (w tym za okres od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 r. dla PGE GiEK S.A. jako następcy prawnego PGE Elektrownia Turów S.A., PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A., PGE Elektrociepłownia Rzeszów S.A. i PGE Elektrociepłownia Lublin-Wrotków Sp. z o.o.) w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej (tzw. rekompensat KDT)" - czytamy w komunikacie.

Wyrok jest prawomocny, niemniej prezesowi URE przysługuje od niego skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

Wartość przedmiotu sporu, stanowiąca różnicę pomiędzy wartością korekty rocznej wyliczoną przez spółkę z Grupy Kapitałowej PGE a wartością korekty wyznaczoną w decyzji przez prezesa URE w sprawie PGE GiEK S.A. (do której odnosił się wyrok) wynosiła ok. 393,5 mln zł, podano także.

"Zarząd PGE przewiduje, że ujęcie wyroku w wynikach finansowych GK PGE w I półroczu 2014 r. obniży zysk operacyjny segmentu energetyka konwencjonalna o ok. 114 mln zł" - konkluduje spółka.

PGE to największa grupa energetyczna w Polsce. Udział Grupy Kapitałowej PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40%, natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26%.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)